Програма Христо Ботев https://bnr.bg/hristobotev БНР - Програма Христо Ботев Sat, 27 Apr 2024 09:30:04 +0300 bg-bg https://bnr.bg/img/logos/bnr.png Програма Христо Ботев https://bnr.bg "Емоции от първа необходимост" поставя по забавен начин важни теми за съвременното общество https://bnr.bg/hristobotev/post/101983000/emocii-ot-parva-neobhodimost-postava-po-zabaven-nachin-vajni-temi-za-savremennoto-obshtestvo 101983000

Авторският музикален спектакъл "Емоции от първа необходимост" е премиерното заглавие в афиша на Драматичния театър "Сава Огнянов" - Русе.

Постановката е на Ева Данаилова по фрагменти от "Страх и мизерия в Tретия райх" на Бертолт Брехт. Според нейното режисьорско решение спектакълът обединява две от миниатюрите в пиесата на Брехт – "Правораздаване" и "Имитация на чувства", с авторски текстове на актьорите и творческия екип, създадени по време на репетициите.


Спектакълът залага на игрови похвати и импровизации, съчетани с музикални и танцови елементи, за да достигне по забавен начин до хората и те да не бъдат просто пасивни зрители, а да станат преки участници в историята, да се замислят над темите и по този начин да се развиваме като общество, разказа в "Артефир" Ева Данаилова. Въпреки забавната форма, представлението поставя важни теми, актуални и днес – за изборите, които правим в живота, за всекидневните ни решения и отговорността, която носим за тях.

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.


В спектакъла участват Ивайло Драганов, Кристиана Ценкова, Ростислав Панков, Дона Вълова, Любомир Кънев.

Сценографията е дело на Евгения Явашева, музиката – на Христо Намлиев, а хореографията – на Стефан Витанов. Консултант е Ангел Петров.

Създаването на спектакъла "Емоции от първа необходимост" на русенска сцена не е случайно. Ева Данаилова е носител на Наградата за млад театрален режисьор през 2023 година в националния конкурс, който Русенският театър организира на името на Слави Шкаров.

Нейната авторска интерпретация беше категоричният избор на журито и спечели вота на публиката и на актьорите, припомнят организаторите.


Според регламента, победителят печели правото да доразвие идеята си, представена в рамките на конкурса след лабораторна работа с актьорите, и от този първоначален вариант да създаде на следващ етап цялостен, завършен спектакъл на сцената на Русенския театър.

Сега спектакълът е вече готов и очаква своята публика.

Премиерата на "Емоции от първа необходимост" е на 27 април. Следващото представление е на 11 май.

Снимки: Драматичен театър "Сава Огнянов" - Русе

]]>
Култура Sat, 27 Apr 2024 08:50:08 +0300
Неделя, 28 април https://bnr.bg/hristobotev/post/101983362/nedela-28-april 101983362

Избрано от програмата

от 0.30 до 2.00 часа
Радиотеатър след полунощ
"Нежна е нощта" от Франсис Скот Фицджералд

от 2.00 до 3.00 часа
Нощна Академия комика
водещ: Весел Цанков
Избрано от "Хоум офис".

от 3.00 до 5.00 часа
Еврокласик ноктюрно
Записи от международния музикален радиообмен

от 5.00 до 6.00 часа
Българска народна музика
Изпълнения на Пламен Димитров, Вени Петков, Янко Желязков, Магдалена Морарова, Диляна Колева и ОНМ на БНР.

от 6.07 до 7.00 часа
Изгрев
водещ: Зорница Гъркова
Силвия Абрашева от Пловдив създава в ателието си редица предмети за бита, включително големи меки столове от типа "пуф" или "барбарон". Освен дизайнер на кройките, тя е дизайнер и на десените на платовете, с които работи, а те са много цветни.

от 7.20 до 8.00 часа
Детското.БНР
водещ: Наталия Цекова
• "Голямото изложение за малки мечтатели" е двудневно събитие за деца от 3 до 12-годишна възраст и родители, които търсят нещо ново и различно – вдъхновяващи идеи и информация, споделени забавления и диалог с експерти с безценен опит.
• Слушаме Диляна Михнева, която разказва за връзката си с Южна Корея.
• Даваме думата на Антон Пулийски, който разказва за инициативата "Кибер знам", инициатива насочена към деца и подрастващи за безопасно поведение в интернет.
• Запознаваме ви с децата в ОУ "Св Паисий Хилендарски" в село Сотиря.

от 8.06 до 9.00 часа
Благовестие – Избрано
водещ: Ана-Мария Кръстева
От Осанна до Разпни Го
Гост: доцент Калин Михайлов, поет и преподавател в СУ "Св. Климент Охридски".

от 9.30 до 11.00 часа
Гласът на времето
водещ: Бойко Ламбовски
Туризмът – новата индустрия
"Обичам туризма, но не обичам туристите" – такива изказвания могат да се видят в специализирани чатове и групи по темата "туризъм". Всъщност само преди два века хората са се придвижвали в пространството масово единствено при война, природен катаклизъм, или за търговия. Кога и защо става толкова привлекателно да се пътешества? Защо понякога обсесията е такава, че хората вземат кредити, които не могат да върнат, само за да пускат снимки в социалните медии от екзотични места?
Говорим със специалисти – проф. Лина Анастасова, за т. нар. "социология на туризма", с доцент Румен Драганов, дир. на Института за анализи и прогнози на информационната среда в туризма, с Пламен Димитров – за т. нар. "винен туризъм", "фестивален туризъм" и др., и с журналистката Теодора Станкова – турист със завиден стаж и пристрастия.

от 11.00 до 13.00 часа
От песен в песен
водещ: Лина Мачева
• На Цветница гостува северняшката певица Цветина Маринова. Разговор за традициите на празника и за детска школата по народно пеене "Шарени цветенца” в Севлиево, която вече 10 години Цветина ръководи. Премиера на първите звукозаписи на "Шарени цветенца”.
• В поредицата "Разкажи ми с песен” странджанският певец и изследовател Костадин Михайлов съживява легендата за Стана Ордовистка от Странджа.
• Срещи с Зелишах Къзълкан от Турция и София Главопулу от Гърция, част от солистките в концерта "Ритъмът на Балканите" на Оркестъра за народна музика на БНР и документални записи от изпълненията им в Първо студио.

от 13.00 до 14.00 часа
Академия Комика – "Летящата читалня"
водещ: Георги Гълов
Актьорът Желяз Дренчев изпълнява текстове на Робърт Дал, Боб Фенстър, Венедикт Ерофеев, Тома Измирлиев.

от 14.00 до 16.00 часа
Неделен следобед
водещ: Цветана Тончева
Цветница – най-хубавият празник за екипа на Неделния следобед! Честваме 31 години от първото издание на предаването, което беше излъчено на живо точно на Цветница - 4 април 1993. Освен обичайните за празника поздрави (словесни и музикални) припомняме част от ексклузивно интервю на Снежина Здравкова със знаменития френски тенор Роберто Аланя и съпругата му - полския сопран Александра Кужак, излъчено за първи път миналата година на Цветница по повод концерта на звездното семейство със Софийската филхармония, който се състоя на 26 май 2023 г. в Зала 1 на НДК.
Започва нова рубрика в предаването, озаглавена семпло "Шедьоври на камерната музика". Зад семпли заглавия обаче понякога наистина се крият шедьоври, а рубриката ще включва действително уникално съдържание. На 22 юли 2023 г. една от най-именитите и аплодирани цигуларки на съвременния концертен подиум е била в центъра на забележително събитие в рамките на фестивала във Вербие. Прекрасната Жанин Янсен и няколко нейни приятели са представили лаконична и впечатляваща камерна програма, включваща квартет на Шостакович и квинтет на Шуберт. И двете творби са знаменателни сред опусите на великите си автори, но Струнният квинтет в До мажор, издаден посмъртно като опус 163, наистина е последното камерно произведение на Франц Шуберт, завършено буквално два месеца преди смъртта му. Днес се счита, че това е най-убедителната камерна творба на Шуберт и една от най-великите композиции в камерната музика въобще, тъй че тя просто идеално се вписва в рубрика със заглавие "Шедьоври на камерната музика" и нейното първо издание.

