Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Пътеки за отвъд“ с Агоп Мелконян

БНР Новини
Отляво надясно по часовниковата стрелка: Л. Мелконян, В. Топакбашян, Д. Маринова и Дж. Чемишанов
Снимка: Кирчо Стоичков

На 10 март се навършват 70 години от рождението на писателя-фантаст, драматурга, преводача, журналиста, университетския преподавател и книгоиздател Агоп Мелконян. „Пътеки за отвъд“ е специално издание с избрани произведения от творчеството му. Съставител на изданието е съпругата на писателя Людмила Мелконян. В книгата са включени романът „Смърт в раковината“, 24 разказа и новели.

Агоп Мелконян е един от най-четените и превеждани български писатели. Той е автор на няколко романа и сборници с фантастични повести и разкази. Театралната публика познава Агоп Мелконян и като автор на пиеси.

Една голяма част от творчеството на този деен талант са преводите – Братя Стругацки, Едгър Алън По, както и големите имена на арменската поезия и литература. Вартануш Топакбашян – главната редакторка на вестник „Ереван“ представи в предаването „Антология на арменската поезия от 4 до 20 век“, чийто подбор и превод са плод на усилията на Агоп Мелконян.

Отишлият си едва на 57-годишна възраст писател има принос и в основаването на катедрата по арменистика към СУ “Св. Климент Охридски“. Самият той преподава на студентите-филолози.

Грижовното отношение на Агоп Мелконян към младите автори не е забравено. Своеобразно продължение на работата му с тях е съществуванетона Конкурс за кратък фантастичен разказ на името на Агоп Мелконян. Тази година вече се осъществява осмото издание. До 31 март продължава срокът за приемане на разказите. Повече за конкурса разказва Джовани Чемишанов, представител на „Сборище на трубадури“ – организатори и „двигатели“ на литературното съревнование.

Размислите на писателя Агоп Мелконян за фантастичното и никак нефантастичното, но пък много тревожно в живота на днешния човек, можете да чуете в записа от Златния фонд на БНР от 2004 година.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

По стъпките на творците в "Кварталът на писателите"

Нов пътеводител ни разхожда из "Кварталът на писателите", за да опознаем някои от най-забележителните ни творци, но и една по-лична София. Той включва подробна информация за 50 обекта, свързани с литературното минало на столицата от периода между Освобождението и края на Втората световна война. Сред тях са десетки домове и временни квартири на известни..

публикувано на 18.04.24 в 11:58

Езикът – граница и безграничност

За границите на грамотността, на превода, на културните търсения през езика – разговор в "Нашият ден" с доц. д-р Ани Бурова , литературен историк, критик, теоретик и специалист по превода, и доц. д-р Дария Карапеткова , преводач, преподавател и теоретик на превода. За доц. Бурова, която преподава чешки език и бохемистика в рамките на..

публикувано на 18.04.24 в 10:44
Емил Джасим

Емил Джасим: Историята е благодатна в създаването на критично мислене

Във време, в което исторически наративи биват изопачавани с цел манипулация, в което се появяват все повече бели петна в българското историческо самосъзнание, обучението по история в училище е особено важно предизвикателство. В "Нашият ден" Емил Джасим , учител по история с ярко изразена обществена позиция, говори за необходимостта в представите на..

публикувано на 18.04.24 в 10:30

Ловешкият театър представя "Малката книжарница" в София

Драматичният театър "Борис Луканов" в Ловеч гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Малката книжарница". Автор на пиесата и режисьор на постановката е Кристиана Бояджиева, която въплъщава в тази история една своя мечта. "В света на технологиите хората все по-рядко посягат към книгите. Този тъжен факт не спира..

публикувано на 17.04.24 в 16:10

"Тайните на линогравюрата" разкриват във Варна

Галерията за графично изкуство във Варна, съвместно с Градската художествена галерия "Борис Георгиев", организират образователния модул – "Тайните на линогравюрата". Той е част от програмата "Въведение в графичното изкуство".  Тя е създадена за всички граждани, които биха желали да се занимават любителски с различни графични техники и ще продължи..

публикувано на 17.04.24 в 13:53