Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изложба на Александър Петров-Лавандулата

БНР Новини
Снимка: nationalgallery.bg

Националната художествена галерия – Двореца за първи път от 33 години насам представя така цялостно и любопитно изкуството на именития наш художник Александър Петров-Лавандулата. Той е един от авторите, които изграждат облика на българското изкуство през втората половина на ХХ век. Експозицията включва почти всички периоди и посоки от неговото творчество – около 180 живописни произведения, рисунки, литографии и ескизи негови много ранни творби, които създават цялостния облик на този автор. Творбите му се отличават с интензивен колорит и обобщеност на формите. Ще припомним един житейски факт – през Втората световна война е военен художник на фронтовете в Югославия, Унгария и Австрия, откъдето донася много рисунки със сюжети от войнишки бит, с които участва в изложбата „Фронт и тил“. Синтезирана пластичност на образа, синтез на националното като дух и тематика, на българската култура със западно-европейското изкуство са белег на неговата живопис. През 1960 година той пътува в средния Изток – Самарканд, Бухара, където създава цикъла „Средна Азия“, със засилен, ярък колорит и друга чувствителност. Вдъхновен от Розовата долина, Александър Петров създава едни от най-ярките си и впечатляващи цикли – Розобер и Лавандула. Темата за бране на лавандула се превръща в негова емблема и колеги и приятели започват да го наричат с прозвището Александър Петров-Лавандулата. Защото лилавите полета са били един от любимите му сюжети за рисуване. Други платна и рисунки преливат с яркочервени сенки и плътно зелено небе. Този вкус към цветове и форми го прави търсен и с изложби в Италия, Лондон, Париж, Берлин и Виена.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Весела Ножарова: Българският артпазар все още не е регулиран

В сянката на пандемията един лозунг започна да се издига сред хората – "Купувайте изкуство от живи художници, на класиците пари не им трябват". Тази фраза, която бързо придоби популярност, отразява желанието на обществото да подкрепи съвременните творци, да им осигури възможност за развитие и признание. Но как да разпознаем съвременен талант, който..

обновено на 25.04.24 в 12:50

Резервно око: един различен поглед към реалността

Художникът Радослав Мъглов представя новите си творби в изложбата "Резервно око" в столичната галерия "Аросита". Кураторът Викенти Комитски споделя за експозицията: "В тази изложба на Радослав Мъглов, под формата на серия от непоказвани рисунки, се ангажира с една история за деконструкция на образа като такъв. Рисунките, с четка и..

публикувано на 25.04.24 в 07:53
Радостин Радев

Като на филм: пътят от България до Англия на актьора и продуцент Радостин Радев

Вместо да стане полицай, какъвто си е представял, че иска да бъде, той избира да е от хората, които могат да изиграят всеки, дори човекa на реда. От школата в Симеоново до самолета, който каца в Лондон, Радостин Радев извървява пътя на самоосъзнаването и вечното усъвършенстване в преследване на влечението – актьорското майсторство. Британската..

публикувано на 24.04.24 в 16:46
Кадър от снимачния процес

Музикален клип говори за любовта на човек към родината

Предстои премиерата на музикалния клип "Оставам" на певицата Вили Русева. Сюжетът на клипа представя една история за силната и непреходна любов между човек и родина. Идеята се ражда от режисьора Борислав Костов, който от години работи по сценарий за филм за българската история – "Коси в прахта".  Самият късометражен музикален филм е продуциран от..

публикувано на 24.04.24 в 16:04

Привидният парадокс на непреходната култура

От какво зависи непреходното в културата на прехода – обобщения на културолога и филолог проф. Александър Кьосев по повод заключителната му лекция в рамките на проекта "Култура на прехода", която ще се състои днес (24 април) от 18:30 ч. в Театралната зала на Софийския университет. Проф. Александър Кьосев, директор на Културния център на..

публикувано на 24.04.24 в 11:36