от 16.00 до 17.00 часа
Радиотеатър в неделя
"Зана" от Керана Ангелова

от 17.00 до 18.00 часа
Покана за пътуване – Избрано
водещ: Магдалена Гигова
• Пепи Нешева за професията сомелиер на зехтин, за маслиновите гори в Италия и опазването им.
• Антоанета Титянова за необичайните маршрути из Мексико.

от 18.30 до 19.00 часа
Концерт "Златният кос"
водещ: Весел Цанков
Песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпяти от Асен Кисимов, Коста Карагеоргиев, Татяна Лолова, Хиндо Касимов, Никола Анастасов, Ицхак Финци.

от 19.00 до 20.00 часа
Голямата къща на смешните хора
водещ: Весел Цанков
• "Истинските новини" – жителите на Канарските острови се бунтуват срещу туристите, решаваме проблема.
• "Животът ни като виц" – имотният балон продължава да се надува, наблюдаваме го.
• "Вопли от интернета" – субективно подбрани публикации и коментари в социалните мрежи по проблемите на столичното градоустройство.
• "Поздрави се сам" – като детски рожден ден, но за пораснали деца.
• "Тъп виц" – тъп, стар виц и грубо сексистки виц.

от 20.00 до 21.00 часа
Фотофабрика
водещ: Eми Барух
• Десетилетия назад столичани са прекарвали вечерите си пред екраните на "Глория палас", "Роял", "Европа палас", "Славянска беседа", "Сердика", "Македония" и много други. Днес това е забравена епоха, и от сградите на тези някогашни култови културни средища не е останало почти нищо.
• На "Изчезналите кина на София" е посветено предаването с гости Александър Станишев и Цветана Кулинска. Представена е и изложбата "Фрейминг" на Веселин Боришев с анализ от психолога Младен Владимиров.

от 21.00 до 22.00 часа
Изпята поезия – Избрано
водещи: Димитрина Кюркчиева, Кристиян Бояджиев
В предаването звучат изпълнения на Деси Добрева, "Щурците", Винисиус де Мораеш, Сийл, адв. Димитър Вълчев, Орнела Ванони, Майкъл Франкс, Скот Макензи, Саймън и Гарфанкъл и Любо Киров.

от 22.00 до 24.00 часа
Музикалните вечери
водещ: Валерия Христова
В неделната музикална вечер предлагаме творби от различни композитори, вдъхновени от цветята и пролетта.

]]>
Предаванията за деня Sat, 27 Apr 2024 08:35:02 +0300
"Вилхелм Тел" от Росини във Виенската държавна опера https://bnr.bg/hristobotev/post/101983106/vilhelm-tel-ot-rosini-vav-vienskata-darjavna-opera 101983106

В съботната вечер (27 април от 20 часа) ще бъдем във Виенската държавна опера, за да проследим спектакъла на "Вилхелм Тел" с дата 16 март 2024 година.

Последното сценично творение на Росини съперничи по времетраене с божествените дължини на Вагнеровите шедьоври. Това е една от причините "Вилхелм Тел" сравнително рядко да се поставя по световните сцени, а заглавие в австрийския печат гласи: "Дълга оперна вечер от супер класа". И още: "Силно възраждане на рядко поставяната опера от Росини, която увлича във вихъра на действието и прави съвсем поносими тези близо четири часа музика…"

Постановката на Дейвид Паунтни е от 1998 година и нейно главно достойнство, според специалистите са мащабът, разнообразието и динамиката. Всеки миг на сцената нещо се променя. Редуват се внушителни масови сцени с пасторални и драматични епизоди, които разкриват конфликта между ярки индивидуалности. Така четирите часа не отегчават публиката, а се превръщат в интригуващо преживяване. Ричард Хъдзън е дал воля на въображението си в сложни сценографски решения и пъстроцветни костюми.


Акцент, който впечатлява са двете огромни кукли с подвижни ръце в традиционно облекло. В тях са се разположили старейшината на селото Мелхтал и Хедвига, жената на Вилхелм Тел. Критиците са категорични, че все по-трудно са намират подходящи певци за толкова мащабна продукция. Буквано дни преди репетициите се наложило Джон Озбърн да замести Хуан Дието Флорес в ролята на Арнолд, а Роберто Фронтали– първоначално обявения Карлос Алварес, като Вилхелм Тел. В това отношение огромна е заслугата на авторитетен и опитен диригент като Бертран дьо Били.

Колкото до последната опера на Росини, авторът отдавна искал да пробва силите си в стила на Голямата френска опера, а и нищо да не повтаря от предишните си шедьоври. Вниманието му привлича популярната легенда за Вилхелм Тел и героичната борба на швейцарския народ срещу господството на Хабсбургите през 14 век. В началото на 1828 година Росини вече държи в ръцете си либретото на Виктор Жозеф Етиен и Иполит Луи Би по едноименната пиеса на Фридрих Шилер. Необичайно дълъг период- цели шест месеца му отнема написването на партитурата.


На 6 август 1829 в Париж се състояла премиерата на операта, тъй дълго чакана от публиката. Аристократичната част от нея обаче я удостоила с пренебрежително хладен прием- твърде изморителна се оказала за "чувствителните" ѝ уши. Ръководството на театъра пък изискало от Росини да направи съкращения, а резултатът от това начинание бил твърде показателен: великият композитор, оставил за поколенията близо 40 оперни заглавия, никога повече не посегнал към този жанр.


Ще имате удоволствието да чуете последното оперно творение на майсторът от Пезаро: "Вилхелм Тел" – голяма героично-романтична опера в четири действия. В главната роля – баритонът Роберто Фронтали. Неговата съпруга Хедвига е мецосопраното Моника Бохинец, а синът Джеми – Мария Назарова (сопрано). Като старейшината на селото Мелхтал се преобразяв Евгений Солодовников (бас), неговият син Арнолд е Джон Озбърн (тенор).

В ролята на австрийската принцеса Матилда ще слушате сопраното Лизет Оропеза, а като Геслер, австрийският императорски наместник в Швейцария – баса Жан Тетожен. Бертран дьо Били ръководи хора и оркестъра на Виенската държавна опера.

Снимки: ФС на Виенската държавна опера

]]>
Музика Sat, 27 Apr 2024 07:55:39 +0300
Весела Ляхова за голямото "случване" https://bnr.bg/hristobotev/post/101983366/vesela-lahova-za-golamoto-sluchvane 101983366

От последните 30 години поне в 20 се случва голямо случване или, казано с други думи, глаголът "случвам (се)" преживяярки трансформации и доби огромна популярност, почти измествайки обичайните "правя, извършвам, организирам, създавам, преживявам" и т.н. Това правеше силно впечатление и на слушателите ни, които редовно се обаждаха и пишеха до предаването, за да изразят неодобрението и несъгласието си с тази мода. Тя впрочем не е отминала, но на хоризонта се появяват нови звезди, които я засенчват.

За справка: Глаголът "случвам се" и "случа се" означава: 1. "попадам, намирам се някъде случайно, непредвидено". Например "Точно като заваля, се случихме по средата на пътя". 2. "случвам се", "случа се" само в 3 л. – "става, бива, среща се независимо от нашата воля" – случи ми се, случи се нещо, в което аз нямам дял. Този глагол е непреходен. Съществува и глагол "случвам" – "намирам, сварвам, улучвам" и "успявам, сполучвам". Например "случих шефа в лош момент и отнесох скандала" или "случих на колеги".

Голямото случване се състои в това, че "случвам" иззе функциите на много други глаголи и си образува производни като "случване", "случващ". Това беше направило впечатление на писателката Весела Ляхова, която беше публикувала статия по темата. За слушателите на програма "Христо Ботев" тя сподели виждането си на 12 ноември 2013 г.

