Какво се случва

от понеделник до четвъртък
от 17.00 до 18.00 часа


"Какво се случва" е предаване за култура, коментар и анализ. То търси и дискутира причините за културните факти, появата на съвременните явления и тяхното значение. Културата, разбирана не само като набор от жанрове, а в по-широк аспект – култура на общуване, култура на недоволството, култура на говоренето, културата като игра, културата като убежище и др. Предаването търси поглед към съвременните форми на взаимодействие на изкуството с публиките и проблемите на обществото.

Екип на предаването: Мариана Ганчева, Милена Лекова, Надежда Атанасова, Таня Димова, Яна Пункина.

Публикации

90 години от рождението на Георги Георгиев – Гец

Георги Иванов Георгиев – Гец е роден в Разпоповци, Великотърновско. Завършва актьорско майсторство при проф. Ф. Филипов в ДВТУ „Кръстьо Сарафов” (1953). Специализира при М. Кедров в МХАТ, Москва (1956). Дебютира в ролята на Петър („Часът на щастието” –..

публикувано на 12.10.16 в 15:56

Със Страбон сред свежата зеленина

Епохата е на първите Каролингски владетели на Фракската държава, когато се създават условия за разцвет на поезията. Един от образците от този средновековен период – VIII – IX век - е поемата на Валафрид Страбон De cultura hortorum – „За градинарството“...

публикувано на 11.10.16 в 15:30

Монолог пред платното

Гергана Змийчарова не поставя граници в творчеството си и поднася на зрителите своето съвременно светоусещане за живота чрез фотографията, изобразителното изкуство и превъплъщенията си на театралната сцена. Детската ѝ мечта е да се занимава с фотография,..

публикувано на 05.10.16 в 15:16

Как да привлечем публиката към съвременното изкуство

Какво е общото между  скулптури и скални рисунки на 40,000 години и съвременните пърформанси и инсталации? Какво се крие зад техните образи, има ли нещо общо помежду им, какво ги прави фундаментално различни? На тези и други въпроси дават отговор младите..

публикувано на 03.10.16 в 14:40
Галерия „Червеното пони“

Начо в известен смисъл е луд, луд по изкуството

Само най-близките му знаят името Атанас Кръстев. Цяла България и Пловдив го познават като Начо Културата – човекът който построи и възроди Старинен Пловдив и го насели с духовете на писатели, поети, художници, артисти и музиканти. Прозвището Начо Културата..

публикувано на 03.10.16 в 10:15

Споделена визия за София

Какво може да се направи, за да се подобрят условията, в които живеят и работят творците в София – художниците, критиците, кураторите, галеристите и мениджърите на изкуство? Всички те споделят общи проблеми и нужди на свободната сцена. А какво е..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Поезията в социалните мрежи

За поезията интернет вероятно е това, което е телевизията за „Бийтълс“ – без нея те пак щяха да бъдат добри, но оценени от много по-малко хора, или поне това твърдят някои. Но знаем ли всъщност какво е поезията? Текст, способен да се отдалечава от автора..

публикувано на 26.09.16 в 16:43
Веселина Николаева

Обектив в очите

Веселина Николаева завършва документална фотография в Академията по изкуствата в Утрехт Холандия. За двата си проекта „Просто линия“ за българо-турската граница и „7-мо училище“ за училището в София, тя получава наградата Сребърна камера за млади фотографи..

публикувано на 19.09.16 в 15:48

Има ли бъдеще за добрите новини

Често телевизиите у нас, пък и по света, се захранват с трагедията, или така наречената сензация. Днес, когато медиите все повече започват да приличат на бърза кухня, в която бързо се готви и бързо се консумира, културата и позитивизмът трудно намират място..

публикувано на 15.09.16 в 15:05
Георги Господинов – автор на разказите включени в проекта „8 минути и 19 секунди”

Българи за първи път на най-големия кинопродуцентски пазар в САЩ

Български кинопроекти ще стъпят за първи път на американския пазар. Това става възможно благодарение на договора за партньорство между София Индипендънт филм фестивал, чиито създател и творчески директор е актрисата Жана Караиванова, и най-голямата..

публикувано на 07.09.16 в 13:11