Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рисунките и удълженото време в изложбата на Станислав Памукчиев

Снимка: Антонио Георгиев Хаджихристов

„Рисунки“ – това е лаконичното заглавие на невероятната колекция от нови творби на художника Станислав Памукчиев, която се показва в галерия „Арте“. Това е художник, артист с умението да говори същностно и точно, като представя своите творби или говори за свой колега и приятел.

Сега в серията нови рисунки той търси, както сам казва – отговор на емоционално-психични и духовни съдържания, които трайно будят неговото съзнание. И тук е уловката и голямото удовлетворение на всеки който посети изложбата – това са 35 различни по размер и техника произведения, като една сложна и живописна амалгама на нещата, които е създавал досега. Виждаме няколко по големи творби, в които влага повече цвят като всеки от този цвят има определено кодово и символно послание. Един голям цикъл се нарича „Опуси“, които имат интересна композиция, различни образи и прокрадващ се цвят, които въздействат и като големи живописни картини. За всеки художник, рисунката е работно поле на първия творчески импулс, на първата следа. При Станислав Памукчиев тези рисунки са поглед към дуалистичната природа на човека, видими очертания на болката, самотата, страстта, греха, изкуплението. В тях има нещо и от рисунката и погледа към света, и от Илия Бешков, и от Борис Ангелушев – чух да казва Стефан Лютаков тихо на самия Станислав. Винаги е интересно да се слуша как един художник преценява и говори за свой колега. И ако припомним други изложби и мащабни проекти на Станислав Памукчиев като „Гранично/безгранично“, „Утаено време“, „Преминаване“, „Завръщане“ – трябва да кажем, че за него модерният човек трябва да може повече да се разхожда във времето, да работи за удължаване на това време, за възвръщането на паметта на голямо митологично време. Това този артист го прави със своята изложба, още повече ако видим голямата му – два на два метра картина „Преминаване“ в центъра на галерията.

Ще завършим с редове от прекрасното есе на Марин Будаков, с което се откри изложбата в галерия „Арте“ – „…тези рисунки минават отвъд биологията. Осигуряват смисъл, никой не може да се спаси сам. Никой не може да оцелее сам… На тези рисунки виждаме същества, изградени от тъмнина – и проядени от светлината. Същества, които вече не могат да бъдат разнищени от брътвежа на времето… и да позволят другия да стане жертва… тишината се трупа по крайчеца на рисунките. И само от мен и теб зависи дали те ще бъдат идеал или огледало“.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Силвия Атипова

Силвия Атипова: От петък до неделя пиша книга, а от понеделник се занимавам с политика

Един глас, който заслужава да бъде чут – този на Силвия Атипова , която е писателка, граждански активист и общественик. Атипова гостува в "Нашият ден", за да говори за писането, политиката и темите, които вълнуват Белгия, където тя живее, и България. Атипова споделя, че детската ѝ мечта е била да пише книги, но професионалното развитие я..

публикувано на 16.04.24 в 10:35

Ден на българската Конституция и професионален празник на юриста

На днешната дата (16 април) през 1879 година Учредителното събрание гласува и приема Търновската конституция. Днес отбелязваме Деня на българската Конституция и професионалния празник на юриста. По този повод в "Нашият ден" гостува Емил Дечев , бивш зам.-министър на правосъдието, за да говори за промените в Конституцията, съдебната реформа,..

публикувано на 16.04.24 в 10:30

За къде пътува господин Бианки

Най-новото заглавие в репертоара на Университетски театър на Нов български университет е "Чудното пътуване на господин Бианки" по мотиви на Джани Родари. Драматизацията и режисурата са на тандема Мила Коларова и Румен Гаванозов. Всеки ден на г-н Бианки е досущ като предишния – отива на гарата в Пот и се качва на влака за Пает, където работи в голяма..

публикувано на 15.04.24 в 15:33

Представят премиерно "Мъртвешки танц" на Стриндберг

Въпросът за демоните в човека и търсенето на пътя между доброто и злото в отношенията между мъж и жена. Какво застава между двама души и как страховете и слабостите им представят танца на смъртта, а какъв точно е той? – Тези и още много въпроси на драматургията на Стриндберг провокират актрисата Ивелина Колева да дебютира като режисьор със заглавието..

публикувано на 15.04.24 в 14:45
Митко Новков, Доротея Табакова, Мария Дамянова и Асен Масларски (от ляво надясно)

Песните на площада, посланията под открито небе

Бардовете. Преди години те бяха едни от най-популярните и обичани гласове на българската музикална сцена… Дали в наши дни те като че ли позаглъхнаха и позамлъкнаха? Едва ли е така? Бардовете ги има и като доказателства могат да бъдат посочени концертите, които правят, фестивалите, на които участват, песните, които създават. Как е със здравето..

публикувано на 15.04.24 в 12:55