Чуйте в звуковия файл


]]>
Fri, 26 Apr 2024 18:48:31 +0300
Чупим шаблони https://bnr.bg/hristobotev/post/101983179 101983179 Снимката е илюстративна

В редакция "Хумор и сатира" традиционно сме против шаблоните, чупим ги непрестанно, но не ги изхвърляме, че може да потрябват. Тази неделя след новините в 18 това изглежда така:

- Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос".

- "Истинските новини" – жителите на Канарските острови се бунтуват срещу туристите, решаваме проблема

- "Животът ни като виц" – имотният балон продължава да се надува, наблюдаваме го.

- "Вопли от интернета" – субективно подбрани публикации и коментари в социалните мрежи по проблемите на столичното градоустройство.

- "Поздрави се сам" – като детски рожден ден, но за пораснали деца.

- "Тъп виц" – тъп, стар виц и грубо сексистки виц.

Чуйте тъпия, стар и грубо сексистки виц, а останалото слушайте в неделя след 18.30 часа.

Снимка – Pixabay]]>
Култура Fri, 26 Apr 2024 18:35:06 +0300
Събота, 27 април https://bnr.bg/hristobotev/post/101983358 101983358

Избрано от програмата

от 0.15 до 3.00 часа
Заедно след полунощ – Нощна стража
водещи: Албена Велева, Иван Драгнев
• Новини от българската и световна музикални сцени.
• Нови сингли.
• Концептуални албуми: "Great Wide Nothing" и тяхното разбиране за катарзиса - "Hymns for Hungry Spirits, Vol. I, Vol. II".

от 3.00 до 5.00 часа
Еврокласик ноктюрно
Записи от международния музикален радиообмен

от 5.00 до 6.00 часа
Българска народна музика
Изпълнения на Радка Кушлева, Оркестър Хоро – Русе, Борис Машалов, Стефан Георгиев, Стоян Величков и ОНМ на БНР.

от 6.07 до 7.00 часа
Събота сутрин в...
водещ: Валери Леков
Гостуваме в кюстендилското село Жабокрът, където за 16-и път се проведе Празник на зелника и сладките изкушения.
Как премина празникът, каква бе програмата, от къде бяха гостите, кой журира тестените вкусотии, кои победиха в надпреварата? И много емоции, настроение, песни и танци.

от 7.20 до 8.00 часа
Детското.БНР
водещи: Наталия Цекова, Ангелина Грозева
• Четене с разбиране: пренасяме се във Варна, за да се запознаем с папагалчето Сами. Говорим и с автора на книгата "Перото на Сами" Събина Георгиева.
• Попитахме малките ни слушатели какво за тях е идентичност?
• Героите разказват: къщата Хундертвасер във Виена, една от цветните забележителности в Австрия.
Ще попитаме децата от 41-во ОУ "Св Патриарх Евтимий" каква къща биха си построили ако можеха да го направят.
• Ще сготвим и един традиционен виенски сладкиш. Този сладкиш е любим на много австрийци, а именно "Виенски сладкиш Кардинал".

от 8.06 до 9.00 часа
За здравето
водещ: Стойчо Стоев
"Революция – на прогреса или на отрицанието?". Говорим за ваксините и за тяхното епохално значение за оцеляването на човечеството. На фона на тревожните тенденции разговаряме с доц. Ангел Кунчев – главен здравен държавен инспектор. И още: иновативната медицина и нейните механизми, "Стареене и дълголетие" – книга на акад. Владимир Овчаров.  

от 9.10 до 11.00 часа
Семейно радио
водещ: Калина Станева
• Семейни маршрути:
- на Лазаровден отиваме в Етнографския музей на открито "Етъра", за да разберем какво се случва на тринадесетото издание на инициативата "Училище за лазарки", което в последните си две издания привлича гости и девойки от целия регион;
- в Нова Загора тази събота лазарките отстъпват място на Празника на самардалата – най-обичаната подправка в този край. Какво може да се приготви с нея и какви кулинарни фантазии ще се развихрят на централния площад на града ще ни каже специалният гост на събитието – Ути Бъчваров.
- продължаваме да пътешестваме, но с помощта на истински професионалисти, запалени географи, които да девети път организират Фестивал на Географията, който тази година се провежда в Бургас. За силата на тази наука ще научим повече от доц. д-р Димитър Желев (съосновател на Географ БГ).
• Студентската организация ,"Бизнес клуб" към Стопански факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" организира за втора година първото по рода си студентско бягане Uni Run в София под мотото "Нека заедно покажем, че спортът е модерен сред младите!". Инициативата има и благотворителна цел - подкрепа за децата със Синдром на Даун. Повече за инициативата разбираме от материала на стажант-репортера Юлиана Станимирова.
• Семейна библиотека: представяне на детския роман "Кръстьо частен детектив в долната земя", на писателката Юлия Спиридонова - Юлка. Разговор с илюстраторката Албена Каменова, която от много години работи с авторката.
• Младата майка: разгръщаме още една книга, която обаче е посветена не толкова на децата, колкото на техните майки. "Мама" заедно с книги "Любов" и "Татко", са обединени в семейната колекция "Заедно във всичко" на авторката Елен Делфорж и световноизвестния илюстратор Кантен Гребан. За визуалните и текстови послания на книгите им разказва издателят Нуша Роянова.
• Вкусът на истината: цветята и виното.
• Моето семейство: броени дни след премиерата на най-новата българска комедия "Опасни шматки", на гости са режисьорът и сценарист Николай Павлов и неговата съпруга и продуцент Аделина Павлова.

от 11.00 до 12.00 часа
Предаване без име
водещ: Аделина Александрова
Гостува талантливият млад български пианист Емануил Иванов.

от 12.20 до 13.00 часа
Антон Митов представя
водещ: Антон Митов

от 13.00 до 14.00 часа
Литературата. Начин на употреба – Избрано
водещ: Надежда Московска

от 14.00 до 15.00 часа
Кънтри с Лили
водещ: Лили Друмева
Номинирани артисти, при предстоящите награди на Кънтри академията. "Cowboy carter", новият албум на Бионсе с кънтри тематика. Песни на Майли Сайръс и Тейлър Суифт, които започват кариерите си в кънтри жанра.

от 15.00 до 16.00 часа
Домът на музите
водещ: Теодора Церовска
Светлините рисуват
Сграфито пана с творби на художниците Стоян Илиев, Георги Божилов –Слона и Марчо Караджов ще оживеят с помощта на 3D мапинг техниката в три български града - София, Пловдив и Велико Търново.
Разговор с Владислав Илиев, визуален артист и организатор на 3D мапинг инсталацията Heritage Illuminated.
За третата поредна година София се превръща в столица на дигиталните изкуства. Арт директорът на фестивала "Лунар" Марин Петков разказва за историите нарисувани чрез светлината.

от 16.00 до 17.00 часа
Плешивото куче
водещ: Ивайло Кицов
• Борис Гребенщиков отново в София - в "Сити стейдж" на 28 април. Бардът пристига с мултинационалния си състав БГ + и със своята нова програма в музикално-поетичен спектакъл, представящ актуалния им албум "Богрукиног". Какво да очакваме от концерта и всичко за новите солови композиции на фронтмена на знаменитата банда "Аквариум".
• ЧРД на:
- Левенти Сьорени. Дългият път на унгарския мултиинструменталист, певец, композитор, актьор, автор на филмова музика и виднейши саундмейкър от група "Илеш" и суперформацията "Фонограф", през творчеството му за Жужа Конц и Кати Ковач, до рок операта (по-късно и филма)" Крал Ищван", венец в кариерата на тандема Левенти Сьорени - Янош Броди.
- Ведран Муягич, басист и визионер, колоритен член на особено обичаната у нас дружина от Босня и Херцеговина "Дубиоза колектив". За полит-некоректното и принципите на функциониращата демокрация, хуманоидния робот Роби Мегабайта, "лошия изкуствен интелект, който взема хляба на добрите хора" и балканците.

от 17.00 до 18.00 часа
Трамвай по желание
водещ: Емил Янев
В своя епизод 542 "Трамвай по желание" среща своята публика с кинорежисьора Еленко Касалийски.
Повод за гостуването на известния документалист е предстоящата премиера на пълнометражния му филм "Отвъд предела". Лентата е заснета по време на 31-вата антарктическа експедиция до българската база на Ледения континент. Там, където при непознати за европееца климатични условия се срещат Атлантическия и Тихия океан.

