Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Вкус на мед“ с премиера в театър „Българска армия“

БНР Новини
4
Сцена от спектакъла
Снимка: театър „Българска армия“

18-годишната Джозефин живее с майка си, която се грижи повече за новия си любовник, с десет години по-млад от нея, отколкото за дъщеря си. Тийнейджърката иска да изживее романтиката на първата любов, да усети „вкуса на мед“ и намира нежност при чернокожия моряк Джими…
Постановката по пиесата на английската драматуржка Шийла Дилейни е на проф. Красимир Спасов, който посвещава този спектакъл на своите състуденти от актьорския клас на проф. Моис Бениеш във ВИТИЗ.
„Цеца Манева, Илка Зафирова, Жоро Георгиев, Добри Добрев и Радослав Стоилов първи в българския театър изиграха „Вкус на мед” на голямата сцена на ВИТИЗ през 1966 година!”, спомня си  проф. Спасов.
Сега, половин век по-късно, текстът отново оживява на българска сцена, през превъплъщенията на актьорите Стефка Янорова, Гергана Плетньова, Стойко Пеев, Владислав Виолинов и Владимир Матеев.
Пиесата, написана от 19-годишната тогава авторка, разбунва духовете още с първата си поява на сцена през 1958 година и става явление в британската и в световната драматургия и култура. Във „Вкус на мед” за пръв път от сцената се говори честно и открито за живота на средната класа, засягат се теми като междурасова любов, бременна тийнейджърка и се извежда на сцената герой гей. Всичко това шокира, но и възхищава публиката и донася слава на авторката.

Премиерните представления на „Вкус на мед“ са на 9 и 10 януари на камерната сцена „Миракъл“ в театър „Българска армия“.

Във фотогалерията вижте моменти от спектакъла "Вкус на мед" в театър „Българска армия“



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Весела Ножарова: Българският артпазар все още не е регулиран

В сянката на пандемията един лозунг започна да се издига сред хората – "Купувайте изкуство от живи художници, на класиците пари не им трябват". Тази фраза, която бързо придоби популярност, отразява желанието на обществото да подкрепи съвременните творци, да им осигури възможност за развитие и признание. Но как да разпознаем съвременен талант, който..

обновено на 25.04.24 в 12:50

Резервно око: един различен поглед към реалността

Художникът Радослав Мъглов представя новите си творби в изложбата "Резервно око" в столичната галерия "Аросита". Кураторът Викенти Комитски споделя за експозицията: "В тази изложба на Радослав Мъглов, под формата на серия от непоказвани рисунки, се ангажира с една история за деконструкция на образа като такъв. Рисунките, с четка и..

публикувано на 25.04.24 в 07:53
Радостин Радев

Като на филм: пътят от България до Англия на актьора и продуцент Радостин Радев

Вместо да стане полицай, какъвто си е представял, че иска да бъде, той избира да е от хората, които могат да изиграят всеки, дори човекa на реда. От школата в Симеоново до самолета, който каца в Лондон, Радостин Радев извървява пътя на самоосъзнаването и вечното усъвършенстване в преследване на влечението – актьорското майсторство. Британската..

публикувано на 24.04.24 в 16:46
Кадър от снимачния процес

Музикален клип говори за любовта на човек към родината

Предстои премиерата на музикалния клип "Оставам" на певицата Вили Русева. Сюжетът на клипа представя една история за силната и непреходна любов между човек и родина. Идеята се ражда от режисьора Борислав Костов, който от години работи по сценарий за филм за българската история – "Коси в прахта".  Самият късометражен музикален филм е продуциран от..

публикувано на 24.04.24 в 16:04

Привидният парадокс на непреходната култура

От какво зависи непреходното в културата на прехода – обобщения на културолога и филолог проф. Александър Кьосев по повод заключителната му лекция в рамките на проекта "Култура на прехода", която ще се състои днес (24 април) от 18:30 ч. в Театралната зала на Софийския университет. Проф. Александър Кьосев, директор на Културния център на..

публикувано на 24.04.24 в 11:36