Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Светослав Терзиев: Тъкмо тези, които пишат медийните закони у нас не спазват журналистическите стандарти

Преди дни СБЖ излезе с отворено писмо до президента, премиера и председателя на НС на Република България, както и до посолствата на САЩ и всички страни-членки, в което излагат безпокойството си от създадената към Министерство на културата работна група, която през Директивата за аудиовизуалните медийни услуги, подготвя нов медиен закон  – „на тъмно“ и „прибързано“. Защо и от какво се тревожат колегите ни в СБЖ? Чуйте коментара на Светослав Терзиев, член на УС на СБЖ и преподавател във ФЖМК.

Светослав Терзиев. Снимка: БГНЕС"Трябва да се прави разлика между експерти и експерти. Едните са в журналистиката и медиите, а другите в пиара и пропагандата. Този бъдещ закон е подготвяно мракобесие, което ще се отрази на цялото общество. Тъй като тези, които работят тази „творба“, наречена медиен закон, работят на тъмно, ние ще се опитаме да ги изкараме на светло. За да обяснят защо искат точно сега медиен закон, защото не бива да забравяме, че тъкмо тези, които пишат медийните закони не спазват етичните правила на журналистиката и не признават професионалните стандарти.Вижте как никой от този екип – работна група не иска да се покаже, а Министерство на културата отдавна се колебае дали да се намесва в тази сфера.

Още от миналата зима правителството му възлага да прави какви ли не промени, но помним, че така нареченият  „Закон Пеевски“ ги изпревари и те пак се скриха… Сега отново им възлагат задача за медиен закон, уж обаче, обърнете внимание, че ЕС искал, което е абсолютно невярно. Директивата за аудиовизуалните медийни услуги няма нищо общо с медийни закони, тя е обърната в съвсем друга посока. Но у на с няма европейска директива или регламент, които да не са извратени в угода на властта и в крайна сметка, в ущърб на обществения интерес. Така беше и със Закона за защита на личните данни."
Целия разговор със Светослав Терзиев можете да чуете в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Тодор Кантарджиев

Коклюш: Ваксинираните преди 10 години могат да се разкашлят, но няма да е тежко

Загрижеността сред обществото нараства с нарастващия брой случаи на коклюш, като служебният министър на здравеопазването, Галя Кондева, сподели, че регистрираните заболели са около 400. Това обаче е далеч от очаквания пик, заяви тя в интервю за БНТ. Министерството на здравеопазването очаква пикът да бъде достигнат до края на май. Ще обяви ли..

обновено на 24.04.24 в 11:26
Тихомир Безлов

Има ли скок в нивата на корупция, или е само усещане?

В студиото на "Нашият ден" гост беше Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията. В разговора, фокусиран върху неполитическите сфери на сложната политическа манипулация, Безлов коментира темата за актуалното състояние на корупцията у нас и усещането за нея.  "Политическата криза и появата на нови партии на сцената, както и дългият..

обновено на 24.04.24 в 10:23

Виртуални игри: Наистина ли са вредни?

В рубриката "Време за наука“ на предаването "Нашият ден" Никола Кереков подчерта някои неочаквани ползи от компютърните игри, като постави в центъра на вниманието си широкия спектър от аспекти, които обхваща тази индустрия. Подчертавайки, че гейминг индустрията е истински мастодонт, Кереков изтъква значителните печалби, които тя генерира...

обновено на 23.04.24 в 13:24

Стоян Ставру: Близостта до човека формира мнението за правата на даден вид животно

Нашият вид Homo sapiens има невероятно влияние върху биомасата на планетата. При това, докато човешката популация съставлява само 0,01% от общата биомаса на Земята, е впечатляващо как той е оказал толкова голямо влияние върху екосистемата. Според последните изследвания, водени от международни научни екипи, човешкият вид е причинил значително..

обновено на 23.04.24 в 12:27
Александър Кашъмов

Свободата на словото и достъпът до информация – какво е новото?

Световният ден на книгата и авторското право е повод за сериозно размисляне за свободата на словото и достъпа до информация . В ефира на "Нашият ден" гостува адв. Александър Кашъмов, чийто ангажимент по отношение на правата на човека и свободата на изразяване е безспорен. Кашъмов подчертава значението на свободния достъп до информация за..

обновено на 23.04.24 в 11:08