от 18.30 до 19.00 часа
Документално студио
"Джони и микрофоните" от Светослав Драганов – 1 част
Премиера

от 19.00 до 20.00 часа
Ефир приключение: А сега накъде
водещ: Оля Стоянова
• Маршрути: Историята на новия Музей на Троя, открит през 2018 г. и обявен за един от най-важните съвременни археологически музеи в света.
• Градът разказва истории: Златоград – разказ за история и традиции, но и за майсторите занаятчии, които продължават да работят в града и днес.

от 20.00 до 24.00 часа
На опера в събота
водещ: Ивета Грънчарова
Операта "Вилхелм Тел" от Джоакино Росини, запис от Виена – 2 март 2024 г. Участват солисти, детският хор, хорът и оркестърът на Виенската държавна опера с диригент Бертран де Били. В ролите: Роберто Фронтали, Джон Озборн, Лизет Оропеза, Мария Назарова, Жан Тетжен, Иван Айон Ривас, Моника Бохинец и други.

]]>
Предаванията за деня Fri, 26 Apr 2024 18:32:33 +0300
Кампанията за по-зелени арбитражи https://bnr.bg/hristobotev/post/101982873 101982873

Кампанията за зелените арбитражи изразява необходимостта от намаляване на въглеродния отпечатък върху околната среда в дейността на арбитражните съдилища посредством мерки, предвидени в Зелените протоколи, за да гарантира, че въглеродният отпечатък и въздействието върху околната среда от арбитражната практика са сведени до минимум.

Проф. Таня Йосифова, председател на Арбитражния съд при БСК, експерт по гражданско и търговско право, член на Подкомитета за Европа на Кампанията за по-зелени арбитражи, отговаря на слушателски въпроси.

Анелия Торошанова и проф. Таня Йосифова

Повече за тази Кампания за по-зелени арбитражи

Георги Стаматов от Варна. Какво представляват Зелените протоколи на кампанията и кой трябва да ги спазва?

Томислава Харизанова от София. Кои организации подкрепят Кампанията за по-зелени арбитражи? 

Коментар на проф. Таня Йосифова по темата и отговорите на слушателските въпроси в рубриката "Съвети на адвоката" можете да чуете в звуковия файл. 

Снимка – БСК

]]>
Общество Fri, 26 Apr 2024 15:40:57 +0300
Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев танцуват на фестивала "Екселсиор" в Сиена https://bnr.bg/hristobotev/post/101983135 101983135 Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев

В навечерието на Международния ден на танца "Артефир" запознава слушателите с една вълнуваща новина от звездната карта на световния балет.

Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев на Балета на Държавна опера - Стара Загора участват в 12-ия Танцов фестивал "Екселсиор" в Сиена, под артистичното ръководство на маестро Марко Бати. Димитрова и Янев ще танцуват в балетната гала, която ще се състои тази вечер (26 април) на сцената на Teatro dei Rinnovati.

Българските балетни артисти ще изпълнят па де дьо на Диана и Актеон от балета "Есмералда" на Чезаре Пуни по хореографията на Мариус Петипа, както и дуета "Разбитите прегръдки" от "Пиедесталът на девиците" по хореографията на Клод Брюмашон.

Примабалерината Силвия Томова, директор на Балета на Старозагорската опера, споделя в "Артефир" за артистичния обмен между операта в Сиена и Държавна опера - Стара Загора. По думите на Томова всяка една подобна проява на български артисти е знак за това, че ние сме в световната ниша на балета.

Томова разказва за спектакъла "Лебедово езеро", с който на 23 април Старозагорската опера отбеляза предстоящия Световен ден на танца. Примабалерината Анелия Димитрова се е превъплътила в образите Одет/Одилия, а солистът на Виенската държавна опера, Денис Черевичко, е изпълнил ролята на принц Зигфрид. Преди спектакъла световноизвестният балетист е отделил време да проведе майсторски класове за артистите от операта, допълва Томова.

По думите на примабалерината една балетна трупа трябва да се ръководи плавно и претенциозно – с добра планова и кадрова политика. "Мисля, че ние това го умеем и това изключително много мотивира артистите, за да бъдат все по-добри и по-добри", изтъква Томова.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 

Снимка – Държавна опера - Стара Загора]]>
Култура Fri, 26 Apr 2024 15:00:47 +0300
"Виртуални тела 2.0" – точка на пресичане между изобразителното и танцовото изкуство https://bnr.bg/hristobotev/post/101983134 101983134

Един артистичен проект, в който пластики и картини оживяват чрез танц. Състоя се премиерата на второто издание на изложбата "Виртуални тела 2.0" в галерия "Квадрат 500" – виртуална, интерактивна експозиция, която е съвместен проект на танцова компания "Хетероподи" и Националната галерия.

В "Артефир" Росен Михайлов, главен хореограф на Народния театър, основател на "Хетероподи" и артистичен продуцент на настоящата инициатива, споделя повече за постигнатата пресечна точка между изобразително и танцово изкуство.

Поканените хореографи са имали творческата свобода да изберат произведение от постоянната експозиция на "Квадрат 500" без ограничение в стил, жанр и епоха

По думите на Михайлов всеки от участниците е избрал различен подход – някои са решили да интерпретират дадено произведение, други да направят личен коментар върху него или да влязат в дискусия със съответния автор, използвайки картината като отправна точка за собствено хореографско произведение. Заснетите танцови произведения са достъпни за посетителите на галерията чрез QR кодове, разкриващи една паралелна артистична реалност.

"Танцът може да бъде разглеждан като множество застинали моменти, които изграждат едно движение. Изобразителното и танцовото изкуство имат много общи неща. В изобразителното изкуство се работи с пространството и перспективата – това е един от основните приоритети и на танца. 

Една хореография трябва да има или категорично да няма връзка със средата, в която се намира", казва Михайлов и допълва, че едно от условията в изграждането на експозицията е било всяко едно танцово произведение да бъде заснето именно в архитектурния комплекс на "Квадрат 500".

Произведението, което Михайлов е избрал да интерпретира, е картината "Връщане от нивата" (ок. 1938) на Владимир Димитров – Майстора. Хореографът споделя, че е подходил уважително към творбата, за да се получи една вълнуваща и искрена интерпретация.

Изключителният колектив от хора с различен стил и почерк, които участват в проекта със своите авторски интерпретации, включва Боряна Сечанова, Мила Искренова, Ива Свещарова, Галина Борисова, Марион Дърова, Вили Прагер, Деян Георгиев, Татяна Соколова, Петя Стойкова, Мариана Крънчева, Росен Михайлов.

Повече за вълнуваща виртуална среща между изобразително изкуство и танц – чуйте в звуковия файл: 

Снимки и видео – antistaticfestival.org]]>
Култура Fri, 26 Apr 2024 14:15:57 +0300
Чрез кохлеарни импланти може да се възстанови слухът https://bnr.bg/hristobotev/post/101982775 101982775

Освен с високотехнологичното си производство "Сентилион" се гордее с ежедневната си кауза – да помага на стотици българи да бъдат част от красивия свят на звуците. Компанията е официален представител за България на световния лидер във високотехнологичните имплантируеми решения при слухова загуба MED-EL Австрия. Благодарение на сътрудничеството между двете компании българските пациенти имат достъп до най-съвре­менните решения при загуба на слуха, съобщава в предаването "Следобед за любопитните" Диляна Михова – маркетингов и търговски директор на фирмата.

Чрез специално разработени софтуери и апаратура те са единствените, които предлагат индивидуализирани кохлеарни имплантанти, така че идеално да съвпаднат с нуждите и анатомичните особености на пациента, разяснява експертът Тодор Абаджиев. 

