Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мария Стефанова между "Кралицата майка" и "Икар" за чест и достойнство

Георги Къркеланов: Благодаря на Вселената за срещата ми с Мария Стефанова

Мария Стефанова
Снимка: @armytheatre

Актьорите Мария Стефанова и Георги Къркеланов са Реджина и Алфредо – властна майка и вече порасналият ѝ син, които се срещат в драматичен сблъсък в "Кралицата майка".

"Майка и син е проблемът – майката, която оказва силния натиск върху детето, което иска да формира в такъв калъп, какъвто тя иска. А детето носи своята друга чувствителност, други неща го вълнуват", разказа Мария Стефанова по повод премиерата в Театър "Българска армия".

Постановката е на Стефан Спасов, на когото дължим завръщането на сцена, след дълго отсъствие, на една от най-големите актриси в българския театър.

Преди пет години, по покана на режисьора, Мария Стефанова се завърна в Народния театър, за да участва в спектакъла "Три високи жени". Изпълнението ѝ се радва на огромен успех и ѝ донесе награда "Аскеер 2018", след което идват още забележителни роли – в "Облог", в "Моята скъпа лейди", в "Нова земя".

"С Мария Стефанова имах възможността да участвам в един уникален репетиционен период. Мисля, че това е най-висшата школа, която мога да получа като актьор и като колега", сподели Георги Къркеланов за съвместната им работа в "Кралицата майка".

Двамата обичани актьори можете да гледате на 22 март на камерната сцена "Миракъл" в Театър "Българска армия".

Мария Стефанова и Георги Къркеланов
А на 27 март, в Световния ден на театъра,  Мария Стефанова ще получи специалната награда "Икар" за чест и достойнство, която се  присъжда от Съюза на артистите в България.

"Благодаря на колегите, които ми я дават, за мен това е много висока награда!

В театъра трябва достойно да понесеш и успех, и неуспех. Да се научиш, когато много те хвалят – да мълчиш. Когато те хвалят незаслужено – пак да мълчиш. И да знаеш, че си го получил незаслужено. Ако знаеш, че го получаваш незаслужено, това вече е урок. Тогава ти вече стъпваш по-високо.

Театърът е приказката за живота. Трябва да си пазим театъра. Защото, ако го няма театърът, където да изживеете това, което искате да изживеете, а все още не сте, няма да го изживеете никога, може би.

Пречистване. Облагородяване. Оросяване на нервната система с радостни неща. Абе, пролетен дъжд, красив си е хубавият театър!"

В звуковия файл можете да чуете целия разговор с Мария Стефанова и с Георги Къркеланов.

Снимки: ФС на театър "Българска армия"
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За скандалната пиеса на Иван Теофилов – 60 години по-късно

Скандалната навремето пиеса на Иван Теофилов "Поетът и планината" (1963) излиза за първи път като текст 60 години по-късно, като в книгата освен пиесата е отразена и нейната история.  Публикувани са отзиви, рецензии и цялата съпътстваща разгромяваща театралнокритическа рецепция, както и спомени на създателите на спектакъла с режисьор Леон Даниел...

публикувано на 25.04.24 в 17:55

Серия от лекции за тялото в киното с водещ Николай Колев

Движенческата лаборатория "Ход" е пространство, ръководено от Цвета Дойчева. В нея се провеждат работилници, посветени на танца и движението. Сега там тече цикъл лекции на Николай Колев, които преминават по-скоро като разговори на тема "Тялото в киното".  "Еросът и порастването – филми с инициация" беше темата на първата лекция. Сега предстои втората..

публикувано на 25.04.24 в 17:29

Офорти на варненски ученици по рисунки на Владимир Димитров-Майстора

Как изглеждат рисунки на Владимир Димитров-Майстора през очите на ученици от специалност "Изящни изкуства" в Националното училище по изкуства "Добри Христов" в град Варна? За това разказват художникът Георги Кенаров и неговите ученици – Виктория Стоянова, Клементина Савова и Мария Бузева. В Градската художествена галерия "Борис Георгиев" в..

публикувано на 25.04.24 в 17:15

Весела Ножарова: Българският артпазар все още не е регулиран

В сянката на пандемията един лозунг започна да се издига сред хората – "Купувайте изкуство от живи художници, на класиците пари не им трябват". Тази фраза, която бързо придоби популярност, отразява желанието на обществото да подкрепи съвременните творци, да им осигури възможност за развитие и признание. Но как да разпознаем съвременен талант, който..

обновено на 25.04.24 в 12:50

Резервно око: един различен поглед към реалността

Художникът Радослав Мъглов представя новите си творби в изложбата "Резервно око" в столичната галерия "Аросита". Кураторът Викенти Комитски споделя за експозицията: "В тази изложба на Радослав Мъглов, под формата на серия от непоказвани рисунки, се ангажира с една история за деконструкция на образа като такъв. Рисунките, с четка и..

публикувано на 25.04.24 в 07:53