Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сенки от миналото

Защо се връщат забравени болести

Доц. Атанас Мангъров в студиото на програма „Христо Ботев“
Снимка: Кирил Чобанов

Доц. Атанас Мангъров, началник на Детската клиника в Инфекциозна болница, обяснява защо започнахме да се сблъскваме с болести, които смятахме за забравени. В предаването „За здравето“ той обяснява как се случи така, че холерата, туберкулозата, морбилите, които смятахме за затворена страница, отново влязоха в дневния ред на обществото?
Отговорите ни дава доц. Атанас Мангъров

„Важно е да се имунизираме, защото ако не се имунизираме, ще се разболяваме. Много хора си мислят, че ако се хранят добре, ако живеят здравословно, болестите ще ги заобиколят. Но за съжаление причинителите на тези заболявания така са се развили през милионите години от съществуването на планетата, че имат всички средства да преодоляват нашите защити и да ни разболяват. Ваксините са един компромис да избягваме това което се случва. Ако не бяха ваксините, нямаше да сме 7 милиарда.
По отношение на ваксините няма разлика фирмите, които ги произвеждат, са много малко и контролът е много строг.“ – каза доц. Атанас Мангъров.

„Най-вече трябва да се ваксинират децата – тези, които ходят на детски ясли и градини, защото семейството на детето става част от едно мега семейство – все едно, че ходи на гости всеки ден на двайсетина семейства.“

От разговора може да научите и за очакваните грипни щамове, имунопрофилактика, история на ваксините за деца и възрастни.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Милена Ташкова: Човек трябва да опознае емоциите си, за да ги контролира

Милена Ташкова е клиничен психолог, директор на "Психодраматична  работилница " , психотерапевт, супервайзър и обучител по метода психодрама и главна част от проекта "Живот на килограм", който помага за превенцията на хранителните разстройства при тийнейджърите. "От 25 години работя като психотерапевт и през годините българите се научиха да търсят..

публикувано на 28.03.24 в 14:30
„В лабораторията на художника“ от Александър Божинов

Историята като шарж

Александър Божинов (1878-1968) преживява двете световни войни, Народния съд и още много политически преобръщания и изпитания. В живота му историята често се оглежда като в огледало и се отразява с абсурдното си лице. За Божинов, за историята като гротеска, за хода на времето в шаржови и сатирични измерения говорим с проф. Ваня Добрева, проф...

публикувано на 28.03.24 в 11:19

За Трявна… като за Трявна

Има много места в България, които те грабват от пръв поглед. Ако тръгнеш по старинната улица от Калинчевата и Даскаловата къща, минеш покрай дома на Славейкови – баща и син, Петко и Пенчо, прекосиш гърбатия мост и площада с часовниковата кула, поклониш се на вдълбаната в земята църква, то е пределно ясно къде си попаднал. Но нашият екип бе тук..

публикувано на 27.03.24 в 07:35
Куршум джамия

До края на март Куршум джамия отваря врати

След 9 години на съдебни битки и протести бившият мюсюлмански храм Куршум джамия в Карлово вече е реставриран и става музей, който ще отвори врати съвсем скоро. Куршум джамия е паметник на културата от национално значение. При реставрацията са запазени елементи от 1485 година, когато е построена джамията. "Тази сграда е най-старата от Османския..

публикувано на 26.03.24 в 15:45

Поредица кратки филми за опазването на българските гори

Гората е сложен организъм, който за жалост не е безгранично устойчив и вечен. Редица фактори – като изсичането на дървета и климатичните промени – влияят на горската екосистема.  Преди Седмицата на гората (1-7 април ) в "Нашият ден" разговаряме с Нели Дончева от WWF България за поредицата кратки филми, посветени на опазването на българските гори...

публикувано на 26.03.24 в 09:50