Кохлеарните имплантaнтни системи, електроакустичните системи, имплантантните системи за средното ухо и системите за костна проводи­мост на MED-EL са възстановили слуха на стотици хиляди по света и на повече от 700 души в България за 25-те години работа, допълни той. Процесът е индивидуален при всеки пациент, доказано ефективен и се поема като разходи от Националната здравноосигурителна каса, уточни Михова. От 2005 година такива импланти се поставят и на възрастни.

При раждането на Леа Николова се установява, че тя е напълно глуха, разказва майката Диана Николова. При навършването на 1-годишна възраст на Леа се извършва тази имплантация и вече 8 години води нормален живот, потвърждава майката. На 6-месечна възраст на Леа са направени пълни изследвания и след това се пристъпва към процеса, като най-добрата възраст при децата е една година, уточнява Тодор Абаджиев. 

С 9-годишната Леа в ефир поговорихме за нейните хобита, любими предмети и занимания, разбрахме, че обича да играе футбол и то като вратар, учи китайски и плува.

Подробности в звуковия файл от разговора на Ани Костова с Тодор Абаджиев, Диляна Михова, Леа и Диана Николови.

Снимка – БНР

]]>
Познание Fri, 26 Apr 2024 14:10:45 +0300
Девети брой на списание "Но поезия" https://bnr.bg/hristobotev/post/101983129 101983129

"Списание "Но поезия" излиза отново и за кратко след неколкогодишна пауза. Това е летният брой за 2024 г. Книжка 9 за големите неща." Това четем от името на "Но редакция"-та на списанието. 

Петя Хайнрих пише в редакторския си текст: "За този брой пожелахме българските поети да ни изпращат текстове, засягащи голямото. Гранд, мега, гига, хипер, супер и подобните." 

Големите неща, които са тема на броя, можем да сведем до една дума – поезия, защото тя е най-застъпена в броя. Присъстват известни имена, както и автори, които тепърва работят за името си. 

Публикувани са няколко превода – на Карлос Друмонд де Андраде от португалски на Иван П. Петров, на германската поетеса Джулия Дате от немски на Нели Станева, "По челото ми стъпва хладен метал" на Георг Тракл и Ханс Магнус Енсценсбергер от немски на Петя Хайнрих.

Чуйте Цветозар Цаков.

Снимки – Списание "Но поезия"

]]>
Култура Fri, 26 Apr 2024 13:34:53 +0300
Награда "Рицар на книгата" – шумните герои на литературата https://bnr.bg/hristobotev/post/101983125 101983125

По случай Световния ден на книгата и авторското право (23 април) Асоциация "Българска книга" връчи за двадесети пореден път наградата "Рицар на книгата". Наградата е знак на признание за усилията, свързани с насърчаването на четенето и популяризирането на книгата.

Отличието получават личности и организации, обобщени в четири категории – за библиотекар или библиотека, за учител или училище, за журналист или медия, както и за обществена личност с изключителен принос.

Вече е известно, че в категорията "Общественик с принос към книгата" тази година "Рицари на книгата" станаха преводачката Анжела Родел и писателят Георги Господинов. Те не присъстваха на церемонията, затова в "Артефир" чуваме думите на Яна Генова, зам.-кмет по културата в София, по повод награждаването в категорията. "Това е награда за всички хора на книгата – писатели и преводачи – които издигате граждански глас, които говорите извън книгите си, които сте "шумните герои" на литературата", каза зам.-кметът.

В категорията "Библиотека" наградата получи екипът на Университетската библиотеката на УНСС. Пред "Артефир" началникът на библиотеката Любомира Кръстева, сподели, че е осъществен дългоочакван ремонт на цялата библиотечна база, финансиран от МОН и Министерство на финансите. Благодарение на това обновление хората с ентусиазъм са се завърнали в библиотеката, която днес е не просто място за заемане на книги, но и пространство за оживени разговори и лекции.

Награда "Рицар на книгата" в категория "Училище" бе връчена на СУ "Сава Доброплодни" – Шумен. Наградата беше връчена от зам.-министъра на образованието и науката Любомира Лазарова. Зам-директорът на училището Соня Вълчева изрази своето вълнение от заслуженото признание за учителите и учениците, а председателят на УС на АБК – Десислава Алексиева – подчерта: "Очакваме знанията и опитът, които тези хора са натрупали, да отидат на други места, да вдъхновят други училища."

Целия репортаж от церемонията по връчване на наградата "Рицар на книгата" чуйте в звуковия файл: 

]]>
Култура Fri, 26 Apr 2024 13:28:13 +0300
Балет "Дива" с благотворително танцово шоу в помощ на парализирана жена https://bnr.bg/hristobotev/post/101983023/razgovor 101983023

Зорница Петрова, известна със своите изящни танцови продукции с балета "DIVA", обяви предстоящия си благотворителен проект "Temptation in Black", който ще бъде представен на 27-и април в столичния клуб "Joy Station". Този спектакъл обещава да впечатли публиката със своя колоритен и разнообразен подход към танца, обединяващ различни стилове и култури.

Целта на проекта  е безвъзмездна, висока и категорична. Защото е хуманна е – спасяването на един живот. Средствата, събрани от продажбата на билети, ще помогнат за финансиране на операция за Десислава Гичева, която е парализирана от рядко заболяване. До момента са събрани значителни средства, но се нуждаят от допълнителна подкрепа, за да се достигне необходимата сума.

В проекта ще участват най-добрите танцьори от различни жанрове, което обещава да предложи невероятно изживяване на танцовата сцена. Събитието също така ще бъде истинска гала вечер, създадена специално за хуманната кауза.

Думите на Зорница Петрова отразяват ангажимента и вдъхновението зад проекта. В ефира на предаването “Нашият ден“ тя споделя, че е възхитена от решителността на Веселин, половинката на Деси, който без колебание се заема с организацията на събитието, въпреки че не знае точно какво да очаква. Това демонстрира не само ангажимента на един човек, но и силата на общността, която се обединява зад една важна кауза.

Самият Веселин също споделя своите мисли в разговора, изразявайки благодарността си към всички, които са допринесли за събирането на средства до момента. Той подчертава необходимостта от общностно усилие в подкрепа на хората в нужда и споделя, че Деси се "държи доста геройски, въпреки болките, които изпитва". 

Моника Маринова, председател на Сдружението на "Тарловите пациенти", допълва разговора със своя опит и лична история. Тя подчертава важността на обединяването на хора в ситуации като тази и споделя, че събирането на средства може да бъде трудно, но е от съществено значение за хората, които се нуждаят от помощ.

Всеки, който има възможност да помогне, може да внесе съответната сума, с която ще подкрепи младата жена чрез дарителската ѝ сметка в Уникредит Булбанк: BG12UNCR70001525688895, фондация „Докосни с Любов".

Чуйте историята на Десислава Гичева в звуковия файл. 


]]>
Общество Fri, 26 Apr 2024 13:24:35 +0300
Кои са важните "други" в живота ни https://bnr.bg/hristobotev/post/101982996/koi-sa-vajnite-drugi-v-jivota-ni 101982996

"Значимите други в живота на човека" е изследване на д-р Надя Колчева, психолог и преподавател в НБУ, което проследява основните фактори, които влияят на начина, по който взаимодействаме с хората около нас. "Началото на живота на човека наистина е ключово. – казва д-р Надя Колчева – Дори от най-ранните взаимоотношения с новороденото бебе зависят моделите и схемите, които действат през целия живот. Не замествайте играта с бебето с телефони, игри и забавления. То е много чувствително към всичко около себе си и мозъкът се развива с огромна скорост. Това, което е естествено е най-добрият съвет, няма нужда от скъпи играчки."

Изследванията, които са представени в книгата са в рамките на Теорията за междуличностно приемане и отхвърляне и Теория на привързаността. Според тях значение в живота на човека добиват хората, с които той взаимодейства в рамките на най-малко шест месеца. "Ние сме цялостни и семейните и работните отношения са неразривно свързани, те са част от нашата идентичност. Конфликтите са неизбежни, но е важно как ги решаваме. Когато говорим за топли и приемащи отношения, това не означава, че даваме и разрешаваме всичко. Всичко трябва де балансирано."

