Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Антарктида ясно ни показва промените в климата

БНР Новини
3
Залез над Антарктида
Снимка: Драгомир Матеев

В 27-та Българска антарктическа експедиция, която приключи успешно неотдавна, освен български учени, работиха и специалисти от Чили, Бразилия, Португалия, Испания, Колумбия, Турция, Монголия и Кипър. По време на експедицията бяха осъществени 6 нови научни проекта по Националната програма за полярни изследвания в областта на геологията, геоморфологията, биологията, климатологията и геодезията, селектирани от специализирана научно-експертна комисия по строги критерии на Европейския съюз.
 Паралелно с научните изследвания, бяха извършени и строителни и ремотни дейности по подобряване на инфраструктурата на базата “Св. Кл. Охриски” на о-в Ливингстън.
Ася Чанева ви среща с двама български полярници - Драгомир Матеев - командир на базата през втория етап на експедицията Драгомир Матеев - физик и доц. Любомир Кендеров - хидробиолог.


За първи път на остров Ливингстън има позиционирани български метростанции, две от които продължават да следят промените в метеорологичната обстановка и в климата на острова дори и сега, когато на Антарктида е зима и там вече няма човешко присъствие. Още първата българска експедиция поставя автоматична метеорологична станция, която работи и в наши дни и продължава да изпраща своите анализи. Ще разберем и как се променят скалите с промяната на климата и как точно се наблюдава това на Антарктида. Интересни са и проектите свързани с морските обитатели в района на българската база, както и промените в ледниковата покривка, заснети с дрон, които ще продължават да бъдат следени и в бъдеще.


За доц. Любомир Кендеров това беше първата му среща с Ледения континент, а за Драгомир Матеев - осмата. От звуковия файл ще разберете, защо Антарктида не е бяла и там не е тихо, както и какви са цветовете и звуците на Ледения континент.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Инициативата "EmpowerHer" постави темата за икономическото овластяване на жените в бизнеса

На проведената международна конференция "EmpowerHer" (“Овласти я“), организирана от Американската търговска камара в България (АТК) в сътрудничество с European Female Founders (EFF), бяха засегнати важни аспекти от подпомагането на работещите жени и насърчаването на женското предприемачество. Събитието събра множество участнички, които споделиха..

обновено на 28.03.24 в 13:12

София Тотева: Иновациите и лидерството се случват по различен начин в различните точки на света

За едно истинско пътешествие в дебрите на иновациите в най-напредналите в това отношение страни в света разказва в "Нашият ден" София Тотева – съосновател на клуба на Станфордския университет в България. Скоро тя бе отличена на церемония в университета със специалната награда "Джон Хени" – признание и оценка за лидерство, отдаденост и значително..

публикувано на 28.03.24 в 12:50

Жените в ценностната система на историята

Жените обикновено играят поддържаща роля в разказите за великите мъже и събития – това ни казва традиционният исторически наратив. "Къде са жените в историята" е събитие, организирано от младата феминистка организация "Леспектра", което ще се проведе днес в "Топлоцентрала" от 19 ч.  Модераторът на дискусията  Камелия Ценева разказва в "Нашият..

публикувано на 28.03.24 в 09:05

Осемнайсетгодишен русенец е глобен за продажба на райски газ на непълнолетен клиент

Осемнайсетгодишен русенец е глобен, след като продал голямо количество райски газ на 16-годишно момче. Това съобщи регионалният говорител на МВР в Русе Даниела Малчева, предаде БТА. Сигналът за незаконната продажба на непълнолетното момче бил подаден в полицията от баща му. Той разказал на униформените служители, че забелязал промяна в..

обновено на 28.03.24 в 08:59

Милиони хора са изложени на риск от холера

Милиони хора по света са изложени на риск от холера поради липса на чиста вода, сапун и незадоволителни количества от имунизацията против заболяването. За това сигнализира Международната координационна група по обезпечаване на ваксини и упорства за незабавни дейности. Броят на инфектираните с холера се усилва от 2021-ва година насам, като..

публикувано на 28.03.24 в 08:22