Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Килограмите или характера?

Снимка: БГНЕС

Наистина ли всяко куче над 5 килограма трябва да се разхожда с намордник? Породата на кучето ли определя характера му или собственикът носи отговорността за поведението му? – тези и редица други въпроси повдигнаха готвените промени в Закона за ветеринарномедицинската дейност.

В студиото на „Нашият ден“ по темата разговарят журналистът Иво Тодоров и специалистът по обучение и рехабилитация на кучета Александър Георгиев, а по телефона се включва и Александър Сабанов, един от вносителите на закона от Обединени патриоти.

Гостите се обединиха около необходимостта от контрол и превенция след тревожните случаи на хора, нахапани от агресивни животни, както и около тезата, че поведението на кучето е в пряка връзка с възпитанието му.

„Много повече агресивни прояви може да видите у кучета по-леки от 5 кг, които априори се приемат за безобидни, а собствениците им не си правят труда да ги възпитават“ – изтъкна Александър Георгиев.

Александър Сабанов от Обединени патриоти подчерта, че промени в законопроекта преди второто му обсъждане трябва да има. И според него въвеждането на лимит от 5 кг. не е правилно, а по-скоро трябва да се говори за дребни, средни и големи кучета. Той подчерта, че и в момента има глоби за извеждане на големи кучета без намордник и повод, но тя не се събира и липсва контрол.
Според него регистрацията и чипирането са най-важни, а те са работа на конкретните общини, които неглижират задълженията си. Също така, той предлага въвеждането на глоба за стопаните, които изоставят кучета на улицата.

Всички са съгласни, че контрол и регулации трябва да има, но липсва яснота кой и как ще ги упражнява и какви ще са последиците за безотговорните собственици.
По всичко личи, че тази тема, която вълнува и засяга всички, ще продължи да се обсъжда. По този повод да направим едно уточнение: когато се говори за кучешки повод, ударението пада върху второто О - повόд.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Студентите от ЛТУ канят на Седмица на ландшафтната архитектура

От 2006 година април се отбелязва като световен месец на ландшафтната архитектура, а в София от 22 до 26 април студенти от 5 курс от Лесотехническия университет организират традиционната "Седмица на ландшафтната архитектура". От 2009 г. винаги през април бъдещите ландшафтни архитекти заедно със свои преподаватели и с представители на професията..

публикувано на 20.04.24 в 12:15
Андрей Янкулов

Лица на висши държавни длъжности не би следвало да завеждат "дела шамари" срещу журналисти

Поредното "дело шамар" (SLAPP)* срещу журналисти – защо точно сега външният министър Калин Стоянов заведе граждански иск за клевета на стойност 65 000 лева срещу журналистите от BIRD.bg Атанас Чобанов  и Димитър Стоянов , по какво си приличат " делата шамари" със заплахите срещу магистрати и защо има постоянен двоен стандарт в прокуратурата  –..

публикувано на 20.04.24 в 08:45
Христофор Караджов

Христофор Караджов: Войните на Русия с Украйна и Иран с Израел са прокси войни

Израел и Иран в центъра на вниманието на света днес. Изместиха ли събитията в Близкия изток Украйна? Каква е връзката между САЩ, Русия и войната в Украйна с конфликта между Иран и Израел, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Христофор Караджов , преподавател по журналистика в Калифорнийския университет.   Връзката между Иран – Израел..

публикувано на 19.04.24 в 18:10

Маргарита Шурупова: Голям срам е, че не успяхме да спрем Путин навреме

Проектът "Очевидците на 24 февруари"  навършва две години през тази седмица.  Негов автор е руската журналистка Маргарита Шурупова , която избяга от Русия в България два месеца след началото на войната в Украйна, 2022. Тогава Маргарита започва да прави интервюта с руски и украински бежанци ,  пръснати из цяла Европа и САЩ. До този момент е..

публикувано на 19.04.24 в 16:00
Димитър Главчев и Румен Радев

Възможна ли е конституционна криза?

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" д-р Орлин Колев, експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Св. Кл. Охридски", член на Комисията за защита от дискриминация и дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси в предаването "Законът и Темида". Георги Слатински от София: Ако..

публикувано на 19.04.24 в 15:00