Според д-р Надя Колчева в зрялата възраст вече имаме механизми за саморегулация как да се справяме с конфликти, но първите схеми, които сме усвоили винаги важат. Те обаче могат да се наместват и променят. "Вече знаем, че можем да се променяме, вече не се говори за стабилност, а за динамика и промяна на отношенията".

Чуйте още от разговора с д-р Надя Колчева в "Какво се случва".


]]>
Култура Fri, 26 Apr 2024 13:15:56 +0300
Пианистът Емануил Иванов: артистът трябва да е земен https://bnr.bg/hristobotev/post/101982962 101982962 Аделина Александрова и Емануил Иванов

"Винаги съм смятал, че един артист, примерно в класическата музика, трябва да е земен – казва Емануил Иванов. – Не бива да се самоиздигаме на пиедестал, не трябва да създаваме изкуствена дистанция между себе си и публиката и да се считаме за недосегаеми, само защото свирим или правим музика. Нямаме никакво право на това – трябва да сме близки със своите слушатели и от тази гледна точка аз не разбирам онези изпълнители, които не дават интервюта или не говорят с хората след концерта. Разбира се, по време на изпълнение, когато си на сцената, мисълта трябва да е изцяло в онова, което се случва, и  в начина, по който публиката те афектира. А контактът с нея се получава някак от само себе си, подсъзнателно – ако човек тръгне да го търси умишлено и да си казва: "Ето сега ще направя нещо, за да ги впечатля" – това вече не е хубаво..."

Името на Емануил Иванов нашумя през 2019 година, когато едва 20-годишен, той стана победител на 62-рото издание на конкурса за пианисти "Феручо Бузони" в Болцано, Италия, и получи първата награда, която не бе присъждана от 30 години насам. Последваха редица ангажименти и концерти в някои от най-престижните зали по света. Сред тях беше и соловият рецитал на Емануил, състоял се през 2021 година в "Ла Скала", който поради ограниченията, свързани с пандемията, беше предаван онлайн. Оттогава насам кариерата на талантливия млад пианист се развива стремително – той участва в много фестивали в България, изнася солови рецитали във Франция, Япония,Италия, Германия, Австрия, Кипър, Южна Африка, Обединеното кралство и Полша. През 2022 дебютира в една от най-престижните европейски зали – "Херкулесзал" в Мюнхен. 

Свирил е с водещи оркестри в България и Италия. Емануил Иванов е носител на награди от престижни международни конкурси като "Алесандро Казагранде", "Скрябин-Рахманинов", "Лист-Барток", "Млади виртуози", "Дину Липати", на наградите "Кристална лира" и "Млад музикант на годината", както и на престижни награди във Великобритания като "Musicians’ Company Silver Medal" и "Carnwath Piano Scholarship". Само от началото на 2024 година насам има вече три концерта в България – два от тях се състояха в рамките на ММФ "Мартенски музикални дни – Русе" (самостоятелен рецитал на 19 март и изпълнение на Първия клавирен концерт на Прокофиев със СО на БНР под диригентството на Георги Димитров – на 29 март), а на 1 април със Солов рецитал , включващ творби от Бетовен, Шуман, Равел, Шьонберг и Барток беше открит първият му майсторски клас по пиано в НМА "Панчо Владигеров" – София, който премина при изключителен успех. През месец; юни софийската публика отново ще има възможност да види и чуе Емануил Иванов – този път в Концерта за пиано, мъжки хор и оркестър на Феручо Бузони, заедно със Софийската филхармония, дирижирана от Емил Табаков.

В краткия промеждутък между две репетиции и концерт успях да "открадна" Емо и да го вербувам за каузата на "Предаване без име". Оказа се, че той е харизматичен и въздействащ не само на сцената, пред рояла, но и – пред микрофона! В изключително интересния разговор, който проведохме, той разказа за своето детство, белязано от музиката, за семейството и свободата на избор, която то винаги му е давало. А също така – за отношението си към конкурсите, за "тайните" и явни стремежи, които го водят в изкуството, за това какво и колко обича да свири, и какъв е животът му извън сцената.

Не пропускайте двете части на ексклузивното интервю с Емануил Иванов, които ще се излъчат в две поредни съботи – на 27 април и 4 май! Ще научите какво предстои оттук-нататък на нашия звезден изпълнител и, разбира се, ще имате удоволствието да слушате много музика в негова интерпретация – включително и от последните му, най-актуални изяви на българска сцена!


]]>
Музика Fri, 26 Apr 2024 12:45:33 +0300
Съдия Марияна Кънчева за съдебната практика на Съда на Европейския съюз Новата рубрика на "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на ЕС https://bnr.bg/hristobotev/post/101982381/sad-na-evropeiskia-sauz 101982381 Съдия Марияна Кънчева

Юридическото предаване "Законът и Темида" дава начало на своята нова рубрика "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз", която се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз. Рубриката на програма "Христо Ботев" можете да слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа.

В първото издание на рубриката Марияна Кънчева, съдия в Съда на Европейския съюз, представя Съда на ЕС – гарант за спазването на правото на Съюза

Съдът на ЕС се състои от две юрисдикции: Съд и Общ съд на ЕС, чиито решения трябва да се познават от националните юрисдикции, да се спазват и прилагат еднакво и безпротиворечиво от националните правораздавателни системи и от органите на държавите членки.

В рубриката днес съдия Марияна Кънчева от Съда на Европейския съюз ще разгледа 2 решения на Съда, произнесени през последното тримесечие на тази година. И двете дела са по повод на отправени преюдициални запитвания и се отнасят до личните данни, но са свързани с различни въпроси и са в различни области.

По думите на съдия Кънчева, целта на рубриката е да привлече вниманието на професионалната публика върху важни нови решения на Съда на Европейския съюз, които текущо се постановяват. 

Да осигури регулярното информиране на юридическата общност в България, включваща всички професии. 

Да популяризира юриспруденцията на на Съда на ЕС и като резултат да има обучителен характер относно произнасянето на Съда на ЕС по съществени въпроси и материи от правото на ЕС.

Чуйте съдия Марияна Кънчева в звуковия файл.

Марияна Кънчева – съдия в Общия съд на ЕС. Общият съд е една от двете юрисдикции, съставящи правораздавателната система на ЕС, наречена Съд на ЕС и която осъществява съдебния контрол, свързан със спазването на правото на Европейския съюз.

Г-жа Марияна Кънчева завършва с отличие френска езикова гимназия. Тя е магистър по право на Юридическия факултет на Софийския университет „Свети Климент Охридски“, където завършва с отличие. Впоследствие завършва с отличие и последваща магистратура по право на Европейския съюз в Института за европейски изследвания към Брюкселския свободен университет. Госпожа Кънчева има множество специализации в областта на гражданското и търговското право, конкурентното право, включително правото на интелектуална собственост.

Значителна част от своята дългогодишна професионална кариера тя посвещава на адвокатската професия. Близо четвърт век тя е адвокат в София, както и в Брюксел (2007–2011 г.). Била е също така арбитър в Търговски арбитраж в София. Участвала е в редактирането на различни законодателни актове в качеството на правен съветник в българския парламент.

Г-жа Кънчева участва в многобройни семинари, форуми и конференции на международно и национално равнище. Автор е на редица публикации в областта на правото на Европейския съюз, включително книги, като например: сборника й „Практически наръчник относно процедурите пред Съда на Европейския съюз“, издание на Националния институт на правосъдието (НИП); авторска публикация „Адвокатите пред Съда на Европейския съюз“ в сборника „Съдът на Европейския съюз и националната юрисдикция. Ролята на адвоката“, издание на Международния съюз на адвокатите; авторска публикация в сборника „Добри практики за предотвратяване изпирането на пари и борбата с финансирането на тероризма за нотариуси и адвокати“ по проект на Европейската комисия; множество разработки в различни издания относно Конвенцията на Съвета на Европа за превенция и борба с насилието срещу жените и домашното насилие (т.нар. Истанбулска конвенция) и пр.

