Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Търсене из тайнствена Индия

„Пътувах на Изток в търсене на йоги и тяхното скрито познание. Вълнувах се при мисълта, че бих могъл да открия духовно просветление и по-възвишен живот, въпреки че това не беше основната ми цел. В търсенето си се скитах покрай бреговете на свещените реки на Индия – спокойната сиво-зелена Ганг, широката Ямуна и живописната Года вари.

Обиколих страната и Индия ме допусна в сърцето си и малкото останали мъдреци разтвориха множество врати пред непознатия западняк. Единственото, което мога да кажа е, че в Индия възвърнах вярата си“.

Това пише през 1934 г. британският писател и журналист Пол Брънтън в своята документална книга „Търсене из тайнствена Индия“. Книгата излиза едва сега у нас и е повод да говорим с преводачката Таня Докторова за тази Индия – малко известна тогава, и все още неизвестна днес.

Едно пътуване не просто в Индия, но и във времето, когато светът е бил по-различен от днешния.


„Индия е ценна не заради древните руини и храмовете, а заради хората, заради онези хора, които съхраняват мъдростта през вековете“. Това пише Пол Брънтън. Заедно с преводачката Таня Докторова говорим за тази пъстра галерия от образи, с които се среща един западняк, свикнал да мисли критично. Говорим за йогините, гадателите, факирите, мнимите месии, фокусниците…

„Щом не разбираш самия себе си, как очакваш да разбереш света?“, това казва на британския журналист Пол Брътнън един източен мъдрец.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Арменско цивилно население ескортирано от османски войници към затвора в Мезире, април 1915

109 години от арменския геноцид

Днес светът отбелязва 109-ата годишнина от геноцида над арменците в Османската империя. На 24 април 1915 година в Цариград са арестувани, а малко след това и избити над 200 арменски интелектуалци. С това се слага началото на избиването и прогонването на 1 500 000 арменци. България е една от първите страни, които отварят границите си за бежанците. Сто..

публикувано на 24.04.24 в 07:55

Песах е!

Пролет е по нашите ширини и природата е луднала. Луднал е и светът – шарен, различен, но и еднакъв... Ние – хората, независимо от произхода си, го правим и шарен, и различен, и еднакъв. Защото всъщност не сме чак толкова различни. Доказателства – много. И едно от тях е, че дори и най-големите празници понякога съвпадат. Това се случва на всеки 33..

публикувано на 23.04.24 в 12:16

Еврика! Успешни българи: Мартин Ралчев

"Идеите са водещото и най-вече – това човек да работи онова, което иска. Човек, когато намери подходящата работа и подходящата професия, която го кара да бъде щастлив, той успява да бъде най-добрият", казва Мартин Ралчев. Той е млад учен, който в началото на тази година беше отличен с наградата "Млад изобретател" на фондация "Еврика". Мартин..

публикувано на 22.04.24 в 20:30

Бай Георги на 78 обикаля света

Георги Братов обикновено се представя като "бай Георги от Свищов", но в битието му на български пенсионер няма нищо обикновено. Той сърцато се втурва да помага, колчем чуе за бедствие някъде из родината, но не това го прави толкова тачен гост в "Покана за пътуване". Бай Георги е обиколил 60 държави, някои от които, като Нова Зеландия например, съвсем..

публикувано на 22.04.24 в 11:55

Мария Боянова: Великден е венецът на продължителната подготовка за празника

Ако сте изкушени от българската традиционна култура и желаете вашите деца и ученици, а и не само те, да научат повече за нея, докато се забавляват, заповядайте в Националния етнографски музей към БАН. Тук ще намерите отговор на въпроси за празниците и делниците, поминъка и занаятите, митологията, семейството и още много интересни неща. Заедно с..

публикувано на 21.04.24 в 12:00