Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Истории в ефира:

От първо лице с Владимир Димитров-Майстора

Владимир Димитров – Майстора сред картините си
Снимка: @ArtGalleryVladimirDimitrovTheMaster

Цялата 2022 година е юбилейна за големия рисувач Владимир Димитров-Майстора – озарен от Божието чудо да въздейства. На 1 февруари 2022 г. се отбелязаха 140 години от неговото рождение. Поради огромния интерес – има дни с невиждани досега опашки от посетители – изложбата в Кюстендилската художествена галерия, наречена на неговото име, беше удължена до 10 октомври. Осъзнаваме ли огромното чудо, което имаме чрез този българин, който докосва света до България и България до света?

В "Нашият ден" своите истории от първо лице разказват родственицата на Българската мадона Дафина – Красимира Димитрова; Кирил Иванов, уредник на къщата-музей в село Шишковци, и д-р Ерик Евтимов, преподавател в Бернския университет и наследник на хазяите на художника в село Раждавица.

Къщата-музей "Владимир Димитров-Майстора" е открита е на 25 юни 1982 по повод на 100-годишнината от рождението на Владимир Димитров-Майстора. Там Майстора живее и твори през 1926-1944. В стаята е съхранена атмосферата, в която е живял творецът. На горния етаж са експонирани фотодокументи, илюстриращи приноса му към българското и световното изобразително изкуство: предмети, свързани с неговия живот и творчество. Ето какво разказва Кирил Иванов, уредник на къщата-музей в село Шишковци:

"Очакваме по традиция да започне велопоходът. Около тази дата всяка година идват участниците и посещават къщата-музей на Владимир Димитров-Майстора в село Шишковци. Разглеждат, правят една обиколка, след това сядаме на открито отвън, разказваме им приказката за Майстора. Хората винаги остават доволни и с много добри впечатления и с желание отново да посетят това място.

Има завишение на интереса към Майстора, несъмнено свързано с тази 140-годишнина. Повечето посетители, особено тези, които идват от по-далеч, гледат да разгледат повече забележителности. На първо място слагат галерията в Кюстендил в комбинация с нашия обект – къщата-музей в село Шишковци. Доста се увеличи посещаемостта, особено след намаляването на пандемията. Задават се доста интересни въпроси, но винаги се стремим да отговаряме на всички въпроси, свързани с Майстора и пребиваването му в Шишковци."

Кирил Иванов уточни, че не Тодора (родом от Шишковци, живяла в Невестино) е последният жив модел на Майстора, нито Боянка Аракчиева ("Момичето с ябълките") от Шишковци. Има и други живи модели. Той обеща и срещи с други, общували с Майстора.

Чуйте повече подробности от звуковия файл.

Ето какво споделя за инициативата "Дигитални посланици на Майстора" д-р инж. Красимира Димитрова, изследователка на живота и творчеството на художника и родственица на Дафина – Българската мадона на Майстора:


"Идеята се роди миналата година. Тя беше анонсирана в LinkedIn профила ми със следните думи: "Един мъж, година преди да завърши Рисувалното училище, тръгва по света. В началото, за да се учи от изкуството на най-големите. Но само в началото. Преди 114 години Майстора тръгва и наистина обикаля света. Може би малко хора знаят, че той е бил на 3 континента, в 13-14 държави, над 35 пъти е бил зад граница. И дори не само в ролята си на наблюдател на най-голямото изкуство, но и да представя своите творби, също така и да бъде посланик на мира. Първата локация е Швейцария, където е първият откривател и меценат на Майстора – съдията Никола Чехларов. След това продължаваме хронологично през Берлин, Рим, Ню Йорк, Прага, Брюксел, Париж. Всички дигитални посланици записват 1-2 мин. кратко видео, в което обясняват връзката на Майстора с дадената локация."

Д-р Ерик Евтимов, преподавател в Бернския университет и наследник на хазяите на художника в село Раждавица, е българин, който продължава да следва съхраняването на българската любов и традиции, дигитален посланик на Майстора:

"Първо, какво означава дигитален посланик? Желанието да се докоснеш до едно изкуство, което съществува, и възможността това изкуство да бъде представено на по-голям и по-широк кръг хора без пречките на границите. Аз благодаря на г-жа Димитрова за инициативата да има възможността да се разпространява едно изкуство, което е безгранично и според мен – космическо. Остава светлината от картините на Майстора. Има нещо изконно и трансцедентално, което предават тези картини на хората. И според мен то е свързано с природата Кюстендилския край. И не е случайно, че дядо Владо рисува искрящите хора от Кюстендилския край. Връзката остава и тя е много кръвна и духовна, пресъздадена от такъв гениален творец като Владимир Димитров - Майстора." 

Чуйте повече от звуковия файл.

Снимки – ХГ "Владимир Димитров-Майстора" - Кюстендил, БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Радостин Радев

Като на филм: пътят от България до Англия на актьора и продуцент Радостин Радев

Вместо да стане полицай, какъвто си е представял, че иска да бъде, той избира да е от хората, които могат да изиграят всеки, дори човекa на реда. От школата в Симеоново до самолета, който каца в Лондон, Радостин Радев извървява пътя на самоосъзнаването и вечното усъвършенстване в преследване на влечението – актьорското майсторство. Британската..

публикувано на 24.04.24 в 16:46
Кадър от снимачния процес

Музикален клип говори за любовта на човек към родината

Предстои премиерата на музикалния клип "Оставам" на певицата Вили Русева. Сюжетът на клипа представя една история за силната и непреходна любов между човек и родина. Идеята се ражда от режисьора Борислав Костов, който от години работи по сценарий за филм за българската история – "Коси в прахта".  Самият късометражен музикален филм е продуциран от..

публикувано на 24.04.24 в 16:04

Привидният парадокс на непреходната култура

От какво зависи непреходното в културата на прехода – обобщения на културолога и филолог проф. Александър Кьосев по повод заключителната му лекция в рамките на проекта "Култура на прехода", която ще се състои днес (24 април) от 18:30 ч. в Театралната зала на Софийския университет. Проф. Александър Кьосев, директор на Културния център на..

публикувано на 24.04.24 в 11:36
Анди Готс (вдясно) и Георги Тошев

Фотографията като среща

Анди Готс неслучайно носи прякора "фотографът на звездите". Сам се хвали, че от първите си стъпки в изкуството не е снимал нищо друго, освен знаменитости. И докато в началото му се е налагало да ги ухажва за да застанат пред камерата му, днес известните сами го търсят. Фотографът печели популярност с вниманието, което отделя на личностите зад..

публикувано на 24.04.24 в 11:30

Инициатива насърчава деца в неравностойно положение да посещават театрални постановки

"60 от сърце" е благотворителната инициатива на младата продуцентска компания The Balkan Theatre Factory. На всяка нейна постановка се пазят 60 места, които се предоставят на деца от домове или деца в неравностойно положение или деца на бежанци. Първият спектакъл на компанията е "Островът на съкровищата", пиратско комедийно приключение за деца и..

публикувано на 24.04.24 в 10:10