През септември 2011 г. г-жа Кънчева полага клетва като съдия в Съда на ЕС в Люксембург. Така тя става първият български съдия, който е номиниран съгласно новата процедура, въведена с влизането в сила на Договора от Лисабон през 2009 г., т.е. преди съответната национална кандидатура да бъде одобрена по общо съгласие на правителствата на държавите членки, кандидатът преминава много сериозно и решаващо изпитание – той трябва да бъде изслушан на европейско ниво от т.нар. Комитет по чл.255 от Договора за функциониране на ЕС или както го наричат „Комитета на мъдреците“ в Брюксел и трябва да получи неговото положително становище за годност да упражнява функциите на съдия в Съда на ЕС. Макар тогава въпросният Комитет за краткото си съществуване да е дал многократно негативни становища, предложената българска кандидатура е одобрена безапелационно.

Под ръководството на съдия Кънчева българският кабинет в Общия съд на ЕС показва отлични резултати и се нарежда сред водещите кабинети по ефективност и без просрочени дела.

Съдия Кънчева е активен член на Академията по европейско право (ERA) със седалище в Германия, на Европейската асоциация на жените юристи  (EWLA) и на асоциацията "Европейски жени". Централите на последните две асоциации са в Брюксел. Почетен член е на Асоциацията на жените адвокати в България. Съдия Кънчева е носител редица звания и почетни отличия.

Снимка – личен архив на съдия Марияна Кънчева и Съд на Европейския съюз 

]]>
Общество Fri, 26 Apr 2024 12:20:29 +0300
"Вилхелм Тел" от Джоакино Росини, опера в четири действия https://bnr.bg/hristobotev/post/101983107/vilhelm-tel-ot-djoakino-rosini-opera-v-sedem-kartini-sydyrjanie 101983107 Сцена от четвърто действие на операта „Вилхелм Тел“

Либрето: Виктор Жозеф Етиен и Иполит Луи Би (по едноименната драма на Фридрих Шилер)
Първо изпълнение:
3 август 1829 г. в Париж.

Действащи лица:
• Вилхелм Тел – баритон
• Мелхтал – бас
• Арнолд, негов син – тенор
• Валтер Фюрст – бас
• Лайтхолд – бас
• Геслер, австрийски императорски наместник в Швейцария – бас
• Рудолф, негов адютант – тенор
• Матилда Хабсбургска, австрийска принцеса – сопран
• Хедвига, съпруга на Вилхелм Тел – мецосопран
• Джеми, син на Вилхелм Тел – сопран
• Рибар – тенор
• Глашатай – бас
Селяни от кантоните Швиц, Ури и Унтервалден, благородни дами и господа, пажове, рицари, войници, стражи, ловци, стрелци и други.
 
Действието се развива през XIV век в Швейцария.

Първо действие
Бряг на езерото край колибата на Вилхелм Тел. Светло майско утро. Днес селото празнува. Млад рибар подготвя лодката си и пее безгрижна песничка. Постепенно селяните се събират. Между тях е и уважаваният от всички Вилхелм Тел – най-добрият стрелец с лък в цялата планина. Днес, на пролетния празник, старейшината на селото Мелхтал ще благослови младите брачни двойки. Всички са весели. Само Арнолд, синът на Мелхтал, е тъжен. Той е безумно влюбен в австрийската принцеса Матилда Хабсбургска, а тя е дъщеря на най-големия враг на неговия народ. Вилхелм Тел съветва Арнолд да се откаже от любовта си в името на своята родина; той трябва да вярва в близката победа на швейцарците и в скорошното освобождение на своята страна. Отдалеч се дочуват роговете на ловците от свитата на Геслер, наместника на австрийския император в Швейцария. Арнолд иска да се спусне да посрещне приближаващите ловци с тайната надежда; че ще види Матилда. Вилхелм Тел обаче го упреква за проявената слабост и младият момък засрамен избягва. Тел се страхува да не би австрийците да разберат за готвеното въстание. Той съветва селяните да продължават веселието си, като по такъв начин приспят бдителността на покорителите. В планината времето е капризно. Сега неочаквано задухва силен вятър. Бурята връхлита с голяма сила. Пристига тичешком старият Лайхтголд, който бяга от преследващите го войници на Геслер. Планинецът е убил един австрийски войник, защищавайки честта на дъщеря си. Старецът помолва рибаря да го прекара с лодката на другия бряг, но момъкът не смее. Младият рибар се страхува от бурята, а още повече от войниците на наместника. Възмутен, Вилхелм Тел упреква страхливия рибар и решава сам да закара Лайхтголд на другия бряг на езерото. Щом лодката се отделя от брега, пристигат група австрийски войници начело с Рудолф. Офицерът яростно заплашва бегълците, но двамата са вече далеч и той не може да им направи нищо. Побеснелият от злоба Рудолф иска от селяните да му кажат името на този, който се е осмелил да помогне на преследвания от тях човек. Старейшината Мелхтал отказва да говори. Той се обръща към съселяните си с пламенни думи: нека храбростта на човека в лодката да им служи за пример в борбата с покорителите; нека в тяхното село да няма нито един предател. Думите на старейшината още повече вбесяват Рудолф и австриецът заповядва на войниците да отведат Мелхтал в затвора.

Второ действие
Полянка сред гората. По време на лова принцеса Матилда се е отделила от свитата на Геслер и е дошла тук, за да се срещне с Арнолд. Тя обича смелия младеж, който, макар и беден, има горещо и благородно сърце. Идва обхванатият от дълбоко вълнение Арнолд. Той буйно разкрива чувствата си на Матилда. Принцесата предлага на момъка да постъпи на служба при австрийците, защото това е необходимо за тяхната любов. Обърканият Арнолд е готов да обещае всичко, което любимата му пожелае. Двамата решават още на другия ден да се венчаят в старата църква. Неочаквано на поляната се появяват Вилхелм Тел и Валтер Фюрст. Влюбените набързо се сбогуват и Матилда си отива. Планинците обвиняват Арнолд за неговото увлечение в австрийската принцеса и му съобщават за смъртта на баща му. Старият Мелхтал е бил убит от хората на Геслер и синът е длъжен да отмъсти за баща си. Арнолд е потресен от ужасното известие. Той се заклева да се бори заедно с Вилхелм Тел за освобождението на родината си. Обзет от мисълта за отмъщение, момъкът се отрича от любовта си.
Скалисто място в планината Рютли. Множество мъже от кантоните Швиц, Ури и Унтервалден са се събрали тук около Вилхелм Тел, Валтер Фюрст и Арнолд Мелхтал. Всички те са готови да отдадат живота си за освобождението на своята родина. Народът избира за свой вожд Вилхелм Тел и дава клетва да се бори с омразните окупатори до пълното освобождение на Швейцария.

Трето действие
В планината край една разрушена колиба. Арнолд е определил тук среща на своята любима. Когато Матилда идва, той ѝ съобщава, че се налага да се разделят. Арнолд вече не принадлежи на себе си, а на своя народ: дългът му го зове на бой за освобождението на Швейцария. Двамата млади се разделят завинаги.
Площад пред двореца на Геслер в Алтдорф. Сред площада на една върлина е закачена шапката на Геслер. Глашатаят съобщава, че по заповед на кралския наместник всички преминаващи през площада са длъжни да отдадат почести на шапката, както на самия наместник. Който не направи това, ще бъде осъден на смърт. След малко се появява сам Геслер със свитата си. Той е дошъл тук за празника по случай стогодишнината от завладяването на Швейцария и дава сигнал за започване на тържествата. Точно в този момент през площада преминава Вилхелм Тел със сина си Джеми. Гордият планинец не иска да се подчини на унизителната заповед на Геслер и минава край върлината с шапката с високо вдигната глава. Раздразнен от неизпълнението на заповедта му, наместникът нарежда непокорният да бъде веднага арестуван. Когато Геслер научава, че задържаният е Вилхелм Тел, за когото се говори, че е най-добрият стрелец в страната, в главата му се ражда жестока мисъл. Императорският наместник заповядва на Тел да стреля от сто метра в една ябълка, поставена на главата на сина му: в случай на отказ и бащата, и синът ще трябва да умрат. Вилхелм Тел е потресен от жестоката и безчовечна заповед на Геслер, но друг изход няма. Той смело брьква в колчана си и взима две стрели, от които едната слага на тетивата, а другата скрива в пояса си. Джеми вярва в умението на баща си. Детето смело застава на определеното място. Със сковано от мъка сърце Вилхелм Тел се премерва и стреля. За голяма радост и облекчение на всички той умерва ябълката. В радостта си обаче планинецът изпуска скритата в пояса си стрела. Геслер забелязва това и пита Вилхелм Тел защо е приготвил втората стрела. Тогава смелият стрелец дръзко отговаря: в случай че би ударил сина си, тя щяла да бъде за Геслер. Вбесен от ярост, императорският наместник заповядва да оковат бунтовника.

