Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Маестро Стефан Димитров: „Сънят на Пилат” ме прави щастлив

Световната премиера на танцовата мистерия „Сънят на Пилат” е на 16 октомври в зала 1 на НДК и засега това ще бъде единственото представление в София.

Покана в „Артефир“ отправи композиторът Стефан Димитров.

Негова е музиката, а новата постановка бе избран да осъществи балетът на Старозагорската опера. Голямата стъпка напред бе отбелязана с включването на световноизвестния балетен танцьор и хореограф Василий Медведев и неговия не по-малко прочут асистент – Станислав Фечо.

„Сънят на Пилат” е съвместен проект на „Палмс Мюзик“, Старозагорската опера и Фондация „Ценности”, и се осъществява с подкрепата на Министерството на културата и Столичната община.

За първи път от десетилетия можете да видите на сцена голямо балетно заглавие от съвременен български композитор. Танцовата мистерия „Сънят на Пилат” обещава да се превърне в събитие за културния ни живот. 

Вдъхновена от романа на Михаил Булгаков „Майстора и Маргарита“, оригиналната интерпретация на Стефан Димитров не се опира изцяло на текста, а умело улавя сюрреалната атмосфера в нова творба, над която композиторът е работил цели четири години.

Музиката в „Сънят на Пилат“ брилянтно превежда духовната визия на Булгаков на езика на нашия модерен свят и дава свежа, мелодична интерпретация на разноликите идеи за добро и зло, за светлина и мрак – това са първите отзиви на критиката за подготовката на този авангарден спектакъл. А композиторът Стефан Димитров признава, че новата му творба го прави истински щастлив.

Чуйте разговора от звуковия файл.


ВИЖТЕ ОЩЕ

За скандалната пиеса на Иван Теофилов – 60 години по-късно

Скандалната навремето пиеса на Иван Теофилов "Поетът и планината" (1963) излиза за първи път като текст 60 години по-късно, като в книгата освен пиесата е отразена и нейната история.  Публикувани са отзиви, рецензии и цялата съпътстваща разгромяваща театралнокритическа рецепция, както и спомени на създателите на спектакъла с режисьор Леон Даниел...

публикувано на 25.04.24 в 17:55

Серия от лекции за тялото в киното с водещ Николай Колев

Движенческата лаборатория "Ход" е пространство, ръководено от Цвета Дойчева. В нея се провеждат работилници, посветени на танца и движението. Сега там тече цикъл лекции на Николай Колев, които преминават по-скоро като разговори на тема "Тялото в киното".  "Еросът и порастването – филми с инициация" беше темата на първата лекция. Сега предстои втората..

публикувано на 25.04.24 в 17:29

Офорти на варненски ученици по рисунки на Владимир Димитров-Майстора

Как изглеждат рисунки на Владимир Димитров-Майстора през очите на ученици от специалност "Изящни изкуства" в Националното училище по изкуства "Добри Христов" в град Варна? За това разказват художникът Георги Кенаров и неговите ученици – Виктория Стоянова, Клементина Савова и Мария Бузева. В Градската художествена галерия "Борис Георгиев" в..

публикувано на 25.04.24 в 17:15

Весела Ножарова: Българският артпазар все още не е регулиран

В сянката на пандемията един лозунг започна да се издига сред хората – "Купувайте изкуство от живи художници, на класиците пари не им трябват". Тази фраза, която бързо придоби популярност, отразява желанието на обществото да подкрепи съвременните творци, да им осигури възможност за развитие и признание. Но как да разпознаем съвременен талант, който..

обновено на 25.04.24 в 12:50

Резервно око: един различен поглед към реалността

Художникът Радослав Мъглов представя новите си творби в изложбата "Резервно око" в столичната галерия "Аросита". Кураторът Викенти Комитски споделя за експозицията: "В тази изложба на Радослав Мъглов, под формата на серия от непоказвани рисунки, се ангажира с една история за деконструкция на образа като такъв. Рисунките, с четка и..

публикувано на 25.04.24 в 07:53