Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Rockscholl – училище за музика със социална мисия

БНР Новини
Снимка: Rockscholl

В това издание на рубриката "Радиоавтограф"на предаването „Семейно радио“ ни гостува музикалната академия "Rockscholl ". Срещаме ви с Боян Симеонов, управител на академията, и една от ученичките в "Rockscholl " – Маргарита Ясенова. Академията беше големият победител в инициативата "Промяната", която дава шанс на социалното предприемачество в различни области.

Отличеният проект се казва "Виждам чрез музика" и представлява адаптирана програма за музикално образование за незрящи деца и младежи. "Rockscholl " е сплав между два основни елемента – музика и социална страна, която да реализира каузи в обществена полза. Към настоящия момент "Rockscholl " има над тридесет преподаватели в София и Варна, които провеждат обучения в широк музикален спектър. Освен класическите за рока - китара и барабани, желаещите могат да станат част от курсове по гайда, флейта, цигулка, саксофон, диджей уроци, композиране и други.

Боян Симеонов е човек трайно свързан с медиите и културата, но се занимава и с предприемачество и стартиращи компании. Негов е и проектът "Ърбън Тейпс", който е насочен към музикални сесии на популярни градски места с известни изпълнители и групи. Освен това е и съдружник в онлайн медията "Под моста", насочена предимно към културна тематика. Макар да няма музикално образование, самият той се запалва по музиката в "Rockscholl " и преди почти три години започва уроци по китара.

Маргарита Ясенова учи вече четири години пеене, а от година и половина свири на пиано. Предпочитаните от нея музикални стилове са джаз, поп, сол и госпъл. Уроците в "Rockscholl " ѝ дават и възможността да попадне сред хора, които споделят същите интереси, и по този начин да създаде своя среда, свързана с музиката.

Освен музикалните уроци, "Rockscholl " организира концерти и студийни записи, като целта е творческият цикъл да бъде затворен, за да има всеки възможност да се занимава с всички аспекти на музикалното изкуство.

Музикалната школа разполага и със свое собствено студио – "Ърбън Хаус". Маргарита се надява един ден да запише първият си авторски албум в студиото на "Rockscholl ". Последният албум на популярния изпълнител, но и преподавател в академията, Илко Биров, е записан именно в "Ърбън Хаус".

Повече за дейността на "Rockscholl " а и за инициативата им "На една песен разстояние", чуйте в разговора на Ирина Вълчанова с Маргарита Ясенова и Боян Симеонов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Тодор Кантарджиев

Коклюш: Ваксинираните преди 10 години могат да се разкашлят, но няма да е тежко

Загрижеността сред обществото нараства с нарастващия брой случаи на коклюш, като служебният министър на здравеопазването, Галя Кондева, сподели, че регистрираните заболели са около 400. Това обаче е далеч от очаквания пик, заяви тя в интервю за БНТ. Министерството на здравеопазването очаква пикът да бъде достигнат до края на май. Ще обяви ли..

обновено на 24.04.24 в 11:26
Тихомир Безлов

Има ли скок в нивата на корупция, или е само усещане?

В студиото на "Нашият ден" гост беше Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията. В разговора, фокусиран върху неполитическите сфери на сложната политическа манипулация, Безлов коментира темата за актуалното състояние на корупцията у нас и усещането за нея.  "Политическата криза и появата на нови партии на сцената, както и дългият..

обновено на 24.04.24 в 10:23

Виртуални игри: Наистина ли са вредни?

В рубриката "Време за наука“ на предаването "Нашият ден" Никола Кереков подчерта някои неочаквани ползи от компютърните игри, като постави в центъра на вниманието си широкия спектър от аспекти, които обхваща тази индустрия. Подчертавайки, че гейминг индустрията е истински мастодонт, Кереков изтъква значителните печалби, които тя генерира...

обновено на 23.04.24 в 13:24

Стоян Ставру: Близостта до човека формира мнението за правата на даден вид животно

Нашият вид Homo sapiens има невероятно влияние върху биомасата на планетата. При това, докато човешката популация съставлява само 0,01% от общата биомаса на Земята, е впечатляващо как той е оказал толкова голямо влияние върху екосистемата. Според последните изследвания, водени от международни научни екипи, човешкият вид е причинил значително..

обновено на 23.04.24 в 12:27
Александър Кашъмов

Свободата на словото и достъпът до информация – какво е новото?

Световният ден на книгата и авторското право е повод за сериозно размисляне за свободата на словото и достъпа до информация . В ефира на "Нашият ден" гостува адв. Александър Кашъмов, чийто ангажимент по отношение на правата на човека и свободата на изразяване е безспорен. Кашъмов подчертава значението на свободния достъп до информация за..

обновено на 23.04.24 в 11:08