Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Шумла полка“ се завръща на сцената в Бургаската опера

БНР Новини
Снимка: Община Бургас

През 1979 г. Парашкев Хаджиев пише мюзикъла „Шумла полка“ по либрето на Иван Генов. Тази година специално е избрана, за тази постановка и е част от честванията на 120-годишнината на Панчо Владигеров. На въпроса защо творба на Хаджиев е в календара, проф. Павел Герджиков отговаря: „Предполагам защото Шумен е градът на Панчо Владигеров, а там е създаден първият български професионален оркестър от унгареца Михай Шафран“. Сред унгарските емигранти от 1840 г. е и Лайош Кошут. Шафран бил шивач, но и музикант, а в състава на оркестъра е Добри Войников, както и Васил Друмев. „Там се създава първата музикална традиция, която дава на нашата страна ред големи музиканти като Панчо Владигеров, Андрей Стоянов, Веселин Стоянов. Освен това Парашкев Хаджиев е един от най-ярките ученици на Владигеров“.

През осемдесетте години на миналия век Герджиков поставя „Шумла полка“ в Сливен, отново със студенти. Тогава в спектаклите участват Мариана Пенчева, Камен Чанев, Александър Крунев.

Названието на мюзикъла идва от старото име на Шумен – Шумла. Той разказва историята на Шафрани, който се влюбва в Яна. На Коледа през 1850 г. бил организиран бал, който събира пашата на Шумла, вицеконсулът на Австро-унгарската империя и градския елит. Има и циганка Сузи, която трябвало на бала да застреля Лайош Кошут. Все пак краят е щастлив и всички танцуват полката, написана от Добри Войников.

Идеята за възстановяването на мюзикъла се ражда по време на певческия конкурс в Шумен.
Проектът е съвместен – НМА „Панчо Владигеров“ и Бургаската опера ще представят спектакъла. Солисти ще бъдат студенти от академията, за които това ще бъде дипломна работа, а ще ги съпровожда бургаският оркестър. Постановъчният екип е – диригент Деян Павлов, режисьор Павел Герджиков, художник Иван Токаджиев, хореограф Желка Табакова.

Ето и имената на студентите, които се включват в постановката: Ана Проваду, Анжелка Бехам, Божидар Иванов, Борис Добрев, Валъри Марковска, Георги Гроздев, Денис Бояджиев, Денислав Новев, Димитрина Кечеджиева, Живко Добрев, Иван Христов, Калина Томова, Лъчезара Георгиева, Людмила Павлова, Мария Трошева, Михаел Йорданов, Нели Колева, Никола Попов, Николина Иванова, Павлина Петкова, Яна Стефанова, Яна Узунова.

Премиерите са на 19 и 20 април в Бургас, а на 24 юни ще има спектакъл в Шумен. Имат покана и за спектакли в Сливен.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

What the Funk представя катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА

Фънк вечер What the Funk представят на 24 април катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА “Проф. Панчо Владигеров” и Общинският културен институт “Надежда”.   В  концерта участват Джаз формация “София” и студентите от класа по пеене на ас. д-р Адриана Бенова и от класа по саксофон на хон. ас. Апостол Апостолов - Толи.  Повече от..

публикувано на 24.04.24 в 16:50
Антонина Бонева

Concertissimi с Антонина Бонева и нейните ученици

По повод 40 години преподавателска дейност и още повече концертна, пианистката и клавирен педагог Антонина Бонева организира концерт. На сцената заедно с нея ще музицират настоящите и ученици Марина Мравова, Йоанна-Лора Василева, Мартин Цветков и Димитър Михайлов, които са лауреати на десетки награди от международни конкурси. "Реших да отбележа..

публикувано на 21.04.24 в 09:05

Операта "Лястовичката" от Пучини в директно излъчване от Метрополитън опера

Създадена в късния творчески период на италианския композитор Джакомо Пучини, операта "Лястовичката" все още трудно намира път към голямата сцена. Поръчана от Виена, първоначално като оперета, тази рядко поставяна творба интригува с яркия мелодичен талант на автора си и изобилието от модерни за времето танци. Постановката, която излъчваме тази..

публикувано на 20.04.24 в 07:50

Пианофорте: зад кулисите на Международния конкурс за пианисти "Шопен"

Документалният филм "Пианофорте" е интимен портрет на пианистите, участващи в легендарния Международен конкурс "Шопен". Лентата е едновременно свидетелство за силата на забележителната музика и съзряването на младите изпълнители, които се ориентират в трудностите на съревнованието, интензивните репетиции, новите приятелства, многото драма и още..

публикувано на 19.04.24 в 08:20

Музикалният театър пита "Здравей! Как си, приятелю?"

Дългоочаквана и вълнуваща приятелска среща в една морска лятна вечер събира вечните архетипни герои, за да разкажат чрез музика, танц и много игра за сладко-горчивото в живота. За първата, но и за старата любов, за възходите, но и за паденията, за прошката, но и за обидата, за разделите и за събиранията, но най- вече за едно вечно и искрено..

публикувано на 17.04.24 в 12:25