Премълчаната история (1001 защо – Ефир знание)

сряда, от 15.10 часа до 16.30 часа

Едно предаване за клишетата, предразсъдъците и преднамереното фалшифициране на факти от миналото, съпътствали през вековете изстраданата историческа истина. Среща в ефира с нашата суета и комплекси, със страховете, болезнените амбиции и субективните пристрастия на политици, така и не успели да се превърнат в държавници и на културтрегери, оставили толкова бели петна или черни страници във времето. Не на последно място – с поуките, уроците и надеждите, които паметливата муза на историята Клио за разлика от нас, хората, не обича да премълчава. Може би защото самата история се повтаря. Мото на водещия Румен Леонидов: Историята като литература, литературата – като история.

Екип на предаването: Бойко Ламбовски, Митко Новков, Венета Гаврилова

Публикации

Георги Томалевски с Петър Дънов

Премълчаната история на българите от Македония според Георги Томалевски

Кой е Георги Томалевски? Брат му Наум (1882-1930) е виден деец на ВМРО, а Димитър (1892-1964) – член на Македонския младежки съюз и участник в борбите на ВМРО. Животът на Георги е белязан от четири въстания и четири войни. На 2 декември 1930 г. по..

публикувано на 16.04.20 в 09:39

Красивият шепот на старите къщи

Мариана Екимова-Мелнишка и Александър Н. Геров са двама български интелектуалци – тя преводач и преподавател по английски, той – математик и фотограф, захванали се със задача, за която е редно да получат адмирации: разказват историите и показват лика на..

публикувано на 09.04.20 в 09:41
Български градинари в Унгария през 30-те години на ХХ в.

Българският градинарски поход в Европа и по света

Какви и кои са първите дипломати без дипломатически паспорти, които са разпространили славата на България още преди тя да е възкръснала като държава? Това са българските градинари. Веднъж посветени в тайните на новата професия, те решават да отворят..

публикувано на 02.04.20 в 09:35

Професия военен кореспондент 1877-1878

Руско-турската война от 1877-1878 г. е резултат – заедно с всичко друго, също така и от информациите и репортажите на журналистите от опустошената след Априлското въстание 1876 г. българска земя. Общественото мнение се надига, в Западна Европа и в Руската..

публикувано на 25.03.20 в 17:10

Неизвестният Йордан Радичков

Наскоро хилядите приятели и почитатели на големия писател Йордан Радичков отбелязаха неговата 90-годишнина. По този повод проф. Мария Младенова е напът да осъществи своята отдавна замислена идея, да събере на едно място спомените за Радичков...

публикувано на 18.03.20 в 17:15
Паметник-костница на гаровия площад във Видин, известен като Паметник на Скърбящия воин, скулптор - Андрей Николов

Западните покрайнини – отчаяние и покруса

Ньойският договор – освен че откъсва трайно от България Вардарска и Егейска Македония, освен че закрива излаза на страната ни към Бяло море с предаването на Западна Тракия на Гърция, заедно с това предоставя на Сърбия изконни български земи на западната..

публикувано на 11.03.20 в 17:10
Проф. Никола Алтънков, Звездомир Андронов, Румен Леонидов, Димитър Атанасов и Юлиана Методиева (от ляво надясно)

Премълчаната история на генерал Луков

През последните години той е може би най-оспорваната историческа личност. Комунистите и техните наследници го клеймят като нацист и антисемит, но това най-тежко обвинение се оспорва от двама известни историци – професорите Пламен Павлов от..

публикувано на 04.03.20 в 17:10
Проф. Ангел Димитров, проф. Иван Илчев, проф. Николай Поппетров (от ляво надясно) на премиерата на двутомното издание „Розата на Балканите” от проф. Иван Илчев.

„Розата на Балканите“ – бодлива и уханна

В края на миналата година проф. Иван Илчев извади на бял свят своето виждане за разгръщането на българската история – „Розата на Балканите“ . Мащабен труд, който обаче, по думите на самия проф. Илчев, цели така да разкаже българското състояване през..

публикувано на 26.02.20 в 17:15

Сам в света и сам пред Бога – за последните мигове от живота на Левски

През 1883 г. Захарий Стоянов, събирайки документи и спомени за книгата си „Васил Левски. Дяконът. Чърти от живота му”, научава, че е жив и живее в София свещеникът, който е дал светото причастие и е изповядал Левски в деня на обесването му. Името му е..

публикувано на 19.02.20 в 17:10
Откритите останки, прободени с кол, в средновековен гроб, обявен като „Вампирът от Созопол“

Сензациите в историята – мистификации, провокации, фейк нюз или находки

Сензациите в историята и в историята на изкуството – изключителни находки или фалшиви новини? Н апоследък се явиха не една и две такива сензации, претендиращи да преобърнат съзнанието за историята, културата, изкуството по нашите земи. Всеки, следил..

публикувано на 12.02.20 в 17:10