Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Земята на Орфей

Снимка: Божидар Чолаков БНР - Кърджали



В този епизод на предаването ще ви представим една кърджалийка, която в творчеството си вплита българския фолклор с рока. Става дума за Елица Стоянова, която е отраснала в Кърджали, свирила е на цигулка в детския струнен оркестър към Дома на културата. По-късно живота я отвежда в столицата, където работи като програмист. Радка Петкова разговаря с Елица за последният проект "Ща да ида, майчинко" на групата "Аегония", в която тя е вокалист. Едно парче в което красиво си партнират гайда и китара. 
Ще имате удоволствието да чуете част от новия концерт-спектакъл на Фолклорен ансамбъл "Тракия" - "Земята на Орфей", който представиха преди седмица на сцената в Дом на културата "Борис Христов" в Пловдив. Танцьори и музиканти от фолклорен ансамбъл „Тракия“ представиха  новия си премиерен спектакъл "Земята на Орфей". 
 Спектакъл е по проект, спечелен към Национален фонд „Култура“. Това е един спектакъл от земите на Орфей - централни и западни Родопи, включително и Тракия, там където се смята, че Орфей е имал най-силно въздействие. В спектакъла е възстановен и един от танците по хореография на проф. Кирил Дженев, който не е изпълняван от много години, музиката е на Живка Клинкова.
Стотици тракийци се събират днес на "Илиева нива" край Ивайловград за да отбележат Денят на тракийското дете,  разговаряме с председателя на тракийско дружество "Димитър Маджаров"- Кърджали Яни Янев. 
Всяка година в първата събота на месец юни на "Илиева нива" до Ивайлиовград се провежда възпоменателен събор, на който се отдава почит на най-невинните жертви от Балканската война - децата. 
На 12 октомври 1996 година, по повод 100-годишния юбилей на Тракийската организация е открит мемориалния комплекс “Илиева нива”. Тракиецът Илия Русинов от Хасково дарява нивата, на която са построени паметника, параклиса и чешмата. Те са изградени с даренията на десетки тракийци, тракийски дружества от цялата страна, фондация “Капитан Петко войвода”, фирми и граждани.
 
Предложенията за народна песен на седмицата са: 
  1. "Мома си хоро водеше" - изп. Николета Ганчева и орк. Тракийско настроение
  2. "Църни очи имам" - изп. Дения Пенчева.
  3. "Всичкине гори" - изп. Искра Макакова 
 Гласуването е до следващата събота в сайта на Радио Кърджали. 
В звуковия файл можете да чуете, коя песен сте поставили на първо място, а също така да чуете и новите предложения за тази седмица. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Мирослав Шопов

Лош път до яз. "Кърджали" тревожи бизнеса

Приоритетно разходване на средствата от бюджета за туризъм за обекти, които са с най-голяма посещаемост препоръчват бизнесмени от бранша. Имат подозрения, че с пари от 85-те хиляди за финансиране на дейности по Програмата за развитие на туризма в община Кърджали ще бъдат асфалтирани селски улици в неатрактивни за туристите села, за да се изпълнят..

публикувано на 17.04.24 в 13:43

Ученици: Трябва да сме активни граждани, ако искаме по-добър живот

Винаги има смисъл. И – не на апатията! Така с две изречения може да се обобщят уроците, които младежи са научили от участието си в проект за запознаване с работата на местните власти. Изводът, обобщен в няколкото думи изрече в ефира на Радио Кърджали един от участниците – Любо, ученик в СУ „П. Р. Славейков“ в Кърджали. Учениците Мелвин и..

публикувано на 16.04.24 в 16:56

Хотелите в Златоград са резервирани преди година за празника на чевермето

Под звуците на каба кайда в Златоград ще въртят чевермета и ще демонстрират как се приготвя качамак. Празникът на чевермето ще се състои на 10, 11 и 12 май. Очакват се хиляди гости, а хотелите и местата за настаняване са резервирани още от миналата година. Цената за килограм агнешко чеверме още не е определена, но търговците работят без..

публикувано на 16.04.24 в 14:21
Василка Рашкова

Нахапана от кучета: Чиновниците да плащат глобите от джоба си, а не от хазната

Кърджалийка осъди Общината, след като беше нахапана от бездомни кучета. Василка Рашкова получи обезщетение от 5000 лв., на което обаче не се зарадва. „ Исках делото да има друг ефект, не формален – ето ти парите и върви където си искаш. Въпросът е, че колко хора минават и ги съдят, плащат си делата и никой не прави нищо “, огорчена е жената...

публикувано на 16.04.24 в 09:47
Даниела Петрова

Даниела Петрова: Кърджали има всички дадености за развитие на туризма, но трябва да работим заедно

Редица идеи обмисля и ще предложи за ефективното изпълнение на Програмата за развитие на туризма в Община Кърджали за 2024 година Даниела Петрова, общински съветник, избрана с листата на партия „Възраждане“ и председател на комисията „Европейски проекти и туризъм“ в местния парламент. Програмата трябва да доведе до повишаване на интереса на..

публикувано на 16.04.24 в 08:42

Никола Райков: Любовта към добрата книга се създава в семейството

А сега ви срещам с автора на книги-игри Никола Райков, който е успял в САЩ и Китай. Той дори за известно време живее в Америка, където учи информационни технологии и поддържа сайт за кино рецензии, но се разочарава и връща у нас. Живее в малко българско селце, далеч от проблемите на големия град, заедно със съпругата си и сина си , за..

публикувано на 15.04.24 в 17:57
Проф. Емил Паскалев

проф. д-р Емил Паскалев: Честотата на бъбреченото заболяване е всеки осми-девети човек в страната

Бъбречната заболеваемост такава, която е тиха и недоказана е около 12% .  Това обясни проф. д-р Емил Паскалев, ръководител на Нефрологичното дружество в България, началник на Клиниката по нефрология и трансплантации в Александровска болница. Честотата на бъбреченото заболяване е  всеки осми-девети човек в страната . То може да протича тихо, а..

публикувано на 15.04.24 в 15:29