За думите

вторник, от 15.10 до 16.30 часа

Предаването търси баланса между познанието и забавлението, между пуристичните нагласи на част от аудиторията и приемането на естествения развой на езика. Намира го като говори за езика ни пристрастно, но не патетично, популярно, но не популистки, познавателно, но не назидателно. „За думите” не е курс по български език и не се бори за чистотата на българския език. „За думите” е разговор за езика/езиците, за българския език, за речта на различните хора, поколения и групи, които говорят български. Това, за което се борим, е добрият вкус, мярката и себеуважението, част от което е и уважението към езика, чрез който общуваме и се изразяваме.
Гости и „съавтори“ на предаването са най-добрите езиковеди от Института за български език при БАН, от Софийския университет "Св. Климент Охридски" и другите университети в страната, изявени български творци, учители, студенти, ученици и слушатели.
Награда „Сирак Скитник“ през 2014 година. Предаването няма аналог в националния ефир като запазена територия на траен интерес към темата за езика изобщо и българския език и реч.

Екип на предаването: Венета Гаврилова, Зорка Мирчева
Връзка с екипа: тел. 02 987 50 36 и zadumite@bnr.bg

Публикации

„Континуитетот на македонскиот jaзик“ или от измисляне към кражба на история

На 3 декември 2019 г. Македонската академия на науките и уметностите (МАНУ) прие декларация или „Повелба за македонскиот jазик“, с което поднесе поредната псевдонаучна сензация. Наблюдателите свързват начинанието с официалното ратифициране от САЩ на..

публикувано на 22.12.19 в 10:20
Грета Тунберг (в средата)

Думите на 2019 година

Във вече традиционната среща в края на годината със студенти по журналистика, младите хора коментират класациите за дума на годината на големи световни институти и речници. Те предлагат и аргументират и собствения си избор за дума, която най-точно да..

публикувано на 18.12.19 в 09:45

Успешна година за Центъра по българистика в Мелитопол, Украйна

Три от студентките в българистичния център към Държавния педагогически университет „Богдан Хмелницки“ са отличени за участието си в Шестата международна интердисциплинарна конференция за студенти и докторанти „Трансформации“, посветена на 30-ата..

публикувано на 16.12.19 в 11:10

Застрашените уралски езици

Застрашени от изчезване са не само езиците на далечни островни общности, индиански племена и обитатели на непроходимите тропически джунгли. Сравнително близо до нас в посока север-североизток все още се говорят, макар и от много малко хора, редки езици от..

публикувано на 11.12.19 в 09:40
Една от залите на Националния етнографски музей

Музеят като място за образование

Още като замисъл музеите са призвани да предават на поколенията знанието за бита и духовността на предците. Съхраняването на ценни артефакти иначе би било лишено от смисъл. Откъснати от духа на времето, предметите, ритуалите и думите, са обречени на забрава..

публикувано на 09.12.19 в 11:45

Падналите ангели в древните апокрифи, българския фолклор и киното

Мотивът за падението на Божите вестители и воини е стар почти колкото първите опити на човека да обясни и опише света и своето място в него. Още в старозаветните апокрифи, известни като книги на Енох, е разказана интересна версия за ангелите, които..

публикувано на 04.12.19 в 13:25

Капаните на либералното възпитание

Шведският психиатър, писател и баща на девет деца Давид Еберхард в книгата си „Как децата завзеха властта“ говори за краха на либералния подход във възпитанието на децата. Идеята, че детето знае кое е най-добро за него, че има право на мнение и вземане на..

публикувано на 04.12.19 в 09:55
Проф. Борис Парашкевов и Венета Гаврилова

Ваше благородие…

Сиятелство, превъзходителство, величество, високопреосвещенство, преподобие… що за странни думи и какво търсят в нашето делово, прагматично, демократично и свъхтехнологизирано съвремие. Вярно е, че много рядко ги срещаме, а още по-рядко се налага да ги..

публикувано на 26.11.19 в 17:15

Сравнителна средновековна история България – Германия и България – Англия

Две съвсем нови помагала за учениците в българските училища в чужбина са вече в ръцете на младите си читатели. Оформени са като дипляни с много илюстрации, карти и снимки. Линията на времето е ориентирът, а от двете ѝ страни са разположени събитията и..

публикувано на 23.11.19 в 10:05

„Ледена висулка“ в различни европейски езици

В едно толкова обикновено и естествено название на природното явление е скрита определена асоциация, която не е очевидна за говорещите други езици представители на различни култури. Сравнението между названията дава представа за това на какво оприличават и..

публикувано на 19.11.19 в 17:15