Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

…Няма нищо по-неубедително от неубедителната смърт…

БНР Новини
Снимка: Даниела Манолова

„Всъщност, умряло е кучето/ The Dog It Was That Died“ е радиодрама на Том Стопард, чийто текст парадоксално потвърждава цитираната вече негова мисъл.

Том Стопард„Радиотеатърът след полунощ“ в неделя представя този все още непознат в България, непубликуван и неигран пред микрофони и на сцена текст за радио на един световно известен съвременен автор. Зад продукцията на Радиотеатъра стоят преводът на Хари Аничкин, режисьорът Крикор Азарян, актьорите Илия Добрев, Марин Янев, Асен Кисимов, Камен Донев, Меглена Караламбова, Кирил Янев, Георги Къркеланов, Веселин Ранков, Пламена Гетова и други.

Пиесата е написана през 1982 година. Още странният словоред на нейното заглавие намеква за нещо абсурдно комедийно, а когато към това добавим и темата за параноята на студената война, ще нахвърлим съвсем на едро и досадно схематично цялото богатство на интелектуалната игра, която се крие зад шпионско-приключенската история. Текстът е първоначално написан за БиБиСи и е носител на Giles Cooper Award – годишна британска награда, чиято цел е да осигури допълнителна подкрепа и промоция на най-добрата радиодрама на Би Би Си за съответната година.

През 80-те живеещият в Лондон драматург, който е роден в Злин, Чехословакия, съвместно с писането на собствените си пиеси и сценарии се захваща да превежда на английски и автори от славяно-езичния свят като Славомир Мрожек и Вацлав Хавел. Още повече темата за свободата, демокрацията, студената война, шпионажа и диктатурата допълнително свързват тези драматурзи.

Когато ти забранят да мислиш, всяка идея става революционна.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Епизод 5: Роклята на Алла

Всяка нощ сънувах война. Сънувах дома си... Сънувах войници, нищо че не съм ги виждала, но всяка нощ сънувах война. Тя сънува войната от нейното начало на 24 февруари 2022. Тя е Алла, украинката, която избяга с дъщеря си в София от руските ракети над Киев и Украйна. Документалната аудиопоредица "Украйна: сцени от един отложен живот"..

публикувано на 23.03.24 в 08:35

Неподражаемият Славомир Мрожек в неделния радиотеатър

Радиотеатърът е подготвил за своите почитатели три произведения на полския драматург Славомир Мрожек: "Лисан кандидат", "Лисан философ" и "Вода". Идеята за миниатюрите с главен герой Лисан идва на Мрожек от знаменития средновековен пародиен епос "Роман за Лисан", в който главни герои за животни – лисица, вълк, мечка… Мрожек обаче обръща нещата:..

публикувано на 22.03.24 в 14:15

Епизод 4: Кураж на неочаквани места: Серго и Мария

Всяка нощ сънувах война. Сънувах дома си... Сънувах войници, нищо, че не съм ги виждала, но всяка нощ сънувах война. Тя сънува войната от нейното начало на 24 февруари 2022. Тя е Алла, украинката, която избяга с дъщеря си в София от руските ракети над Киев и Украйна. Документалната аудиопоредица "Украйна: сцени от един отложен живот"..

публикувано на 16.03.24 в 08:30

Скритата реалност

Според руския академик Козирев времето е енергия, способна да се разсейва или концентрира. Известните огледала на Козирев променят плътността на времето и доказват, че човешкият мозък е способен да получава информация независимо от географията и от времето. Те предават и приемат информация. Там миналото и бъдещето се преплитат. Според академик Козирев..

публикувано на 15.03.24 в 15:02

Епизод 3: Кураж на неочаквани места: Юлия и Люба

Всяка нощ сънувах война. Сънувах дома си... Сънувах войници, нищо, че не съм ги виждала, но всяка нощ сънувах война. Тя сънува войната от нейното начало на 24 февруари 2022. Тя е Алла, украинката, която избяга с дъщеря си в София от руските ракети над Киев и Украйна. Документалната аудиопоредица "Украйна: сцени от един отложен живот"..

публикувано на 09.03.24 в 08:45