Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

FLUCA: изкуство в контейнера

Снимка: plovdiv2019.eu

Най-дългата мултижанрова артпрограма у нас на единствената мобилна платформа за съвременно изкуство в България – FLUCA - започна през май в Пловдив, ще продължи 6 месеца и ще покаже над 50 събития в Пловдив, София и Виена като акцент в програмата на Пловдив – Европейска столица на културата 2019.

Проектът FLUCA е транспортен контейнер, превърнат в сцена за съвременно изкуство от България, Австрия и цял свят. Австрийски културен павилион. Арт инсталация. Всичко това, събрано в сребриста кутия, която за четвърта поредна година представя най-новото от изкуството: изложби и прожекции, архитектура и дизайн, музика и пърформанси, някои от които – създадени специално за сцената на FLUCA.

Сезон 2019 на FLUCA е истинска кулминация в историята на Австрийския културен павилион и основен акцент в рамките на Пловдив – Европейска столица на културата 2019. Контейнерът отново ще бъде позициониран на ул. „Отец Паисий“ в Пловдив, а директор на FLUCA и тази година е Борис Костадинов – български изкуствовед и куратор с международна практика, който живее и работи във Виена и Берлин.


През юни българският артист Антон Стоянов, базиран в Берлин създава на сцената на FLUCA инсталация, представена със съпътстващ пърформанс. Акценти в програмата на FLUCA през юли пък ще бъдат специален музикален пърформанс на виенския саунд артист Лена Ка и среща на независимите артинициативи в Пловдив. Съвместно с Отдел култура на правителството на австрийската провинция Стирия, ще бъде осъществена и двумесечна резиденция, която през септември и октомври ще доведе в Пловдив младата фотографка Анаис Хорн. В края на резиденцията си тя ще направи отворена за публиката презентация на проекта, развит по време на резиденцията.
По време на целия сезон специално за публиката на Австрийския културен павилион ще бъдат организирани и партита с участието на популярни диджеи от пловдивската и софийската парти-сцена.

За сезон 2019 FLUCA обявява и отворена покана, насочена към независимите артистични инициативи, като ще приема предложения за артистични намеси, презентации, инсталации, прожекции, които да бъдат представени на сцената на павилиона. Поканата ще бъде съпътствана от среща на независимите артинициативи в Пловдив през юли.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Резервно око: един различен поглед към реалността

Художникът Радослав Мъглов представя новите си творби в изложбата "Резервно око" в столичната галерия "Аросита". Кураторът Викенти Комитски споделя за експозицията: "В тази изложба на Радослав Мъглов, под формата на серия от непоказвани рисунки, се ангажира с една история за деконструкция на образа като такъв. Рисунките, с четка и..

публикувано на 25.04.24 в 07:53
Радостин Радев

Като на филм: пътят от България до Англия на актьора и продуцент Радостин Радев

Вместо да стане полицай, какъвто си е представял, че иска да бъде, той избира да е от хората, които могат да изиграят всеки, дори човекa на реда. От школата в Симеоново до самолета, който каца в Лондон, Радостин Радев извървява пътя на самоосъзнаването и вечното усъвършенстване в преследване на влечението – актьорското майсторство. Британската..

публикувано на 24.04.24 в 16:46
Кадър от снимачния процес

Музикален клип говори за любовта на човек към родината

Предстои премиерата на музикалния клип "Оставам" на певицата Вили Русева. Сюжетът на клипа представя една история за силната и непреходна любов между човек и родина. Идеята се ражда от режисьора Борислав Костов, който от години работи по сценарий за филм за българската история – "Коси в прахта".  Самият късометражен музикален филм е продуциран от..

публикувано на 24.04.24 в 16:04

Привидният парадокс на непреходната култура

От какво зависи непреходното в културата на прехода – обобщения на културолога и филолог проф. Александър Кьосев по повод заключителната му лекция в рамките на проекта "Култура на прехода", която ще се състои днес (24 април) от 18:30 ч. в Театралната зала на Софийския университет. Проф. Александър Кьосев, директор на Културния център на..

публикувано на 24.04.24 в 11:36
Анди Готс (вдясно) и Георги Тошев

Фотографията като среща

Анди Готс неслучайно носи прякора "фотографът на звездите". Сам се хвали, че от първите си стъпки в изкуството не е снимал нищо друго, освен знаменитости. И докато в началото му се е налагало да ги ухажва за да застанат пред камерата му, днес известните сами го търсят. Фотографът печели популярност с вниманието, което отделя на личностите зад..

публикувано на 24.04.24 в 11:30