Радиоенциклопедия

от понеделник до сряда
от 16.30 до 17.00 часа

Пътуване без граници в пространството, времето и идеите, за което фантазията и творческото любопитство са само предпоставка. Следват безброй срещи и разговори с учени, изследователи, професионалисти, сладкодумни разказвачи, часове записи, ровене в книгите и мрежата, отсяване, преживяване, рисуване на картина със звук и музика. Така се родиха повече от 200 поредици, близо 1000 30-минутни предавания за астрономия, история, математика, биология, пътешествия, краезнание, археология, кино, архитектура, видни личности, педагогика, езикознание, паркостроителство, етнография, традиционен бит, мода, занаяти, природни феномени, гастрономия, етика, философия и т.н. и т.н.
Като документално богатство, професионално и познавателно равнище Радиоенциклопедията на програма „Христо Ботев“ е уникална продукция, отговаряща в най-висока степен на целите на общественото радио.
Честит юбилей, скъпи колеги и слушатели. Продължаваме нататък!

Слушателите на програма „Христо Ботев” знаят много. Но като истински последователи на Сократ и неговата максима „Аз знам, че нищо не знам”, колкото повече знаят, толкова повече искат да научат. В нашите радиоенциклопедии природни феномени разказват приказки от скали и вода, опознаваме културата на света чрез храните и танците на различните народи, тренираме културата на ума и разума чрез популярна философия и психология, търсим ново познание за историята, човешката сексуалност, бойните изкуства, географските открития и личностите, свързани с тях, изправяме астрономията срещу астрологията, не се страхуваме да борим скуката дори с математика без формули. Всеки месец се излъчват по три сериала. Обединени са в цикли с различни водещи по взаимно допълващи се теми в рамките на поредицата като всеки ден от седмицата, в който са излъчвани, е заделен за съответната поредица.

Екип на предаването: Венета Гаврилова, Михайлина Павлова, Николета Атанасова, Василена Мирчева, Бойко Ламбовски, Зорница Гъркова, Цвета Николова, Георги Стефанов, Диляна Трачева, Елинка Величкова, Цветославия Бахариева и др.

Публикации

Радиоенциклопедия „Българи в голямата дипломация”: Българската дипломация в съвременния свят

Как бе постигнато приемането на страната ни в Европейския съюз, през какви стъпки премина българското общество и българската дипломация; Изтокът и Западът в съвременния свят; обединена Европа – общият и националният интерес, прогнози. Събеседници са..

публикувано на 09.01.13 в 15:41

Радиоенциклопедия „Българи в голямата дипломация”: Българската дипломация и разделението на света

България след Втората световна война: има ли страната собствени интереси в съветската сфера на влияние; българската дипломация и отношенията със съседите ни на Балканите; разширяване на българските контакти по пътя на културата и търговско-икономическите..

публикувано на 09.01.13 в 15:30
Българската делегация на Парижката мирна конференция.

Радиоенциклопедия „Българи в голямата дипломация”: Българската дипломация и обратите на Втората световна война

Докога българският неутралитет през Втората световна война има шанс; идеологии или българският национален идеал мотивират избора на съюзници; приноси на българската дипломация; победена или страна-победителка е България на Парижката мирна конференция...

публикувано на 09.01.13 в 14:06
Демонстрация срещу Ньойския договор десет години след подписването му.

Радиоенциклопедия „Българи в голямата дипломация”: Как избираме съюзниците си

Възможен ли е българският неутралитет през Първата световна война? Как оползотворяваме известното в историята на дипломацията „българско лято” и защо България се оказва толкова желан съюзник и от Антантата, и от Централните сили? Защо страната ни оказва..

публикувано на 07.01.13 в 10:55

Радиоенциклопедия „Четирите стихии”: Земята

Защо земетресенията като природни бедствия заемат първото място по брой на жертви според статистиките за природни бедствия и свързан ли е този факт с размествания на земните континентални плочи в наши дни? Кои насекоми, птици, риби и бозайници най-успешно..

публикувано на 19.12.12 в 09:56

Радиоенциклопедия „Четирите стихии”: Въздухът

Как метеоролозите обясняват ролята на циклоните и антициклоните, атмосферните фронтове и смерчовете, торнадата и различните ветрове с местно значение в наши дни, когато все повече се говори за глобално затопляне? Как въздухът като стихия се е осмислял чрез..

публикувано на 14.12.12 в 08:40
Бегликташ - древен мегалитен комплекс, разположен на българското Черноморие край Приморско.

Радиоенциклопедия „Археологическите загадки по българските земи”: Мегалитни съоръжения в планините Странджа и Средна гора

Разказваме за загадките, които крият мегалитните съоръжения Бегликташ в Странджа и Скумсале в Средна гора. За какво разказва откритото от археолозите, какви са работните хипотези и какви въпроси чакат своите отговори... За всичко това научихме от ст.н.с...

публикувано на 11.12.12 в 12:38

Радиоенциклопедия „Археологическите загадки по българските земи”: Следите от древния Египет по нашите земи

Разказваме за материалните следи и писмените сведения за контактите между населението на древен Египет и древна Тракия, за влиянията и преплитанията в мистериите на различните религии и учения. Гости: проф. Валерия Фол, траколог и доц. Теодор Леков,..

публикувано на 11.12.12 в 12:27

Радиоенциклопедия: „Археологическите загадки по българските земи”: Могилата на хан Омуртаг

Може ли и как точно отговаря археологията на въпроса къде е прочутата „всеславна могила” на хан Омуртаг... За това разговаряме с проф. Станислав Станилов, проф. д-р Диана Гергова и  проф. Георги Атанасов. Проф. Атанасов разказва и за последното си..

публикувано на 07.12.12 в 10:34

Радиоенциклопедия „Българи в голямата дипломация”: Българската дипломация на Балканска сцена

Могла ли е българската дипломация да предотврати Междусъюзническата война; нрави в балканската дипломация; балканските държави между Антантата и Централните сили; Букурещкият мирен договор - тактика на българската дипломация; катастрофа ли са двете..

публикувано на 03.12.12 в 13:33