Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Николай Евров – музиката облагородява и носи красота на хората

Снимка: архив

На 83 години почина виртуозът на пианото професор Николай Евров. За него имаше много определения - „поетът на пианото“, „необикновено надарен човек, виртуоз, изключително прецизен“, „музикант с място между изключителните майстори“.

Повече от 30 години той живееше в Австралия и преподаваше в Консерваторията в Сидни. За изключителния талант и творчески път на имения пианист може дълго да се разказва. Публикувани са топлите думи  и спомените, които пазят за него цигуларят Минчо Минчев, пианистката Милена Моллова и композиторите Васил Казанджиев и Димитър Христов.

Едни от най-добрите му постижения се пазят в Златния фонд и фонотеката на Българското национално радио - десетки студийни и документални записи от неговия дълъг артистичен живот и огромен репертоар. Записите са реализирани в София, Париж, Кьолн, Мюнхен, Берлин, Виена, Сидни, за много световни звукозаписни компании.

Съхранява се и гласът на Николай Евров, разказвал неведнъж пред микрофона, в различни години и предавания, за своите премиерни изпълнения и работата си с колеги музиканти, за семейството си, за любимите преподаватели, и за успехите си на международните сцени.

В предаването "Музикални вечери" на 16 юни от 22 часа ще чуете избрани изпълнения на Николай Евров: Соната за цигулка и пиано - Цезар Франк, Вариации и фуга върху тема от Хендел - Йоханес Брамс, Странникът - Фантазия в до мажор опус 15 - Франц Шуберт, Концерт за две пиана № 10 в ми бемол мажор - Волфганг Амадеус Моцарт.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пианофорте: зад кулисите на Международния конкурс за пианисти "Шопен"

Документалният филм "Пианофорте" е интимен портрет на пианистите, участващи в легендарния Международен конкурс "Шопен". Лентата е едновременно свидетелство за силата на забележителната музика и съзряването на младите изпълнители, които се ориентират в трудностите на съревнованието, интензивните репетиции, новите приятелства, многото драма и още..

публикувано на 19.04.24 в 08:20

Музикалният театър пита "Здравей! Как си, приятелю?"

Дългоочаквана и вълнуваща приятелска среща в една морска лятна вечер събира вечните архетипни герои, за да разкажат чрез музика, танц и много игра за сладко-горчивото в живота. За първата, но и за старата любов, за възходите, но и за паденията, за прошката, но и за обидата, за разделите и за събиранията, но най- вече за едно вечно и искрено..

публикувано на 17.04.24 в 12:25
Peela

Не е зле!

"Notbad"  ("Не е лошо", "Не е зле") е новият албум на изгряващата финландска фюжън група "Peela" , издаден на 8 март 2024 година. Това е техният трети пореден албум и съдържа четиринайсет авторски пиеси на шестчленния състав от музикантите Йоханес Гранрот (китара, вокали, композиции), Мая Манила (вокали и кийборди), Севери Сорйонен (барабани),..

публикувано на 17.04.24 в 10:30

"Севилският бръснар" с нова постановка в музикалния театър на Линц

Басът Михаел Вагнер отново блесна в Музикалния театър на Линц с дебютна роля. В премиерата на "Севилският бръснар" на Росини на 20 януари тази година той изигра д-р Бартоло. Роденият в Долна Австрия Михаел Вагнер умее да убеждава не само музикално, но и театрално. В това отношение ролята му в "Севилският бръснар" му предостави най-добри условия и..

публикувано на 17.04.24 в 08:45

Лия Петрова представя Корнголд под палката на Йоханес Калицке

Родена преди 34 години в София, Лия Петрова се превърна в откритие на международната музикална сцена през 2016-а, когато спечели първата награда на конкурса"Карл Нилсен" в Дания, ръководен от майстора на пианото Николай Шепс-Знайдер. Следващите години са белязани с поредица от постижения и артистични успехи. Нейните изразителност и талант се..

публикувано на 16.04.24 в 09:30