Премълчаната история (1001 защо – Ефир знание)

сряда, от 15.10 часа до 16.30 часа

Едно предаване за клишетата, предразсъдъците и преднамереното фалшифициране на факти от миналото, съпътствали през вековете изстраданата историческа истина. Среща в ефира с нашата суета и комплекси, със страховете, болезнените амбиции и субективните пристрастия на политици, така и не успели да се превърнат в държавници и на културтрегери, оставили толкова бели петна или черни страници във времето. Не на последно място – с поуките, уроците и надеждите, които паметливата муза на историята Клио за разлика от нас, хората, не обича да премълчава. Може би защото самата история се повтаря. Мото на водещия Румен Леонидов: Историята като литература, литературата – като история.

Екип на предаването: Бойко Ламбовски, Митко Новков, Венета Гаврилова

Публикации

Чудесата на св. Георги, видени през очите на средновековни българи отпреди 11 века

Професор Анчо Калоянов смята, че самият цар Симеон е автор на сборника с разказите за коне, битки и вълшебни изцеления. Един ден преди Гергьовден говорим за сборника „ Сказание за железния кръст“ (известно още като „Повест за железния кръст“ ) –..

публикувано на 05.05.21 в 17:39

Българите, дядовите Славчови унучета

На 28 април 1943 г. от света си отива Тодор Г. Влайков – един от забележителните български културни и политически деятели от края на ХІХ – началото и средата на ХХ век. Името му е още живо с дарената от него сграда за провеждане на културни събития,..

публикувано на 28.04.21 в 17:05
Площад „Тянанмън“ в Пекин, Китай

Да видим Китай през далекогледа на площад „Тянанмън“

На 21 април през 1989 сто хиляди студенти демонстрират за демокрация на „Тянанмън“. Месец и половина след това историята завършва със стрелба, трупове и танкове. Политическото насилие е неприемливо. Но как днес стана така, че китайската икономика нарасна..

публикувано на 21.04.21 в 17:15

Георги Раковски – „образ невъзможен“

Точно преди 200 г. през 1821 лето, на 14 априлий, в Котел се ражда мъжката рожба Сава, по баща Стойков, по прадядо Попович. Това е историческа дата, защото е рожден ден на бъдещия Знаменосец на свободата. Преди това буйното българче – вече оформило..

публикувано на 14.04.21 в 17:05
Френска жена е наказана с публично бръснене на главата, 1944 г.

Мразенето е като войната и мира – няма край

В Деня на световното здраве гостите в предаването припомнят, че д-р Йозеф Менгеле също е бил доктор. Правел си експерименти с деца на „ундерменши“, които „така и така ще умрат“... Не бил садист, давал шоколадчета, после много от децата не издържали..

публикувано на 07.04.21 в 18:15

Българските избори

На 4 април българите избират народни представители за 45-и парламент. Политическите страсти са нагорещени, както всеки път преди избори. Тези горещи патоси обаче не са от вчера и тъкмо с това се занимава поредният брой на предаването „Премълчаната..

публикувано на 01.04.21 в 09:15
Паметник на цар Калоян

Варна, хубава Варна...

„Духовно покори страните, които завладя със меч“ – пише Стоян Михайловски в химна си. Това се отнася и за Варна, защото тя през вековете много повече време е била небългарска, отколкото българска.  Историкът и директор на Парк-музея „Владислав..

публикувано на 24.03.21 в 17:19
Софроний Врачански, портрет от неизвестен автор (1812 г.), ГХГ - Пловдив

Премълчаната история на Стойко Владиславов

Преди 282 години, на 11 март 1739-а в Котел се ражда бъдещият български светец Стойко Владиславов, по-известен днес като Софроний Врачански. Какво знаем за него – че е български духовник, Врачански епископ, народен будител и най-вече пръв последовател на..

обновено на 18.03.21 в 12:22
От 11 до 13 март 1913 г. Втора армия провежда Одринската операция

Слава и сълзи

На 10 март (стар стил) през 1913 година Българската армия, под командването на генералите Никола Иванов, Радко Димитриев, Никола Вазов, командващия Михаил Савов и други славни командири, се стяга за финалния щурм на Одринската крепост. Това става по време..

публикувано на 11.03.21 в 09:05
Ильо Войвода (снимка от Анастас Карастоянов, Белград, 1867 г.)

Премълчаната история на Ильо войвода

Кога за пръв път 3 март е обявен за празник – официален, а сетне и национален, какво реално се е случило на тази дата? В празничното издание в разговора с проф. Петко Ст. Петков и историка Янко Гочев се търсят отговорите на тези въпроси, става..

публикувано на 03.03.21 в 17:23