Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Снежана Симеонова в галерия „Резонанс“

Снимка: resonancegallery.com

Пловдивската галерия „Резонанс“ представя специално създадената за нейното пространство изложба на художничката Снежана Симеонова. Това са два основни цикъла – „Облаци“ и „Смачканите хора“, което е едно предизвикателство как със средствата на скулптурата – камък и бронз се изразяват тези две същности – облаци и хора, като метафора и като визия. Облаците – символ на лекота, свобода и вечно движение, и в другия случай – динамичните, огънати фигури на човешки същества, в стилизирани интересни сложни форми. Снежана Симеонова е автор, който доста парадоксално звучи има повече популярност в чужбина, отколкото в собствената си страна. В голяма степен причина за това е специфичният й афинитет към монументалните форми, към реализация на скулптура за външна, природна среда, във възможностите с различни средства – камък, метал, бронз, керамика, дърво, оцветен камък да изразява идеите си, да търси взаимодействието между материала и формата. Определят нейния път като безкрайни трансформации на пластическия й език, с богати препратки, като се започне от древноегипетската пластика, с характерния за нея синтез на формите, и се премине през надиплените необарокови драперии на нейните „дами“ в една от изложбите й, и се стигне до стилистиката на новото време“ – писа преди време за нея професор Аксиния Джурова.

Снежана Симеонова никога не се ограничава от даден скулптурен жанр, тя използва всички възможности на пластиката като вътрешна освободеност, с което обогатява декоративните средства на пластическото изкуство днес. Затова тя е един от най-интересните съвременни скулптори в нашето изкуство. Затова тя е и така добре приемана и търсена за изяви на различни симпозиуми и пленери в чужбина от Германия и Австралия, Япония и Франция, Израел, Китай и Турция. Затова в биографията на Снежана Симеонова откриваме отличния като Първа награда от Биенале в гранит, Испания, втора награда за скулптура от Симпозиума във Финес, отново Испания, първа награда от Симпозиум в Унгария, за близо последните десет години близо 10 признания на нейното изкуство.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лекции по теми на съвременността през призмата на архитектурата

Цикъл публични лекции на тема "Архитектура, медии, критика" на фондация "Ново архитектурно наследство" с подкрепата на Гьоте-институт, България, поставят фокус върху наболели проблеми на архитектурната среда, в която живеем. Две от лекциите са вече факт, предстоят още две.  Третата е на тема: "Make Architecture Great Again! | Паметници, паркове,..

публикувано на 19.04.24 в 08:45

"Анна непоправимата" – театрален разказ за Анна Политковская

Премиерният спектакъл "Анна непоправимата" очаква първата си среща с публика тази вечер. Пиесата е на италианския драматург Стефано Масини и е посветена на руската журналистка и защитник на човешките права Анна Политковская. На 7 октомври 2006 година Политковская е застреляна в асансьора на сградата, където живее в Москва. Предполага се,..

публикувано на 19.04.24 в 08:35

Феникс Върбанов с изложба в галерия "Стубел"

За първи път Феникс Върбанов представя изкуството си в галерия "Стубел". Живеещият в Париж художник определя себе си като космополит и често казва, че е дар от Бога да бъде посредник между три култури. Българската, китайската и френската култура са дълбоко вкоренени в същността на този артист – с родители прочутия Марин Върбанов и майка Сун Хуай Куей...

публикувано на 18.04.24 в 18:00

Або представя втората си книга с разкази

За първата си книга "Поводи за връщане" Або беше написал: "Имал съм късмета да живея на четири континента и да обиколя над 40 държави, преди да стана на 27 години. Живял съм в Пекин, Арекипа, Финикс, Манчестър, Лондон, Самоков, София – в разбъркан ред. Обичам да се запознавам с нови култури, да научавам езиците им и да чета литературата им в оригинал...

публикувано на 18.04.24 в 16:35
Подготовката на българския
павилион във Венеция

60-ото юбилейно издание на Венецианското биенале

На 19 април в 17.00 часа в зала "Тициан" (Sala Tiziano) е официалното откриване на Българския павилион на 60-то юбилейно издание на Венецианското биенале. Най-важният форум за съвременно изкуство в света ще се проведе от 20 април до 24 ноември 2024 г. и ще представи националните проекти на 331 артисти от различни държави. "Чужденци навсякъде" е..

публикувано на 18.04.24 в 16:15