Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Испания – надежда за нов живот (първа част)

Снимка: Minority Rights Group International

Минах по пътя на миграционния маршрут на африканските бежанци до Европа.

Това пътуване беше осъществено по проекта: „Медии, малцинства, миграция“ на международната организация Minority Rights Group International (Международна група за правата на малцинствата). Организацията тази година отбелязва 50 години от основаването си. Работи за правата на човека и за осигуряването на права на етнически, национални, религиозни, езикови малцинства и коренни народи по света. MRG има консултативен статут към Икономическия и социален съвет на ООН (ECOSOC) и статут на наблюдател при Африканската комисия по правата на човека и народите.

След посещението на ключови за мигрантите места в Южна Испания, в предаването „Аларма“ започна специална поредица с мои материали от това пътуване.

Произходът на всички общества е свързан с миграцията, но днес въпросът за миграцията е тема за горещ дебат не само в Европа и САЩ, но и навсякъде по света, а митовете, историите и образите, които медиите използват, за да описват мигрантите и миграцията често са манипулативни, обезличаващи и всяващи страх.


Ситуацията в Испания е следната: 17 140 са имигрантите пристигнали в Испания от началото на 2019 година до началото на август. От тях по море са дошли 13 765 души, а по суша 3375. (Според официалната статистика на Върховния комисариат на ООН за бежанците към 4.08.2019 г.)

От мигрантите в Испания 30% са от Мароко, 14% са от Мали, 13% – от Гвинея, следват – мигранти от Кот д'Ивоар, Сенегал, Алжир, Сирия, Тунис, Палестина и Гамбия. Мигрантите по суша преминават сухоземната граница на Испания с Мароко и отиват в един от двата полуекслава на Испания на Африканския бряг – Сеута и Мелия, където се намират и единствените сухоземни граници на Европейския съюз с Африка.


Първата история от Испания е на Нора Сабер – берберка от Мароко. Тя сега е на 28 години, но на 10-годишна възраст се озовава сама в Мелия.
Чуйте как е живяла оттогава:


За щастие в Мелия Нора е срещнала и хора, които ѝ помагат да осъществява мечтите си за по-добър живот – своя и на децата си. Тя вече участва в маратони, нещо, за което си е мечтала, но не е вярвала, че ще осъществи някога.

Очаквайте и следващите материали от поредицата „Испания – надежда за нов живот“.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стефан Георгиев: Политиката е цялостен процес на общуване

Събитието "Гласувам, следователно съм!" се проведе наскоро, с цел да насърчи гражданското участие и пряката демокрация, предвид предстоящите избори за Европейски парламент. Участниците имаха възможност да споделят успешни практики и стратегии за активно участие в изборния процес, като един от подходите, които бяха разгледани, беше..

обновено на 25.04.24 в 11:54
Щети от ракета, изстреляна от ивицата Газа в Тел Авив, Израел, 7 октомври 2023 г.

Конфликтът в Близкия изток: Как се създава обществен консенсус за насилието?

Кои са мислимите рамки на разказа за войната днес и как се създава обществен консенсус за насилието – разговор в "Нашият ден" с Филип Буров , журналист, и с Мая Ценова , преподавател и преводач. Буров започва разговора с думите: "И по света, и у нас се случват лоши неща, които са съществени и които по ескалиращ начин показват какво не е наред..

публикувано на 25.04.24 в 11:25
Благослав Михайлов

Благослав Михайлов: Да се фокусираме върху качеството на населението, а не върху количеството

Политиката и демографията изглеждат като две противоречиви области. Един политик, ако се задържи на власт за 2 или 3 мандата,  може да управлява около 12 години. Същевременно насърчителната демографска политика би дала своите плодове след 40, дори след 60 години. Политиците нямат стимул да провеждат подобна политика, тъй като няма да са на власт, за..

публикувано на 25.04.24 в 11:17

"Крайни разкази" и реидеологизация – редуцира ли се политическият процес?

Социологът Стефан Георгиев е гост в рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден". Той участва с коментар по темата, свързана с мобилизационния потенциал на крайните десници в Европа и България преди изборите за Европейски парламент. Според него факторите, които създават предпоставки за развитието на различни крайни разкази срещу..

обновено на 25.04.24 в 11:10

Споделено родителство – кое е идеалното решение?

Катина Клявкова е медиатор с богат опит от над 20 години. Тя не само упражнява професията си като медиатор, но също така споделя своите знания като обучител и ментор на медиатори от цялата страна. Нейното образованието в областта на психологията и правото е съществен фактор, който я подготвя да работи като посредник между страни с различни..

обновено на 25.04.24 в 08:53