Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радиосимфониците честват 80-годишния юбилей на композитора Георги Минчев

| обновено на 04.02.19 в 12:01 БНР Новини
Академик Георги Минчев
Снимка: Ани Петрова

На 29 януари изтъкнатият български композитор – акад. Георги Минчев – закръгли внушителните 80 години! 50 от тях са неразривно свързани с Българското национално радио, където е бил Главен музикален редактор и Главен художествен ръководител на музикалните състави. През годините Симфоничният оркестър на БНР многократно е изпълнявал и записвал негови творби. На 1 февруари радиосимфониците под диригентството на Марк Кадин отново засвидетелстваха своята обич и уважение към дългогодишния си колега и ръководител. В концерта, който премина под наслов „Почит към моите учители“, бяха изпълнени две знакови произведения на Георги Минчев: „Симфоничен пролог“ и Сюита из балета „451 градуса по Фаренхайт“. Освен тях в програмата са включени Концертът за контрабас и оркестър на Марин Големинов (със солист Маргарита Калчева), „Закачливите частушки“ на Родион Шчедрин и фрагменти из балета „Гаяне“ от Арам Хачатурян. Изборът на творбите не е случаен – Георги Минчев е завършил Българската държавна консерватория в класа по композиция на проф. Марин Големинов, а след това е специализирал в Москва при Родион Шчедрин и Арам Хачатурян. Затова и програмата на празничния концерт на Радиосимфониците е дълбок поклон на акад. Георги Минчев към неговите учители.



Творчеството на Георги Минчев е представително за съвременната българска музика и я утвърждава на международната сцена. Той е носител на най-престижните национални награди и многобройни международни отличия. Сред тях са Европейската награда „Лоренцо Великолепни“, званието „почетен сенатор“ на Международната академия „Медичи“ във Флоренция, голямата награда „Сирак Скитник“ на БНР, както и на „Златен век“ на Министерството на културата. През 2015 г. Георги Минчев стана академик на Българската академия на науките.



Маргарита Калчева е водач на контрабасовата група в симфоничния оркестър на БНР. Родена е в Плевен, завършила е СМУ „Панайот Пипков“ при Ирина Петрова и НМА „Панчо Владигеров“ в класа по контрабас на проф. Тодор Тошев. Специализирала е камерна музика при проф. Виктор Чучков. От 1995 г. е оркестрант в Симфоничния оркестър на БНР, а от 1998 г. – водач на контрабасовата група.
Свирила в много състави у нас и в чужбина (Португалия, Швейцария, Малта). От 2009 г. е водач на контрабасите в Orchestra Ensemble Kanazawa – Япония.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

What the Funk представя катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА

Фънк вечер What the Funk представят на 24 април катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА “Проф. Панчо Владигеров” и Общинският културен институт “Надежда”.   В  концерта участват Джаз формация “София” и студентите от класа по пеене на ас. д-р Адриана Бенова и от класа по саксофон на хон. ас. Апостол Апостолов - Толи.  Повече от..

публикувано на 24.04.24 в 16:50
Антонина Бонева

Concertissimi с Антонина Бонева и нейните ученици

По повод 40 години преподавателска дейност и още повече концертна, пианистката и клавирен педагог Антонина Бонева организира концерт. На сцената заедно с нея ще музицират настоящите и ученици Марина Мравова, Йоанна-Лора Василева, Мартин Цветков и Димитър Михайлов, които са лауреати на десетки награди от международни конкурси. "Реших да отбележа..

публикувано на 21.04.24 в 09:05

Операта "Лястовичката" от Пучини в директно излъчване от Метрополитън опера

Създадена в късния творчески период на италианския композитор Джакомо Пучини, операта "Лястовичката" все още трудно намира път към голямата сцена. Поръчана от Виена, първоначално като оперета, тази рядко поставяна творба интригува с яркия мелодичен талант на автора си и изобилието от модерни за времето танци. Постановката, която излъчваме тази..

публикувано на 20.04.24 в 07:50

Пианофорте: зад кулисите на Международния конкурс за пианисти "Шопен"

Документалният филм "Пианофорте" е интимен портрет на пианистите, участващи в легендарния Международен конкурс "Шопен". Лентата е едновременно свидетелство за силата на забележителната музика и съзряването на младите изпълнители, които се ориентират в трудностите на съревнованието, интензивните репетиции, новите приятелства, многото драма и още..

публикувано на 19.04.24 в 08:20

Музикалният театър пита "Здравей! Как си, приятелю?"

Дългоочаквана и вълнуваща приятелска среща в една морска лятна вечер събира вечните архетипни герои, за да разкажат чрез музика, танц и много игра за сладко-горчивото в живота. За първата, но и за старата любов, за възходите, но и за паденията, за прошката, но и за обидата, за разделите и за събиранията, но най- вече за едно вечно и искрено..

публикувано на 17.04.24 в 12:25