Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ансамбълът за съвременна музика ARS NOVA LUX гостува в Стара Загора

Ансамбъл ARS NOVA LUX
Снимка: arsnovalux.lu / Steve Geisel
И тази година фестивалът на оперното и балетно изкуство в Стара Загора продължи да разширява програмния си профил. Освен задължителните опера и балет на публиката се предлагат симфонични и камерни концерти. С огромно удоволствие публиката прие гостуването на Теодора Късметска-Сороков. Преди година тя отново беше в Стара Загора, но като част от квартет с Ружа Семова и братята Александър и Константин Владигерови. Тази година на 29 ноември тя представи цигулковия концерт на Бетовен, съпровождана от оркестъра на операта под диригентството на Дмитрий Василиев. След това проведе майсторски клас в рамките на фестивала. „Познаваме се от студентските си години във Виена. Свързва ни близко приятелство“ – казва Теодора.
Съставът е създаден преди пет години от Мария Митева и Албена Врачанска. Идеята е да открият ниша в музиката, която да запълнят. Откриват я в нестандартния състав и майсторските аранжименти, които правят. Откриват подкрепа и по различни програми и проекти в Люксембург.
„Люксембург е малка държава и много почита културата си“ – казва Мария. Затова изпълняват много произведения на люксембургски композитори. Освен това основната идея е всеки един от участниците в състава да се изявява като солист. Музикантите са с различни националности. Мария и Теодора са българи. Перкусионистът Виктор Краус е роден в Люксембург, но майка му е българка. Пианистката Кае Широки е от Япония. „Тя толкова често идва в България, че сме я побългарили“ – смее се Мария, когато разказва за колегите си. Китаристът Йосип Драгнич е от Хърватско.
„Искам всеки да покаже своя темперамент, да донесе най-доброто от културата си и да го съчетаем в люксембургската музика“.
В много от концертите включват и български творби. В Стара Загора те изпълниха пиеса от Марин Вълчанов, както и творба на Албена Врачанска посветена на основателката на Люксембург. За нея те специално бяха поканили солистката на старозагорската опера Петя Петрова.
Събират се за специални програми, тъй като всеки един има своите ангажименти. На 25 януари ансамбълът ще се събере отново, за да свири на традиционните „Малки обедни концерти“ в протестантската църква в Люксембург. Имат покани за гостувания в Америка и в Англия.
Клод Ленарс, Иван Боуманс, Пиер Вебер, австралиецът Дейвид Пайк, австриецът Йован Пешец са част от композиторите, които създават произведения за този ансамбъл. Кандидатствали са за проект съчетаващ Люксембургска и австрийска музика, както и за проект представящ българската музика.

Повече ще научите в разговорите с Теодора Сороков и Мария Митева.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

What the Funk представя катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА

Фънк вечер What the Funk представят на 24 април катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА “Проф. Панчо Владигеров” и Общинският културен институт “Надежда”.   В  концерта участват Джаз формация “София” и студентите от класа по пеене на ас. д-р Адриана Бенова и от класа по саксофон на хон. ас. Апостол Апостолов - Толи.  Повече от..

публикувано на 24.04.24 в 16:50
Антонина Бонева

Concertissimi с Антонина Бонева и нейните ученици

По повод 40 години преподавателска дейност и още повече концертна, пианистката и клавирен педагог Антонина Бонева организира концерт. На сцената заедно с нея ще музицират настоящите и ученици Марина Мравова, Йоанна-Лора Василева, Мартин Цветков и Димитър Михайлов, които са лауреати на десетки награди от международни конкурси. "Реших да отбележа..

публикувано на 21.04.24 в 09:05

Операта "Лястовичката" от Пучини в директно излъчване от Метрополитън опера

Създадена в късния творчески период на италианския композитор Джакомо Пучини, операта "Лястовичката" все още трудно намира път към голямата сцена. Поръчана от Виена, първоначално като оперета, тази рядко поставяна творба интригува с яркия мелодичен талант на автора си и изобилието от модерни за времето танци. Постановката, която излъчваме тази..

публикувано на 20.04.24 в 07:50

Пианофорте: зад кулисите на Международния конкурс за пианисти "Шопен"

Документалният филм "Пианофорте" е интимен портрет на пианистите, участващи в легендарния Международен конкурс "Шопен". Лентата е едновременно свидетелство за силата на забележителната музика и съзряването на младите изпълнители, които се ориентират в трудностите на съревнованието, интензивните репетиции, новите приятелства, многото драма и още..

публикувано на 19.04.24 в 08:20

Музикалният театър пита "Здравей! Как си, приятелю?"

Дългоочаквана и вълнуваща приятелска среща в една морска лятна вечер събира вечните архетипни герои, за да разкажат чрез музика, танц и много игра за сладко-горчивото в живота. За първата, но и за старата любов, за възходите, но и за паденията, за прошката, но и за обидата, за разделите и за събиранията, но най- вече за едно вечно и искрено..

публикувано на 17.04.24 в 12:25