Радиоенциклопедия

от понеделник до сряда
от 16.30 до 17.00 часа

Пътуване без граници в пространството, времето и идеите, за което фантазията и творческото любопитство са само предпоставка. Следват безброй срещи и разговори с учени, изследователи, професионалисти, сладкодумни разказвачи, часове записи, ровене в книгите и мрежата, отсяване, преживяване, рисуване на картина със звук и музика. Така се родиха повече от 200 поредици, близо 1000 30-минутни предавания за астрономия, история, математика, биология, пътешествия, краезнание, археология, кино, архитектура, видни личности, педагогика, езикознание, паркостроителство, етнография, традиционен бит, мода, занаяти, природни феномени, гастрономия, етика, философия и т.н. и т.н.
Като документално богатство, професионално и познавателно равнище Радиоенциклопедията на програма „Христо Ботев“ е уникална продукция, отговаряща в най-висока степен на целите на общественото радио.
Честит юбилей, скъпи колеги и слушатели. Продължаваме нататък!

Слушателите на програма „Христо Ботев” знаят много. Но като истински последователи на Сократ и неговата максима „Аз знам, че нищо не знам”, колкото повече знаят, толкова повече искат да научат. В нашите радиоенциклопедии природни феномени разказват приказки от скали и вода, опознаваме културата на света чрез храните и танците на различните народи, тренираме културата на ума и разума чрез популярна философия и психология, търсим ново познание за историята, човешката сексуалност, бойните изкуства, географските открития и личностите, свързани с тях, изправяме астрономията срещу астрологията, не се страхуваме да борим скуката дори с математика без формули. Всеки месец се излъчват по три сериала. Обединени са в цикли с различни водещи по взаимно допълващи се теми в рамките на поредицата като всеки ден от седмицата, в който са излъчвани, е заделен за съответната поредица.

Екип на предаването: Венета Гаврилова, Михайлина Павлова, Николета Атанасова, Василена Мирчева, Бойко Ламбовски, Зорница Гъркова, Цвета Николова, Георги Стефанов, Диляна Трачева, Елинка Величкова, Цветославия Бахариева и др.

Публикации

Езерото Байкал е най-големият резервоар на прясна вода на планетата – неговият обем е 23 615,39 км³, което е около 19 % от общите запаси на езерна питейна вода на Земята.

Радиоенциклопедия „Парадоксите на водата”: Вода и Земя

Какво се крие зад понятието „воден отпечатък” или другояче казано – зад онези 140 литра вода, необходими за пътя на едно кафе от напояването на растението до сервирането на чашата на масата, както и зад един класически хамбургер, който „гълта” по същата..

публикувано на 27.04.12 в 11:13
С драмата „Хъшове” започват представленията на Народния театър преди един век, през 1904 г. С нея през 1954 г. се чества петдесетгодишнината му. През юбилейния стотен сезон (2004-2005 г.) безсмъртната творба на Вазов е отново на сцената, сега вече в адаптация и постановка на Александър Морфов.

Радиоенциклопедия „Историята на българския театър в звук”: Раждането на класическата българска драма

Идеята на поредицата е да представи основните периоди от развитието на българския театър, съхранени като звукова памет в „Златния фонд” на БНР. От превръщането на любителския възрожденски театър в професионален, през утвърждаването му най-вече на сцената на..

публикувано на 27.04.12 в 08:12

Радиоенциклопедия „Пчеларството и пчелните продукти”: История и значение на пчеларството

„Ако пчелите изчезнат от лицето на Земята, на човека му остават само четири години живот след тях.” Това твърдение на великия Айнщайн може да бъде прието напълно сериозно, защото безспорен факт е приносът на пчелите за опрашването на цъфтящите растения и..

публикувано на 26.04.12 в 08:30
Космическият апарат

Радиоенциклопедия „Парадоксите на водата”: Странностите на водата и Космосът

До къде стигнаха в своите проучвания на открития Космос астрономите, търсейки вода на кометите, на различните планети от Слънчевата система, на техните спътници, както и на тъй наречените „екзопланети” от земеподобен тип? На какво могат да се научат..

публикувано на 25.04.12 в 14:27

Радиоенциклопедия „История на обучението”: Традиции и съвременност в обучението

В последния епизод от поредицата ще говорим за традициите, които са запазени в обучението от миналото до днес. Отново ще се пренесем в различни части на света, но ще поставим акцент върху някои особености в развитие на обучението у нас - по какво се..

публикувано на 24.04.12 в 11:50

Радиоенциклопедия „Сън и безсъние”: Сън и здраве

Сънят се определя от начина на живот, но и начинът на живот зависи от качеството и количеството на съня. Какви са последиците за здравето от лошия сън? Кои са факторите за здрав сън? Как реагира организмът на смяната на лятно и зимно часово време, при..

публикувано на 21.04.12 в 09:35

Радиоенциклопедия „Парадоксите на водата”: Водата като феномен

Защо водата е уникален разтворител и единственото познато вещество, което при замръзване се разширява? Каква е причината горещата вода да замръзва по-бързо от студената? Потвърдиха ли се хипотезите на Станислав Зенин и Масаро Емото за наличието на водна..

публикувано на 19.04.12 в 09:10

Радиоенциклопедия „Паисий и българският преход към новото време”: Паисий и тайнството на българското Възраждане

Ще видим „История славянобългарска” като първа национална програма, определяща развитието на българското Възраждане. Колко време се преписва Паисиевата история и какво е въздействието й върху културната еманципация и образователното дело, в църковната и..

публикувано на 19.04.12 в 09:05
В индийската културна традиция отношенията учител-ученик (гуру-шишя) се основават на дълбока взаимна духовна връзка и наставничество.

Радиоенциклопедия „История на обучението”: Отношенията учител-ученик

Как са се отнасяли един към друг учители и ученици в различните култури? Какъв е бил социалният статус на учителя? Ще обърнем отново поглед към древна Гърция с великите философи Сократ, Платон, Аристотел и техните последователи, към древен Рим, където..

публикувано на 17.04.12 в 12:41

Радиоенциклопедия „Сън и безсъние”: Сънища, видове, тълкувания

При средна продължителност на живота ние сънуваме около 6 години. Всеки сънува. Малките деца не участват в собствените си сънища, докато не навършат 3 – 4 години. Докато хъркате, не може да сънувате. Какво още се знае или само се предполага за тези тайни..

публикувано на 11.04.12 в 12:01