Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Диабетът – тихият убиец

"Спасете семейството" е мотото на тазгодишното отбелязване на 14 ноември – Световния ден за борба с диабета

БНР Новини
Снимка: Pixabay

Захарният диабет е едно от най-разпространенитe социално значими заболявания. По данни на Международната диабетна федерация с тази диагноза живеят над 387 млн. души, т.е. всеки 12-и човек по-света е с диабет, като близо половината от тях не знаят за заболяването си. Затова диабетът се нарича "тихият убиец". Най-често диабетът се открива случайно по повод късните проявления на болестта.

В навечерието на Световния ден за борба с диабета в предаването "За здравето" гостува проф. Цветалина Танкова. Тя изяснява, че за диабета от тип 1 доскоро се смята, че е "младежки диабет", но сега е ясно, че може да възникне във всяка възраст. Големият проблем обаче, причината да се говори за епидемия, е диабетът тип 2 – той е един от големите бичове на съвременната цивилизация, тъй като е в корелация с начина на живот, храненето, застояването и липсата на физическа активност.

проф. Цветалина ТанковаКакво представлява старческият диабет и защо се нарича така?

"Названието беше нещо като оправдание, едва ли не нещо естествено с настъпването на възрастта – казва проф. Танкова. – Но тип 2 може да засегне и деца – най-често с наднормено тегло, заседнал начин на живот и пр."

Благодарение на съвременната медицина от смъртоносно заболяване, диабетът се превърна в състояние, с което може да се живее. Проблемът идва с това, че всеки втори човек с диабет у нас няма добър контрол.

Според д-р Танкова причината е, че обучението на хората не е на ниво.

"Човекът с диабет до края на живота си трябва да знае какво да прави и как да се грижи всекидневно за себе си. Обучението е един от основните елементи на лечението. 

България беше много напред – каза още тя. – Бяхме пионери в обучението – от 1997 до 2000 г. имаше 56 работещи центъра за обучение на хора с диабет.

Оказва се, че с годините лекарите стигат до един комплексен подход, при който се контролират не само нивата на захарта, но и цялостното състояние на пациента. 

Вече има медикаменти, които помагат на хората с диабет да живеят не само пълноценен, но и дълъг живот" – завършва д-р Танкова.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Арменско цивилно население ескортирано от османски войници към затвора в Мезире, април 1915

109 години от арменския геноцид

Днес светът отбелязва 109-ата годишнина от геноцида над арменците в Османската империя. На 24 април 1915 година в Цариград са арестувани, а малко след това и избити над 200 арменски интелектуалци. С това се слага началото на избиването и прогонването на 1 500 000 арменци. България е една от първите страни, които отварят границите си за бежанците. Сто..

публикувано на 24.04.24 в 07:55

Песах е!

Пролет е по нашите ширини и природата е луднала. Луднал е и светът – шарен, различен, но и еднакъв... Ние – хората, независимо от произхода си, го правим и шарен, и различен, и еднакъв. Защото всъщност не сме чак толкова различни. Доказателства – много. И едно от тях е, че дори и най-големите празници понякога съвпадат. Това се случва на всеки 33..

публикувано на 23.04.24 в 12:16

Еврика! Успешни българи: Мартин Ралчев

"Идеите са водещото и най-вече – това човек да работи онова, което иска. Човек, когато намери подходящата работа и подходящата професия, която го кара да бъде щастлив, той успява да бъде най-добрият", казва Мартин Ралчев. Той е млад учен, който в началото на тази година беше отличен с наградата "Млад изобретател" на фондация "Еврика". Мартин..

публикувано на 22.04.24 в 20:30

Бай Георги на 78 обикаля света

Георги Братов обикновено се представя като "бай Георги от Свищов", но в битието му на български пенсионер няма нищо обикновено. Той сърцато се втурва да помага, колчем чуе за бедствие някъде из родината, но не това го прави толкова тачен гост в "Покана за пътуване". Бай Георги е обиколил 60 държави, някои от които, като Нова Зеландия например, съвсем..

публикувано на 22.04.24 в 11:55

Мария Боянова: Великден е венецът на продължителната подготовка за празника

Ако сте изкушени от българската традиционна култура и желаете вашите деца и ученици, а и не само те, да научат повече за нея, докато се забавляват, заповядайте в Националния етнографски музей към БАН. Тук ще намерите отговор на въпроси за празниците и делниците, поминъка и занаятите, митологията, семейството и още много интересни неща. Заедно с..

публикувано на 21.04.24 в 12:00