Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

История и геополитика: Тайните на Втората световна война

БНР Новини
Академик Георги Марков (вляво) и Румен Дечев в студиото на програма „Христо Ботев“
Снимка: Росица Михова

В предаването „История и геополитика“ (Мултикултурни диалози) на програма „Христо Ботев“ на БНР, единственото предаване за обща история и геополитика в националния ефир, гостува акад. Георги Марков, един от водещите български историци. Темата е Втората световна война. Осемдесет години след началото на тази жестока война, „промени ли се нещо в представата за събитията и личностите в нея“, зададе рамките на разговора водещият Румен Дечев. „Победителите не ги съдят“, припомни акад. Марков констатацията на Екатерина II. Те пишат историята. Все пак една бавна еволюция, започнала през 80-те години на 20 век най-напред в киното, вече не представя всеки немски военнослужещ в преднамерено негативна светлина. Така във филма „Бракът на Мария Браун“ на Райнер Вернер Фасбиндер, разглеждащ житейската драма на едно германско семейство, съпругът – офицер от Вермахта, изправен пред невярната си съпруга, е интерпретиран със съчувствие и дори симпатия.

„В тази война участват милиони германци, има, разбира се, СС-дивизии, но другите германци изпълняват своя дълг и не могат да се считат за нацисти“, посочи акад. Марков. По по-реалистичен начин се интерпретират и причините за войната. Тежките условия, наложени от Версайската система от договори на победените, в голяма степен предопределят избухването на ВСВ, както свидетелстват известният английски икономист Джон Кейнс и френският маршал Фош. „Освобождение“ или окупация представлява навлизането на съветските войски в България, бе друг от разгледаните интересни въпроси.

Чуйте повече в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стефан Георгиев: Политиката е цялостен процес на общуване

Събитието "Гласувам, следователно съм!" се проведе наскоро, с цел да насърчи гражданското участие и пряката демокрация, предвид предстоящите избори за Европейски парламент. Участниците имаха възможност да споделят успешни практики и стратегии за активно участие в изборния процес, като един от подходите, които бяха разгледани, беше..

обновено на 25.04.24 в 11:54
Щети от ракета, изстреляна от ивицата Газа в Тел Авив, Израел, 7 октомври 2023 г.

Конфликтът в Близкия изток: Как се създава обществен консенсус за насилието?

Кои са мислимите рамки на разказа за войната днес и как се създава обществен консенсус за насилието – разговор в "Нашият ден" с Филип Буров , журналист, и с Мая Ценова , преподавател и преводач. Буров започва разговора с думите: "И по света, и у нас се случват лоши неща, които са съществени и които по ескалиращ начин показват какво не е наред..

публикувано на 25.04.24 в 11:25
Благослав Михайлов

Благослав Михайлов: Да се фокусираме върху качеството на населението, а не върху количеството

Политиката и демографията изглеждат като две противоречиви области. Един политик, ако се задържи на власт за 2 или 3 мандата,  може да управлява около 12 години. Същевременно насърчителната демографска политика би дала своите плодове след 40, дори след 60 години. Политиците нямат стимул да провеждат подобна политика, тъй като няма да са на власт, за..

публикувано на 25.04.24 в 11:17

"Крайни разкази" и реидеологизация – редуцира ли се политическият процес?

Социологът Стефан Георгиев е гост в рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден". Той участва с коментар по темата, свързана с мобилизационния потенциал на крайните десници в Европа и България преди изборите за Европейски парламент. Според него факторите, които създават предпоставки за развитието на различни крайни разкази срещу..

обновено на 25.04.24 в 11:10

Споделено родителство – кое е идеалното решение?

Катина Клявкова е медиатор с богат опит от над 20 години. Тя не само упражнява професията си като медиатор, но също така споделя своите знания като обучител и ментор на медиатори от цялата страна. Нейното образованието в областта на психологията и правото е съществен фактор, който я подготвя да работи като посредник между страни с различни..

обновено на 25.04.24 в 08:53