Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За четенето и мисленето

Доц. Васил Загоров в ефира на „Нашият ден“ с оптимизма на учените, които имат смелостта да говорят за книгите по образ и подобие

Доц. д-р Васил Загоров
Снимка: Мария Христова

В търсене на изход от патовата ситуация на шахматната дъска между т.нар. дигитално и аналогово поколение и анализите на учените, които се осмеляват да излязат от клишето и да оповестят някои неудобни истини, в „Нашият ден“ се насочваме към анализ на четенето, мисленето, книгите и подвързиите в началото на ХХІ век.

Доц. д-р Васил Загоров, ръководител на катедра „Библиотечни науки“ в Университета за библиотекознание и информационни технологии, дава своята гледна точка и доказва своята експертиза с уникално изследване, посветено на руската литература в България през периода 1918-1944 г.

Защо информационната грамотност става съществена част от образованието на бъдещите поколения? Коя е първата фалшива новина в историята на човечеството, свързана с Плиний Младши и какво е казал Сократ в полза на рушенето на клишетата за четенето в днешно време? – отговор на тези и други въпроси в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Наближава крайният срок за "Искри" 2024

До 30 април 2024 г. всички деца, които обичат да пишат, могат да се включат в Националния радиоконкурс за детско литературно творчество "Искри". Конкурсът се организира за 41-ви път от програма "Христо Ботев" на Българското национално радио и е най-старият национален конкурс за литературни произведения, написани от деца. "Очертава се и..

публикувано на 19.04.24 в 17:15

Послеписът на художника Милко Божков

Откриването на изложбата с живопис на Милко Божков в три зали на галерията на СБХ на "Шипка" 6 изненада посетителите и зарадва приятелите на художника. За новата си мащабна експозиция с лаконичното заглавие "P.S." / "Послепис" Божков казва пред "Артефир": " Пост е, докато един художник нарисува картината, след това  скриптум е, когато..

публикувано на 19.04.24 в 15:12

"Всеки иска да живее" на българска сцена

Премиерните представления на "Всеки иска да живее" от израелския драматург Ханох Левин в Сатиричния театър "Алеко Константинов" са на 19 и 20 април . Режисьор е Елена Панайотова, сценографията е дело на Юлиян Табаков, хореографията на Росен Михайлов, музиката Христо Намлиев. Името на Ханох Левин е в списъка с водещите световни драматурзи, а..

публикувано на 19.04.24 в 14:26

Чужденци навсякъде на 60-ото Венецианско биенале

На 20 април се открива официално 60-ото издание на Венецианско биенале – най-важният световен форум за съвременно изкуство. То е под мотото "Чужденци навсякъде" и продължава до 24 ноември 2024 г. Нашият български проект също има интересно заглавие – "Съседите". Това издание е с най-голям брой артисти, екипи и артколективи – над 330.  Василена Мирчева,..

публикувано на 19.04.24 в 14:10
Ю Хуа

Десет есета за съвременен Китай

Излезе втора книга на китайския писател Ю Хуа на български език в превод на Стефан Русинов след "Живи" – един от най-популярните и превеждани негови романи.  "Китай в десет думи" е сборник с десет есета на писателя, който казва в предговора: "Ако тръгна да разказвам за всички аспекти от живота в съвременен Китай, ще се получи нещо по-дълго от..

публикувано на 19.04.24 в 14:05