Четвърто действие
Пред колибата на Мелхтал. Арнолд като верен син на своя народ, се е отказал от любовта си, но това дълбоко го измъчва. Той знае, че щастието му е разбито навеки. Тежките му мисли се прекъсват от идването на група планинци. Те разказват на Арнолд, че Вилхелм Тел е хвърлен в тъмницата. Сега въстаниците са останали без своя предводител. Арнолд предлага да тръгнат веднага за Алтдорф и със сила да освободят Вилхелм Тел от затвора.
На брега на езерото край колибата на Вилхелм Тел. Хедвига е отчаяна от случилото се с мъжа ѝ. Тя иска да отплува с лодка до Алтдорф, но се надига буря. Неочаквано пристигат Матилда и Джеми. Принцесата е успяла да измоли освобождението на момчето и не можейки да подтисне чувствата си, е решила да дойде на страната на борещите се швейцарци, на страната на любимия си Арнолд. Джеми разказва на майка си, че Геслер е решил сам да присъства на наказанието на баща му и сега пътува с лодка, в която е и вързаният Тел. Действително Хедвига вижда в езерото приближаващата се лодка. Пристъпите на бурята се увеличават. Сред плаващите австрийци настава суматоха – всеки момент те могат да бъдат обърнати от вълните. Геслер сам помолва опитния Вилхелм Тел да поеме управлението на лодката. Развързват пленника и той успешно доближава брега. Но преди да докосне сушата, Вилхелм Тел скача на брега и отблъсква навътре лодката. Войниците по заповед на озлобения Геслер стрелят по него, но безуспешно. Вилхелм Тел взима лъка си от Джеми и се премерва. Подлият потисник на народа Геслер пада смъртно сразен от точната стрелба. Джеми и Хедвига радостно се хвърлят в обятията на Вилхелм Тел. В този момент пристигат планинците начело с Арнолд. Те носят радостната вест, че въстанниците са победили австрийските войници. Освободеният народ ликува. Щастливият Арнолд прегръща своята Матилда.

]]>
Музика Fri, 26 Apr 2024 12:15:30 +0300
Книгите оживяват в изложба в Ларгото в София https://bnr.bg/hristobotev/post/101983025/knigite-ojivavat-v-izlojba-v-largoto-v-sofia 101983025

Интерактивната изложба "Книгите оживяват" представя 33 големи пана с откъси от едноименния независим дигитален проект за българските детски градини и училища. Той обединява книгите от образователната мултимедийна поредица за деца "Туй-онуй" на художник илюстратора и аниматор Мая Бочева-Уики.

Подходът в дигиталните книги-игри е мултидисциплинарен и поднася информация на децата по-лесен и интересен начин като същевременно ги забавлява и развива творческия им потенциал.


Използвани са методите сугестопедия, Монтесори и мнемоника, чрез множество асоциативни игри. Консултант по създаването на проектите е приложния психолог Ивилина Иванчева.

"Нашата основна цел е да разгърнем пред децата чудния свят на книгите и да им покажем колко вълшебно преживяване може да бъде четенето. За да насърчим обаче децата да четат, разбрахме, че трябва да използваме различни похвати. Това е важно в нашето съвремие, в което светът се побира в смартфона и таблета. Филмите и игрите надничат от всеки ъгъл и грабват вниманието на децата повече от всичко друго. Ето защо обединихме тези различни медии в едно като създадохме дигиталните книги.", споделят създателите на проекта.

Мая Бочева и Милена Радева
Ще изчезнат ли книгите, който съществуват от столетия в класическия си вид? И как ще изглеждат книгите на бъдещето? Това ще разберете от разговора с илюстраторките Мая Бочева и Милена Радева, куратор на интерактивния проект.

Изложбата "Книгите оживяват" ще продължи до 30 април в Музея за история на София, изложбена зала 2 под куполите на Ларгото в София.

Дигиталната книга "Колко е часът?" е реализирана със съдействието на Националния фонд "Култура", а изложбата "Книгите оживяват" благодарение на Министерство на културата.

Снимки: ФС на Туй-онуй
]]>
Култура Fri, 26 Apr 2024 11:40:14 +0300
Фестивал "Духът на миналото – съхрани и предай на поколенията" организират в с. Ловчанци https://bnr.bg/hristobotev/post/101982767 101982767

"Духът на миналото – съхрани и предай на поколенията" – това е надсловът на фестивала, организиран от читалище "Светлина 1940" в с. Ловчанци, община Добрич на 28-и април. 

В него са включени четири задачи за всички участници – певческа, танцова, кулинарна и игри от миналото, съобщава в предаването "Следобед за любопитните" Стоян Варналиев – български народен певец, изпълняващ тракийски народни песни и ученик на Вълкана Стоянова. 

"Трябва да съхраним и предаден обичаите и традициите, по начин по който са битували в българското семейство и в сърцата на българския народ. 

Игрите са танцови и за тях домакините са поканили фолклорен танцов клуб "Добруджанци" с ръководител Петър Свиленов, които да покажат позабравени български народни танци, – уточнява Варналиев. – Духът на миналото е духът на българина, на българската традиция, духът на българската вяра, духът на дедите ни, които са спотаили тези танци, хора, песни и онези обичаи, които ние трябва да покажем, че сме ги опазили и трябва да ги предадем на следващите поколения", категоричен е Стоян Варналиев.  

Подробности в разговора на Ани Костова със Стоян Варналиев в "Следобед за любопитните".


Снимка – Народно читалище "Светлина - 1940 г."

]]>
Познание Fri, 26 Apr 2024 11:15:04 +0300
"Млад благотворител" – конкурс насърчава ученическото добротворчество https://bnr.bg/hristobotev/post/101982944/epizodi 101982944

Станислава Рашева от Фондация "Благотворител", която е организатор на конкурса "Млад благотворител", споделя за важността на този инициатива. Вече от седем години конкурсът вдъхновява и обучава учениците от осми до дванадесети клас да бъдат активни и съпричастни към обществото още от млада възраст.

Тя посочва, че идеята за конкурса възниква през 2016 година, с цел да стимулира учениците да създават и реализират благотворителни проекти. Участниците, на възраст от 14 до 19 години, могат да представят своите идеи за благотворителни каузи чрез специално предоставен въпросник.

Фондацията подкрепя и вдъхновява учениците да се ангажират със своите идеи, които да бъдат от полза за обществото или за конкретни общности или лица. Създателят на фондацията, Стойко Петков, поставя акцент върху значението на грижата за другите и за околната среда, като подчертава, че това е важно и за самото благополучие на индивида.

Станислава Рашева разкрива, че конкурсът има разнообразни лица и вече са били реализирани 37 проекта. Той се фокусира върху три основни теми: помощ за деца без родители или за нуждаещи се възрастни, запазване на уникалното наследство на България и опазване на околната среда. В последните две години е добавена и четвърта категория - иновативно предприемачество с благотворителна кауза.

Тазгодишното издание на конкурса "Млад благотворител" продължава да вдъхновява и мотивира учениците да се ангажират с благотворителни дейности. Това не само ги подготвя за бъдещето, но и ги прави по-съпричастни към обществото, като ги насърчава да допринасят за неговото благополучие.

Чуйте разговора в звуковия файл.


]]>
Общество Fri, 26 Apr 2024 11:13:31 +0300