За думите

вторник, от 15.10 до 16.30 часа

Предаването търси баланса между познанието и забавлението, между пуристичните нагласи на част от аудиторията и приемането на естествения развой на езика. Намира го като говори за езика ни пристрастно, но не патетично, популярно, но не популистки, познавателно, но не назидателно. „За думите” не е курс по български език и не се бори за чистотата на българския език. „За думите” е разговор за езика/езиците, за българския език, за речта на различните хора, поколения и групи, които говорят български. Това, за което се борим, е добрият вкус, мярката и себеуважението, част от което е и уважението към езика, чрез който общуваме и се изразяваме.
Гости и „съавтори“ на предаването са най-добрите езиковеди от Института за български език при БАН, от Софийския университет "Св. Климент Охридски" и другите университети в страната, изявени български творци, учители, студенти, ученици и слушатели.
Награда „Сирак Скитник“ през 2014 година. Предаването няма аналог в националния ефир като запазена територия на траен интерес към темата за езика изобщо и българския език и реч.

Екип на предаването: Венета Гаврилова, Зорка Мирчева
Връзка с екипа: тел. 02 987 50 36 и zadumite@bnr.bg

Публикации

Индиански петроглифи в Уайоминг

Какво изчезва с един изчезващ език

Около 7000 са езиците, които се говорят в момента в света. Разбира се, числото е относително, защото понякога става въпрос за диалект или местна разновидност. Твърди се, че половината от езиците на земята се говорят средно от един последен жив..

обновено на 06.08.19 в 17:31

Джагадамба за тийнейджъри

Нищо, свързано с милите ни „тийнове“, не е просто и лесно. Да ги убедиш посред лято, че там някъде си в Балкана има някакви си хора, които ще ги научат на някакви си полезни неща… Забрави! Ако обаче звездите са благосклонни и особено, ако вече са били на..

публикувано на 04.08.19 в 08:50
Думата „антология“ произлиза от старогръцкото ἀνθολογία („събиране на цветя; букет от цветя“), съчетание от ἄνθος („цвете“) и λέγω („събирам“). Днес „антология“ основно се използва за сборник от литературни творби.

Етимология за всички

Не че всеки може да етимологизува, стига само силно да го желае и да не му липсва въображение. Дори и титулувани езиковеди не се хвърлят лекомислено в дълбоките, мътни и осеяни с подводни камъни, пещери и пропасти води на етимологията. Хипотезите, разбира..

публикувано на 30.07.19 в 17:05

Моята неповторима фамилия

Хората, които могат да кажат това, са далеч по-малко от хилядите, чието фамилно име е образувано от разпространени лични имена като Георгиеви, Иванови, Петрови, Веселинови, Цветанови и т.н. Затова пък редките, странните, често неразбираеми или криворазбрани..

публикувано на 25.07.19 в 09:05

От амеба до тигър или градация на прякорите в подземния свят

Колкото и да се оспорва напоследък, еволюционната теория на Дарвин със сигурност е много полезна за систематизация на изключително разнообразния и ярко колоритен набор от прякори в престъпния свят. Логиката е желязна – едноклетъчно не може да е по-високо в..

обновено на 16.07.19 в 16:44

Нещо общо между поезията и финансите? - метафоричният език

Когато чуете съчетанието „златни белезници” и нямате специализирани познания в една конкретна област от човешката дейност, за какво ще си помислите - за поезия, романтична история, е, може и чалга хит да си представите - там е пълно със златни клетки и..

обновено на 09.07.19 в 17:12

Ласката на българската реч

За много от потомците на българските преселници в Бесарабия да дойдат тук сред звуците, картините, слънцето и въздуха на България е като да се оставят в нежната прегръдка на майка – ласкава, топла и мечтана. За други родствената връзка с прародината е..

публикувано на 03.07.19 в 10:30
Сватбарско жито от Гумощник

Вкусни гозби и сладки приказки от кътчетата на България

За експедицията на група учени от Института за български език из селища със запазен диалект и кулинарни традиции. Крайната цел е да се изработи интерактивна кулинарна карта, обхващаща не само територията на държавата ни, а и традиционните български общности..

публикувано на 02.07.19 в 17:05

За крилатите мисли, „общите места“ и творчеството

Претенцията за творчество е присъща на пишещите хора от 5-6 века насам. Преди това придържането към „свещените“ оригинали, доказаните истини и формули е било висша добродетел, а Творецът е бил един. Още в антични времена на почит са били така наречените..

публикувано на 25.06.19 в 17:05

Феноменът функционална неграмотност

В последните години проблемът доби публичност у нас. Това не значи, че причините, размерът и евентуалните му решения са намерени. Впрочем, макар и в различна степен и специфика, той се наблюдава и в други страни. Парадоксално, но международни проучвания..

публикувано на 21.06.19 в 17:20