Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Свекърва“ с премиера на габровска сцена

Петринел Гочев
Снимка: @Svekarva.PetrinelGochev/Росина Пенчева

В Габровския драматичен театър „Рачо Стоянов“ усилено текат последните репетиции по най-новия спектакъл „Свекърва“, чиято премиера е след броени дни. Постановката по пиесата на Антон Страшимиров e дело на Петринел Гочев.

„В началото, на първи прочит, актьорите бяха доста скептични и когато започнахме работа, те много плавно потънаха в пиесата, видях как ги завладя, след което изведнъж, много изненадано, откриха, че им е станало доста интересно. Това беше изненада за цялата трупа. Сега не искаме да идват съботите и неделите, тръгваме си късно, идваме рано…“, разказва режисьорът на спектакъла.

Ролята на свекървата Костанда изпълнява актрисата Надежда Петкова. В актьорския състав са още Стоян Руменин, Велислава Маринкова, Живко Гущеров, Тони Христова, Димо Димов, Адриана Димова и Ангел Калев. Художник на представлението е Даниела Николчова, композитор – Ян Руменин.

Първите зрители може да видят резултата от тяхната работа на 24 юни, когато е предпремиерата на „Свекърва“. Всъщност това ще бъде генералната репетиция на новия спектакъл – с присъствието на режисьора и с евентуални негови намеси по време на действието, но ще бъдат допуснати и външни зрители, които ще наблюдават финалния етап от работата, когато се нанасят последните щрихи към постановката. Идеята на екипа е по този начин да въведат публиката в „кухнята“ на театъра, да покажат отблизо процеса на създаване на едно представление, преди официалното му показване на сцената.

Премиерата е на 25 юни.



Репетиция на „Свекърва“ от А. Страшимиров, режисьор: Петринел Гочев, Габровски драматичен театър.   Снимка: @Svekarva.PetrinelGochev/ фотограф: Росина Пенчева




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Феникс Върбанов с изложба в галерия "Стубел"

За първи път Феникс Върбанов представя изкуството си в галерия "Стубел". Живеещият в Париж художник определя себе си като космополит и често казва, че е дар от Бога да бъде посредник между три култури. Българската, китайската и френската култура са дълбоко вкоренени в същността на този артист – с родители прочутия Марин Върбанов и майка Сун Хуай Куей...

публикувано на 18.04.24 в 18:00

Або представя втората си книга с разкази

За първата си книга "Поводи за връщане" Або беше написал: "Имал съм късмета да живея на четири континента и да обиколя над 40 държави, преди да стана на 27 години. Живял съм в Пекин, Арекипа, Финикс, Манчестър, Лондон, Самоков, София – в разбъркан ред. Обичам да се запознавам с нови култури, да научавам езиците им и да чета литературата им в оригинал...

публикувано на 18.04.24 в 16:35
Подготовката на българския
павилион във Венеция

60-ото юбилейно издание на Венецианското биенале

На 19 април в 17.00 часа в зала "Тициан" (Sala Tiziano) е официалното откриване на Българския павилион на 60-то юбилейно издание на Венецианското биенале. Най-важният форум за съвременно изкуство в света ще се проведе от 20 април до 24 ноември 2024 г. и ще представи националните проекти на 331 артисти от различни държави. "Чужденци навсякъде" е..

публикувано на 18.04.24 в 16:15

По стъпките на творците в "Кварталът на писателите"

Нов пътеводител ни разхожда из "Кварталът на писателите", за да опознаем някои от най-забележителните ни творци, но и една по-лична София. Той включва подробна информация за 50 обекта, свързани с литературното минало на столицата от периода между Освобождението и края на Втората световна война. Сред тях са десетки домове и временни квартири на известни..

публикувано на 18.04.24 в 11:58

Езикът – граница и безграничност

За границите на грамотността, на превода, на културните търсения през езика – разговор в "Нашият ден" с доц. д-р Ани Бурова , литературен историк, критик, теоретик и специалист по превода, и доц. д-р Дария Карапеткова , преводач, преподавател и теоретик на превода. За доц. Бурова, която преподава чешки език и бохемистика в рамките на..

публикувано на 18.04.24 в 10:44