Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В джунглата на потенциометрите

БНР Новини
Снимка: Даниела Манолова

Епизод 18: „Един средно напрегнат работен ден“ е направен след 5-годишно прекъсване на сериала "Радиото" и представлява своеобразно продължение на историята, разказана във вече направените през 2010 година 17 епизода. Новите 5 години от историята на радиото вдъхновиха нови 3 епизода на сериала. Първият от тях, 18-и, има за цел да създаде аудио моментна снимка на един работен ден в сградата на БНР на бул „Драган Цанков“, 4. Снимка на нашето сегашно, каквото е било през последната седмица на март 2015. Иначе в тази сграда се случват стотици работни дни на стотици хора, но ние разполагахме с 30 минути време за документалистика и се обърнахме към приятели, които имат, всеки от тях, много различен средно напрегнат работен ден и, разбира се, както може да се предположи от толкова повторения на конструкцията "средно напрегнат", всъщност ние гледаме на нея като на тийзър.

Между 3 сутринта и 7 часа вечерта се случват историите на 18 епизод от документалния сериал "Радиото". И тук ги разказваме, както ни ги разказаха Ангел Григоров, който през онази последна седмица на март правеше новините по програма „Хоризонт“, Мартин Ташев, който свири на тромпет в Биг Бенда, Силвия Чолева, която води предаването „Арт ефир“ по програма „Христо Ботев“, Симеон Белев, който по онова време водеше сутрешния и следобедния блок на Радио София и Галя Павлова, която през онези студени сутрини почистваше редакционните стаи на старата къща.

Изминалите 4 години от март 2015 г. превръщат този епизод от моментна снимка в скъпоценно свидетелство. Един миг от живота на петима колеги, регистриран и превърнат в аудио факт в дългата върволица на факти, хора и идеи, които феноменът радио неминуемо и щастливо създава.

Първо излъчване на епизода в ефира на БНР, програма „Христо Ботев“ е на 4 април 2015 година.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нови поети в поредицата "Спасени думи"

През последните две години програма "Христо Ботев" на Българското национално радио излъчи стиховете на стотина наши съвременни поети. Необходимостта да звучи български стих в националните ни програми е явна и наложителна. Защото заедно с техническия напредък на века вкусът на публиката към прекрасното се променяше, слизаше надолу към чалгата и още..

публикувано на 05.04.24 в 08:05

Епизод 5: Роклята на Алла

Всяка нощ сънувах война. Сънувах дома си... Сънувах войници, нищо че не съм ги виждала, но всяка нощ сънувах война. Тя сънува войната от нейното начало на 24 февруари 2022. Тя е Алла, украинката, която избяга с дъщеря си в София от руските ракети над Киев и Украйна. Документалната аудиопоредица "Украйна: сцени от един отложен живот"..

публикувано на 23.03.24 в 08:35

Неподражаемият Славомир Мрожек в неделния радиотеатър

Радиотеатърът е подготвил за своите почитатели три произведения на полския драматург Славомир Мрожек: "Лисан кандидат", "Лисан философ" и "Вода". Идеята за миниатюрите с главен герой Лисан идва на Мрожек от знаменития средновековен пародиен епос "Роман за Лисан", в който главни герои за животни – лисица, вълк, мечка… Мрожек обаче обръща нещата:..

публикувано на 22.03.24 в 14:15

Епизод 4: Кураж на неочаквани места: Серго и Мария

Всяка нощ сънувах война. Сънувах дома си... Сънувах войници, нищо, че не съм ги виждала, но всяка нощ сънувах война. Тя сънува войната от нейното начало на 24 февруари 2022. Тя е Алла, украинката, която избяга с дъщеря си в София от руските ракети над Киев и Украйна. Документалната аудиопоредица "Украйна: сцени от един отложен живот"..

публикувано на 16.03.24 в 08:30

Скритата реалност

Според руския академик Козирев времето е енергия, способна да се разсейва или концентрира. Известните огледала на Козирев променят плътността на времето и доказват, че човешкият мозък е способен да получава информация независимо от географията и от времето. Те предават и приемат информация. Там миналото и бъдещето се преплитат. Според академик Козирев..

публикувано на 15.03.24 в 15:02