Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Национална кръгла маса обсъжда детските ясли

БНР Новини
Мария Мира Христова, Петя Недкова и Татяна Георгиева (отляво надясно)
Снимка: Светлана Тодорова

Национална кръгла маса, организирана от Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи, Националния център по обществено здраве и анализи и директори на детски ясли в София и страната, обсъжда усъвършенстването на грижите за здравето и развитието на децата в детските ясли.

В студиото на „Нашият ден“ ексклузивно за слушателите на програма „Христо Ботев“ преди да изнесат презентациите си на форума, дават своя експертен анализ Петя Недкова, председател на Националния съвет по качество на БАПЗГ и Татяна Георгиева – директор на детска ясла в Стара Загора.

Работи ли моделът „детска ясла“ в България и какви са предимствата му в ранното детско развитие? Защо здравните грижи в България се лишиха от патронажните грижи и какво изгуби българското общество, семейството и децата с унищожаването им?
Имат ли връзка липсите в здравната инфраструктура и логистика с грижите за децата в детските ясли? Какви са възможностите за продължаващо медицинско обучение на медицинските сестри? Защо няма достатъчно ясли за българските деца и важно ли е да има адекватна Стратегия за българското дете? – отговор на тези и други въпроси в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сърдечносъдовата смъртност у нас – почти три пъти по-висока от средната за ЕС

Високата сърдечно-съдова смъртност в България е предизвикателство, което изисква сериозни мерки за превенция и лечение. Доц. Васил Трайков, председател на дружеството на кардиолозите в България, подчерта пред БНР неотложността на проблема, като заяви, че в националната здравна стратегия са заложени конкретни мерки за борба с него . Това включва..

обновено на 25.04.24 в 06:48
Тодор Кантарджиев

Коклюш: Ваксинираните преди 10 години могат да се разкашлят, но няма да е тежко

Загрижеността сред обществото нараства с нарастващия брой случаи на коклюш, като служебният министър на здравеопазването, Галя Кондева, сподели, че регистрираните заболели са около 400. Това обаче е далеч от очаквания пик, заяви тя в интервю за БНТ. Министерството на здравеопазването очаква пикът да бъде достигнат до края на май. Ще обяви ли..

обновено на 24.04.24 в 11:26
Тихомир Безлов

Има ли скок в нивата на корупция, или е само усещане?

В студиото на "Нашият ден" гост беше Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията. В разговора, фокусиран върху неполитическите сфери на сложната политическа манипулация, Безлов коментира темата за актуалното състояние на корупцията у нас и усещането за нея.  "Политическата криза и появата на нови партии на сцената, както и дългият..

обновено на 24.04.24 в 10:23

Виртуални игри: Наистина ли са вредни?

В рубриката "Време за наука“ на предаването "Нашият ден" Никола Кереков подчерта някои неочаквани ползи от компютърните игри, като постави в центъра на вниманието си широкия спектър от аспекти, които обхваща тази индустрия. Подчертавайки, че гейминг индустрията е истински мастодонт, Кереков изтъква значителните печалби, които тя генерира...

обновено на 23.04.24 в 13:24

Стоян Ставру: Близостта до човека формира мнението за правата на даден вид животно

Нашият вид Homo sapiens има невероятно влияние върху биомасата на планетата. При това, докато човешката популация съставлява само 0,01% от общата биомаса на Земята, е впечатляващо как той е оказал толкова голямо влияние върху екосистемата. Според последните изследвания, водени от международни научни екипи, човешкият вид е причинил значително..

обновено на 23.04.24 в 12:27