Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ласката на българската реч

Снимка: Pexels

За много от потомците на българските преселници в Бесарабия да дойдат тук сред звуците, картините, слънцето и въздуха на България е като да се оставят в нежната прегръдка на майка – ласкава, топла и мечтана. За други родствената връзка с прародината е възможност за реализация, приятни преживявания, екзотика. Зависи. От семейната традиция, от поколението, от хилядите случайни и закономерни обстоятелства, които чертаят пътя ни. Важното е България да е готова да приеме и даде на всяко свое „дете“ това, от което се нуждае. Пресечната точка е езикът, знанието за историята, географията, традицията и съвременната култура на страната. Една от малките, но доказани възможности за българите от традиционните общности отвъд границата са курсовете по български език, история и култура, провеждани от Департамента за информация и усъвършенстване на учителите на Софийския университет. С трима от тях ви срещаме в рубриката „Всичко за образованието“. Вера Стоянова е преподавателка по български език, дъщеря е на българистите проф. Елза Стоянова и проф. Иван Стоянов, основател на специалността „Украински език“ в Софийския университет, родственик на именития генерал Иван Колев Стоянов, „бащата“ на българската конница и защитник на Добруджа. Ирина Чурса е родена в Райновка, малко българско село в Приморския район, но от 40 години живее в друго село сред украинци и учи децата им на българските песни на майка си. Антон Танасов е гимназист в Мелитопол. Баща му е българин, но в семейството българският език и традиция не се пазят. Той обаче има желание да следва висше образование в родината на прадедите си. Чуйте ги.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
доц. Светослав Георгиев

Доц. Светослав Георгиев: Животът ни като цивилизация зависи от геологията

Геологическият институт е създаден с указ от 11 февруари 1947 г., с който Българската академия на науките и изкуствата е преобразувана в Българска академия на науките. Той е един от първите институти, сформирани с помощта на материалната база и личния състав на Геологическия и Минерало-петрографския отдел на Природонаучния музей. Пръв научен..

публикувано на 19.04.24 в 10:00
Проф. Веселин Дафов

В търсене на идеите и хората, които променят света

Първи пилотен Национален фестивал "Идеите, които променят света" организира Националният университетски център за творчество и иновации (НУЦТИ) към Софийския университет. Поканени за участие са деца и ученици от предучилищна възраст до последния гимназиален клас. Своите идеи за решаване на реални проблеми или оригинален поглед върху най-важните..

публикувано на 19.04.24 в 09:35

Бившият премиер на Киргизстан Джоомарт Оторбаев: Ние сме в Топ 3 по бърз и евтин интернет

Запознах се с Джоомарт Оторбаев, бивш министър-председател на Киргизстан на завършилия неотдавна Глобал Баку форум в Азербайджан. Той е автор на идеята да се въведе постоянен контрол на цените на въглищата за населението, за да не се допусне манипулиране на пазарите. Женен е и има пет деца. Основател и издател на седмичника "The Times of Central Asia"...

публикувано на 18.04.24 в 16:20
д-р Джина Дундова-Панчева

Пролетно турне на д-р Джина Дундова-Панчева

На планетата живеят около 400 000 растения, но някои от тях са застрашени от изчезване и е необходимо да се научим да ги пазим, защото всичко на нашата Земя е взаимно свързано и всяко живо същество – потребно, сподели в предаването "Следобед за любопитните" д-р Джина Дундова-Панчева.  "Цветята имат различна продължителност на живот, някои живеят само..

публикувано на 18.04.24 в 15:41

О Бозе почившият патриарх Неофит

Преди отбелязването на 40-дни от кончината на патриарх Неофит Български и няколко дни след вандалското посегателство върху гроба му обръщаме внимание върху личността и делото на главата на БПЦ. Слушаме спомени от първа ръка на хора, познавали го добре. Отбелязваме високата музикална дарба   на патриарха и умението му да налага спокойствие в понякога..

публикувано на 18.04.24 в 10:25