Звукови хроники (1001 защо – Ефир знание)

четвъртък и петък
от 16.30 до 17.00 часа

Теми от историята на класическата, поп и рок музика, история на филмовата и театралната музика.

Екип: Елена Хубанова, Даниела Найденова, Наталия Илиева, Светлана Димитрова, Дарина Христова, Янина Богданова и Сибила Лилова

Публикации

„Звукови хроники”: Музика и емоции - античните възгледи за въздействието на музиката

Дали музиката е израз на човешките емоции и чувства или отражение на реалността, плод ли е на интуицията? От дълбока древност хипотези и теории се опитват да опознаят същността на музикалното изкуство. В античния свят преобладава идеята, че то е нещо повече..

публикувано на 06.02.12 в 13:16

„Звукови хроники”: Испанската музика - фламенкото и сарабандата

Фламенкото се е зародило през XVIII век в Южна Испания. Много етноси имат влияние върху формирането му – цигани, евреи, араби, но в основата е андалуският фолклор. Фламенкото включва в себе си песен, свирене на китара и танц. И трите елемента са силно..

публикувано на 06.02.12 в 13:09

„Звукови хроники”: Лондонската филхармония, Лондонският симфоничен оркестър и Кралският оркестър на Концертгебау

Лондонският симфоничен оркестър е основан през 1904 година като първата независима организация в Обединеното кралство. Първият им концерт се е състоял на 9 юни същата година под диригентството на Ханс Рихтер. Рихтер остава с оркестърът до 1911, след това..

публикувано на 27.01.12 в 09:52

„Звукови хроники”: Когато попзвездите станаха филмови композитори - Стиви Уондър

Една по-непозната част от огромното творчество на големия певец и автор на толкова много хитове Стиви Уондър. В предаването ще звучи негова музика, специално написана за филмите „Приключенията на Пинокио” (режисьор Стив Барън), Jungle Fever („Треска в..

публикувано на 24.01.12 в 08:04

„Звукови хроники”: Езикът на авангарда - Превъплъщенията на пианото

Не историята на този инструмент, с който мнозина прохождат в музиката, а превъплъщенията му между 19 и 20 век ще разкрием в „Звукови хроники”. Добре темперираното пиано (Й.С.Бах), микротоналното пиано (Чарлз Айвз), „подготвеното пиано” (Джон Кейдж),..

публикувано на 23.01.12 в 13:00

„Звукови хроники”: Първите оркестри в Европа - Виенската филхармония

Началото на Виенската филхармония може да се проследи от 1842 година, когато композиторът и диригент Ото Николай формира Филхармонична академия - независим оркестър, който вземал всички свои решения с демократичен вот на своите членове. Тези принципи в..

публикувано на 20.01.12 в 08:47

„Звукови хроники”: Езикът на авангарда

Авангардната музика - от най-ранни времена тя винаги е плашела. Какво е авангард и кой се страхува от него. Криволичещите пътеки в показа на авангардните музикални идеи в това предаване ви срещнат с явления като „неокласицизъм” и „минимализъм”. И още: кога..

публикувано на 19.01.12 в 09:39

„Звукови хроники”: Когато попзвездите станаха филмови композитори - Нанси Уилсън

Правим уточнението, че обект на пристрастията ни бе не джазпевицата Нанси Уилсън, а родената почти две десетилетия по-късно в Сан Франциско, Калифорния, Нанси Ламурьо Уилсън, която заедно със сестра си Ан през 70-те години на миналия век е в основата на..

публикувано на 16.01.12 в 13:05

„Звукови хроники”: Езикът на авангарда - предизвикателствата към и на човешкия глас

Какво свързва толкова различни композитори като Клаудио Монтеверди и Джоакино Росини, Арнолд Шьонберг и Адриано Банкиери, Рихард Вагнер и Джон Кейдж, живяли в различни времена и творили в различни стилове? Или изпълнители като Боби Макферин и Чечилия..

публикувано на 13.01.12 в 12:53

„Звукови хроники”: Първите консерватории в Европа

Пражката консерватория е основана през 1808 година по подобие на Парижката и Миланската. Тя е първото подобно учебно заведение в Източна Европа. На 25 април 1808 година осем чешки аристократи-меломани подписват декларация за учредяването, като се..

публикувано на 13.01.12 в 12:26