Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радиоенциклопедия „Българското читалище – по устава на времето”: Читалищен народен университет

БНР Новини
Едни от най-известните лектори през 20-те и 30-те години на ХХ век, отляво надясно (на горния ред): проф. Михаил Арнаудов, проф. Асен Златаров, проф. Иван Шишманов, (на долния ред): проф. Васил Златарски, проф. Александър Балабанов, проф. Стефан Младенов.

Сказки, лектории, празнични четения, народни четения, научен курс, лекторска група, селски университет… Под тези наименования в началото на ХХ век и особено през 20-те и 30-те години читалищната просвета става особено популярна. Почти няма интелектуалец – учител, университетски преподавател, писател, общественик, от онова време, който да не е бил включен в нея.

Стремежът за просвещаване на населението стои още в началото на читалищната дейност, но през 20-те – 30-те години на миналия век той става водещ. Сказки, лектории, беседи се изнасят по всички кътчета на страната, откриват се т.наречените „народни университети“, някои от които дори сформират  „факултети“. Още при създаването на Съюза на народните читалища през 1911 година. се обсъжда идеята за лекционна дейност и организиране на народен университет към самия съюз, а на втория му конгрес през 1914 година се решава при читалищата в окръжните и околийските градове да се образуват щабове от лектори, които да пътуват из страната. Едва ли е било възможно да се създаде единна и съгласувана организация, но е факт, че най-големите фигури в науката, изкуството, обществения живот изнасят хиляди сказки по градове и села. През 1935 година например са изнесени 16 794 сказки пред 1 311 686 слушатели.

Темите са изключително разнообразни – от чисто практически до нравствено-етични, духовни, религиозни и мистически. „Цел и значение на застрахователните сдружения за добитъка“, „България и обществото на народите“, „Как да отглеждаме буби“, „Първите жители на Балканския полуостров“, „Упадъкът на западноевропейската цивилизация“, „Алкохолизъм и вредата от него“, „Защо много мрат нашите деца“, „Смисълът и безсмислието на женските и мъжките моди“, „Физическо и душевно възпитание“, „Устройство на парната машина“, „Земята ли се върти или слънцето“, “Хипноза и масова душа“, „Проблемът за щастието“, „История на корабоплаването и подводните лодки“. Разказват доц. д-р Венцислав Велев, Веска Кирилова, зам.-председателка на читалище „Искра“ в Казанлък, Ганчо Бакалов, зам-председател на читалище „Славянска Беседа“ и Дени Евстатиева, секретар на читалище „Аура“ в София.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Арменско цивилно население ескортирано от османски войници към затвора в Мезире, април 1915

109 години от арменския геноцид

Днес светът отбелязва 109-ата годишнина от геноцида над арменците в Османската империя. На 24 април 1915 година в Цариград са арестувани, а малко след това и избити над 200 арменски интелектуалци. С това се слага началото на избиването и прогонването на 1 500 000 арменци. България е една от първите страни, които отварят границите си за бежанците. Сто..

публикувано на 24.04.24 в 07:55

Песах е!

Пролет е по нашите ширини и природата е луднала. Луднал е и светът – шарен, различен, но и еднакъв... Ние – хората, независимо от произхода си, го правим и шарен, и различен, и еднакъв. Защото всъщност не сме чак толкова различни. Доказателства – много. И едно от тях е, че дори и най-големите празници понякога съвпадат. Това се случва на всеки 33..

публикувано на 23.04.24 в 12:16

Еврика! Успешни българи: Мартин Ралчев

"Идеите са водещото и най-вече – това човек да работи онова, което иска. Човек, когато намери подходящата работа и подходящата професия, която го кара да бъде щастлив, той успява да бъде най-добрият", казва Мартин Ралчев. Той е млад учен, който в началото на тази година беше отличен с наградата "Млад изобретател" на фондация "Еврика". Мартин..

публикувано на 22.04.24 в 20:30

Бай Георги на 78 обикаля света

Георги Братов обикновено се представя като "бай Георги от Свищов", но в битието му на български пенсионер няма нищо обикновено. Той сърцато се втурва да помага, колчем чуе за бедствие някъде из родината, но не това го прави толкова тачен гост в "Покана за пътуване". Бай Георги е обиколил 60 държави, някои от които, като Нова Зеландия например, съвсем..

публикувано на 22.04.24 в 11:55

Мария Боянова: Великден е венецът на продължителната подготовка за празника

Ако сте изкушени от българската традиционна култура и желаете вашите деца и ученици, а и не само те, да научат повече за нея, докато се забавляват, заповядайте в Националния етнографски музей към БАН. Тук ще намерите отговор на въпроси за празниците и делниците, поминъка и занаятите, митологията, семейството и още много интересни неща. Заедно с..

публикувано на 21.04.24 в 12:00