Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кой източи язовир „Студена“

Местните избори се оказаха пагубни за Перник, тъй като само отлагаха решението на кризата, която остави града без вода

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Как се стигна до бедствената ситуация с водния режим в Перник? Защо сигналите за приближаваща криза са били пренебрегвани и ако сегашната власт е знаела това, защо в цялата предизборна кампания не го повдигна – тези тревожни въпроси зададе в „Нашият ден“ Ива Дойчинова на новоизбрания зам.-кмет на града Мирослав Стоицев.

Стоицев нямаше отговор на въпроса защо сигналите са били пренебрегнати, а причините за водния режим са много и кризата не е само в премълчаването преди местните избори. 

Месеци наред оттокът от "Студена" е надвишавал многократно притока и въпреки това до началото на ноември водоподаването за промишлеността не е било спряно. Многобройните и зачестяващи аварии, амортизираната водопреносна мрежа и загубите, достигащи до 60-65%, имат своя дял в създалата се ситуация.

Стоицев не даде убедителен отговор и на въпроса защо язовирът е захранвал "Стомана" Перник и едва след обявяването на водния режим подаването е спряно.

Стана ясно че, годината не е била по-суха от предишните, така че този път не можем да обвиняваме природата.

Как новата управа смята да се справи с кризата, за която не е подготвена?

"Тук думата трябва да имат ВиК специалистите – посочи Стоицев. Което отваря нови въпроси, например защо беше уволнен управителят на ВиК дружеството Иван Витанов, който е подавал сигнали за надвисналата опасност още от пролетта?

Витанов все още не е уволнен, той е на работа и продължава да взима решения – от една страна, каза зам.-кметът и добави, че оставката му би била стъпка в правилната посока.“ 

Ива Дойчинова и Атанас Паскалев

Тук се намеси и гостът в студиото Атанас Паскалев, инженер и член на УС на Асоциацията по водите, изтъквайки че:

Нови уволнения във ВиК само ще задълбочат кризата, тъй като там са специалистите, които трябва да посочат вариантите за действие.“

От позицията на експерт Паскалев говори за необходимостта от системно решаване на проблема, за създаването на „водни субсидии“ и за умното управление на водния ресурс. Чуйте целия разговор.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антон Митов представя: българския диджей Dr. Feelgroove

Dr. Feelgroove (д-р Фийлгрув) е диджей и продуцент. Той започва да миксира музика през 1993 г. и от тогава тя играе ключова роля в живота му, а партитата в клубове и работата в студио са неговата сцена за изява. Антон Митов за по-кратко и по-пряко преминава през Мианмар, Индия и Куба, за да попита своя гост може ли диджейството, освен да забавлява,..

публикувано на 23.04.24 в 10:03

Конкурсът "Граждански будилник" – среща между екоактивизма и изкуството

Според тревожните данни днес над 55% от хората на планетата живеят в  градове, като превръщат градската среда в основен свой хабитат. Очаква се до 2050 г. този процент да се увеличи до 68%. България не прави изключение от тази тенденция. С бързото застрояване и липсата на устойчиви решения природата в градовете все повече остава на заден план,..

публикувано на 23.04.24 в 09:18

Как София да се превърне от кафяв в зелен град?

Зелен град – една тема, която може да бъде мислена и обсъждана по много начини.  Как можем да променим навиците си, за да живеем по-екологично? Какви са градските зелени политики? Можем ли да заменим автомобилите си с велосипеди, подобно на Амстердам? Как София да се превърне от кафяв в зелен град? Драгомира Раева от екологичното сдружение "За земята",..

публикувано на 22.04.24 в 12:44

Пластмаси, текстил и депозитни системи – можем ли да опазим планетата?

В чест на Международния ден на Земята предаването "Нашият ден" покани Десислава Стоянова от сдружение "За Земята", за да сподели някои мисли относно важността на този празник и неговите цели. Тя ни напомни за историята на този ден, който е бил установен през 1970 г. в САЩ и Канада, а през 1990 г. е признат като международен. България, с..

обновено на 22.04.24 в 12:35

РИОСВ-Хасково с инициативата "Планета срещу пластмаса" за Деня на Земята

На 22 април, когато се отбелязва Международният ден на Земята, РИОСВ-Хасково обедини усилията си с различни организации за провеждането на поредица събития. Петя Дичева от РИОСВ разкри подробности за програмата. В самия ден на Земята – 22 април РИОСВ-Хасково, съвместно с Народно читалище "Марица - 2008" с. Райново, организира  почистване на..

обновено на 22.04.24 в 10:32