Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радиоенциклопедия „Цветно, по-цветно... великолепно!”: Вдъхновени от цветовете

БНР Новини
Празникът на цветовете „Холи“, който се празнува в Индия.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Хората, за които цветът е вдъхновение, професия, страст, са много. Почти няма човешка дейност, в която цветовете да не са от съществено значение. Необходимостта от задълбочаване на познанията, измерване, уеднаквяване на стандартите, разширяване на приложенията и все по-пълноценно използване на цветовете за подобряване на комфорта, здравето и душевната хармония на хората обединява хиляди професионалисти в Световната асоциация по цвета. По нейно предложение от 2009 г. в календара на ООН е включен Международен ден на цвета. Без да знаят това в Индия от векове се радват на празника на цветовете „Холи“, традиция, която намира привърженици по цял свят. В предаването обръщаме внимание на някои от областите, в които цветовете са на особена почит – гемологията, багрилата, градските зелени пространства. Сред вдъхновените от цветовете са членовете на група „Цвят“ България, разказва Ралица Гелева, председателка на сдружението. Романтичната представа за багрите в природата и човешкия свят и многобройните им образни и поетични наименования в различните езици за професионалистите се свежда до поредици от цифри. Това не пречи и те да са подвластни на магията на цветовете, потвърждава д-р Петко Петров, н-к отдел „Фондове и експозиции“ в Националния музей „Земята и хората“. В желанието си да пренесат красотата на природата в дома, облеклото, предметите и произведенията на изкуството, хората усвояват умението да използват минералите за багрене, добивайки пигменти с изключителна трайност. Багрите от природата присъстват в градовете ни и по друг начин – в парковете, градините и всички зелени пространства, отвоювани от асфалта и бетона. Тази опитомена от човека природа внася свежест и цвят в града и служи на различни потребности на жителите му, разказва доц. Веляна Найденова, ландшафтен архитект.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Песах е!

Пролет е по нашите ширини и природата е луднала. Луднал е и светът – шарен, различен, но и еднакъв... Ние – хората, независимо от произхода си, го правим и шарен, и различен, и еднакъв. Защото всъщност не сме чак толкова различни. Доказателства – много. И едно от тях е, че дори и най-големите празници понякога съвпадат. Това се случва на всеки 33..

публикувано на 23.04.24 в 12:16

Еврика! Успешни българи: Мартин Ралчев

"Идеите са водещото и най-вече – това човек да работи онова, което иска. Човек, когато намери подходящата работа и подходящата професия, която го кара да бъде щастлив, той успява да бъде най-добрият", казва Мартин Ралчев. Той е млад учен, който в началото на тази година беше отличен с наградата "Млад изобретател" на фондация "Еврика". Мартин..

публикувано на 22.04.24 в 20:30

Бай Георги на 78 обикаля света

Георги Братов обикновено се представя като "бай Георги от Свищов", но в битието му на български пенсионер няма нищо обикновено. Той сърцато се втурва да помага, колчем чуе за бедствие някъде из родината, но не това го прави толкова тачен гост в "Покана за пътуване". Бай Георги е обиколил 60 държави, някои от които, като Нова Зеландия например, съвсем..

публикувано на 22.04.24 в 11:55

Мария Боянова: Великден е венецът на продължителната подготовка за празника

Ако сте изкушени от българската традиционна култура и желаете вашите деца и ученици, а и не само те, да научат повече за нея, докато се забавляват, заповядайте в Националния етнографски музей към БАН. Тук ще намерите отговор на въпроси за празниците и делниците, поминъка и занаятите, митологията, семейството и още много интересни неща. Заедно с..

публикувано на 21.04.24 в 12:00

Тайнствата на домашната лечебна обредност в новата книга на Серги Гьошев

Дългогодишният журналист в програма "Христо Ботев" издаде поредната си книга с интригуващото заглавие "Господ няма да ми се сърди". В нея авторът описва и тълкува народните лечебни практики, чрез които българите християни от незапомнени времена са се справяли с телесното и душевното страдание на ближния. Главните носителки и пазителки на..

публикувано на 21.04.24 в 08:30