Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За думата „автомобил“, появила се преди 120 години и за всичко, случило се с нашата цивилизация след това

Снимка: pxhere
В едно от първите издания на „Нашият ден“ през 2019 г. поканихме Енчо Господинов - журналист от легендарния в-к „Поглед“, кореспондент на Би Би Си, по-късно дипломат в международни хуманитарни организации. Поводът беше една годишнина – на думата автомобил, появила се в редакторски коментар на в-к „Ню Йорк Таймс“ преди 120 години.

Какво се случва с нашата цивилизация след това, до какви промени води „Великото преселение на народите“, случило се като последствие на голямата любов на американците с автомобила, както и какви паралели можем да направим с промените в днешния ни свят, породени от технологичната революция – това бяха част от въпросите, които коментирахме в студиото.

С човека, когото Джордж Рийд – дългогодишен кореспондент на Би Би Си, по-късно британски депутат и шеф на Шотландския парламент – през 2005 г. представя с думите „Това е Енчо Господинов – бивш журналист от славния български в-к „Поглед“, сега само посланик на ООН в Ню Йорк“ – разговаряхме и за големите проблеми на света през 2019-та година – бедността, военните конфликти, хуманитарните кризи и промените в климата.

Ще успеят ли международните организации да се справят с тях или поне да ги редуцират през 2019-та? Ще бъде ли адекватно посредничеството на ООН за решаване на военните конфликти, ще сложи ли край Световната търговска организация на търговската война между световните сили, ще редуцира ли опасността от разпространението на вируса ебола Световната здравна организация, ще има ли средства и капацитет ЮНЕСКО да опазва по-добре световното културно наследство, ще се справи ли Международният червен кръст с проблемите на бежанците и хуманитарните кризи, предизвикани от природни бедствия и военни конфликти?

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Защо ни боли глава, когато прекалим с червено вино?

В най-новото издание на рубриката "Науката не спи" Никола Кереков разглежда едно от мистериите на алкохолната интоксикация – защо след изпиване на прекалено много червено вино се появява главоболие. В интервю за "Нашият ден" той споделя своите знания по въпроса. Алкохолната интоксикация често е придружена от неприятни симптоми, включително..

обновено на 16.04.24 в 13:36

Международна конференция обсъжда прилагането на Европейския план за електроенергийните мрежи

Брюксел е домакин на 15-ата годишна конференция на Инициативата за възобновяеми енергийни мрежи (Renewables Grid Initiative) на тема "Енергия и солидарност: Въвеждане в действие на Европейския план за мрежите" . Конференцията обсъжда как европейската мрежа може да бъде изградена навреме, спазвайки принципите за опазване на природата, и като..

публикувано на 16.04.24 в 11:52

Стефан Цанев: Дължа на книгите това, което съм

През последната седмица театралният свят на София се оживи с премиерата на новата пиеса на Стефан Цанев "Мистерия с кон". Творбата разкрива абсурдната природа на нашето ежедневие, където мечтите изчезват, спомените се изпаряват, а историите бързо се забравят.  В интервюто за "Нашият ден" Цанев сподели мнението си за съвременната общност и..

обновено на 16.04.24 в 10:21
Никола Николов (вляво) и Антон Митов

Антон Митов представя: Никола Николов, който разказва за художничката Лика Янко

Евангелия Грабова е истинското име на художничката Лика Янко. Тя е родена в София на 19 март 1928 в семейство на албански бежанци. Учи във Френския колеж в София, където за първи път се запознава с творчеството на художници като Сезан, Гоген и Ван Гог. По-късно те оказват силно влияние върху нейното творчеството. През 1946 г. Лика Янко постъпва в..

публикувано на 16.04.24 в 09:38

Онлайн медии и аудитория – трикове за привличане на внимание

Среди разнообразието на медийните платформи се издигат онлайн медиите като особено важен сектор на съвременната медийна сцена. Катерина Войнова, преподавател в Катедрата по български език на СУ "Св. Климент Охридски" и автор на книгата "Жанрови и стилистични особености на онлайн медиите", споделя своите наблюдения относно езиковите особености и..

публикувано на 16.04.24 в 09:23