Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Музеят на виното в Мелник предлага любимото вино на Уинстън Чърчил

6
Музея на виното в Мелник
Снимка: Таня Димова

Британският държавник Уинстън Чърчил не е бил благосклонен към България, но не може да се каже същото и за отношението му към българското вино. Макар и да не е толкова известно, колкото италианското или френското, българското вино все пак има своите почитатели и един от тях е бил именно Чърчил. Още се носят легендите за пълната му с червено мелнишко вино изба в имението му в Марлборо. Всяка година той поръчвал 500 литра от т.нар. широка мелнишка – сорт българско вино, който днес може да бъде намерен в Югозападна България. Или още по точно – в Мелник. Родният град на любимото вино на Уинстън Чърчил от няколко години запознава гостите си с историята на винарството в местния Музей на виното. Жителите на Мелник инициирали създаването на музея с идеята да бъде представен бита на хората, живели по тези земи. Освен експонатите, разказващи за живота на мелничани, музеят включва и дегустация. Един вкусен начин човек да опита широка мелнишка. Така направих и аз, докато Даниела Литова, уредник на Музея на виното в Мелник ми разказа за пазителят на мелнишкото наследство. Чуйте подробностите в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Артинсталация на мястото на мавзолея обединява миналото и бъдещето

Започна поставянето на временната инсталация на художника Красимир Терзиев "Между миналото, което е напът да се случи, и бъдещето, което вече е било" в Градската градина в София от 15 април. Очаква се програма от тематични събития да бъде представена на мястото през целия период, в който проектът ще пребивава в градската среда. Според плана..

обновено на 19.04.24 в 10:34

Лекции по теми на съвременността през призмата на архитектурата

Цикъл публични лекции на тема "Архитектура, медии, критика" на фондация "Ново архитектурно наследство" с подкрепата на Гьоте-институт, България, поставят фокус върху наболели проблеми на архитектурната среда, в която живеем. Две от лекциите са вече факт, предстоят още две.  Третата е на тема: "Make Architecture Great Again! | Паметници, паркове,..

публикувано на 19.04.24 в 08:45

"Анна непоправимата" – театрален разказ за Анна Политковская

Премиерният спектакъл "Анна непоправимата" очаква първата си среща с публика тази вечер. Пиесата е на италианския драматург Стефано Масини и е посветена на руската журналистка и защитник на човешките права Анна Политковская. На 7 октомври 2006 година Политковская е застреляна в асансьора на сградата, където живее в Москва. Предполага се,..

публикувано на 19.04.24 в 08:35

Феникс Върбанов с изложба в галерия "Стубел"

За първи път Феникс Върбанов представя изкуството си в галерия "Стубел". Живеещият в Париж художник определя себе си като космополит и често казва, че е дар от Бога да бъде посредник между три култури. Българската, китайската и френската култура са дълбоко вкоренени в същността на този артист – с родители прочутия Марин Върбанов и майка Сун Хуай Куей...

публикувано на 18.04.24 в 18:00

Або представя втората си книга с разкази

За първата си книга "Поводи за връщане" Або беше написал: "Имал съм късмета да живея на четири континента и да обиколя над 40 държави, преди да стана на 27 години. Живял съм в Пекин, Арекипа, Финикс, Манчестър, Лондон, Самоков, София – в разбъркан ред. Обичам да се запознавам с нови култури, да научавам езиците им и да чета литературата им в оригинал...

публикувано на 18.04.24 в 16:35