Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

След 15 години прекъсване във Велинград откриват курс по тамбура

Тамбуристи от ОНЧ „Св. св.Кирил и Методий – 1905“ Велинград


Ако се заслушаме в Родопа планина, ще се потопим в море от песни. Родопският фолкор  е събрал в себе си богатата душевност, топлотата и очарованието на родопчаните. Родопската песен е мелодична, весела, игрива, а понякога –  нежна и гальовна. Всяка песен е история – истинска, неповторима и неподправена. 
В Западните Родопи и по-конкретно във велинградския край поради географското си разположение, историята е събрала в едно фолклора със северозападното родопско звучене, фолклора от долината на река Места и Разложко и фолклора от пазарджишко. Там най- често може да се чуе звън  на тамбура.
След 15-годишно прекъсване в Западнородопския град Велинград откриват курс по тамбура. Образцово народно читалище "Св. Св. Кирил и Методи - 1905" спечели проект „Тамбури дрънкат”, в който ще се извършва обучение на деца и възрастни, желаещи да свирят на тамбура. Курсът ще води композиторът от Благоевград Петьо Кръстев. 
Секретаря на читалището Иван Пещерски разказва:  Тамбурата за Западните Родопи  не е просто музикален инструмент. Тя е част от родовата памет. Тя също разказва историята на рода. Предавала се е от дядо на внук , от баща на син. И днес сме свидетели на тази родова приемственост, защото и малкото останали тамбурджии  са наследили тамбурата и майсторлъка да свият на нея от техните бащи или дядовци. В допълнение към това е  важно да се знае, че тамбурджиите и в миналото,  и сега се ползват  с особена почит  и уважение, тъй като  без звъна на тамбурата празника е като хляб  без сол И както се казва „Без тамбура песен не се запява и хоро не се заиграва. Инструментът, на който в миналото са свирели предците ни, за съжаление, днес  малцина познават и малцина могат да засвирят на него. В нашия велинградски край прeз последните  години обучение по тамбура не е провеждано. Съществувалия към читалището Тамбурджийски  оркестър е разформирован преди повече от 10 години . Сега са останали неколцина  тамбурджии.  Деца и младежи не се обучават. Тамбурата може замлъкне, защото никой не може да свири на нея. Ние ще променим това. 
ОНЧ “Св.Св.Кирил и Методий-1905“ е читалище с модерна визия и идеи. Читалището работи в посока търсене, популяризиране и запазване на традициите и фолклора. Към  читалището репетират над 100 танцьори, певци и музиканти.
  Проектът „Тамбури дрънкат” е в синхрон с основната дейност на читалището. Създаването на детска школа по тамбура ще възроди традиция, свързана с характерен за региона инструмент -тамбурата. Уроците ще разширят познанията за родния край, ще  дадат знания за местния фолклор и традиции, ще са интересно и полезно занимание в свободното време, което ще отдели  децата от вредни  навици и среди. Чрез проекта  ще бъде направен опит  да се възстанови съществувалата  тамбурашка група към културната институция, ще се осъществи приемственост между старите музиканти и децата и ще се запази и затвърди връзката им с читалището – общността, традициите и фолклора. Снимка
Характеристика на тамбурата.
Тамбурата е от групата на струнните, дрънкови музикални инструменти. В Разложкия край е разпространено и названието „дрънка“. Изработват се от явор, орех, акация, череша. Грифа на тамбурата е разделен с прагчета, които определят тоновите височини. На шийката на тамбурата са поставени ключовете, чрез които се обтягат струните. Според броя на струните тамбурата може да бъде двуструнна, три, четири, шест, осем, дванадесет струнна. Най-разпространена е осем струнната тамбура, при която струните са две по две еднакво настроени. Звукът на тамбурата се получава чрез дърпане на струните с пластинка – перце. В миналото това е било парче черешова кора. Сега за изработка на перце се използват различни видове пластмаса. Струните се повдигат над резонаторната дъска със столче (магаренце). В долния край на корпуса се намира струнникът за който се закрепва края на струните.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
ГКПП „Рудозем – Ксанти“

Кога ще отвори ГКПП Рудозем-Ксанти?

До края на май, 2024 г. пътят от гръцка страна при ГКПП Рудозем-Ксанти ще бъде звършен. Това прогнозира областният управител на Смолян Захари Сираков в ефира на Радио Кърджали. Той увери, че от българска страна всички процедури са изпълнени за отварянето на пункта и изрази надежда, че поне до средата на тази година "Рудозем-Ксанти" да бъде отворен за..

публикувано на 19.04.24 в 14:52
Мирослав Шопов

Лош път до яз. "Кърджали" тревожи бизнеса

Приоритетно разходване на средствата от бюджета за туризъм за обекти, които са с най-голяма посещаемост препоръчват бизнесмени от бранша. Имат подозрения, че с пари от 85-те хиляди за финансиране на дейности по Програмата за развитие на туризма в община Кърджали ще бъдат асфалтирани селски улици в неатрактивни за туристите села, за да се изпълнят..

публикувано на 17.04.24 в 13:43

Ученици: Трябва да сме активни граждани, ако искаме по-добър живот

Винаги има смисъл. И – не на апатията! Така с две изречения може да се обобщят уроците, които младежи са научили от участието си в проект за запознаване с работата на местните власти. Изводът, обобщен в няколкото думи изрече в ефира на Радио Кърджали един от участниците – Любо, ученик в СУ „П. Р. Славейков“ в Кърджали. Учениците Мелвин и..

публикувано на 16.04.24 в 16:56

Хотелите в Златоград са резервирани преди година за празника на чевермето

Под звуците на каба кайда в Златоград ще въртят чевермета и ще демонстрират как се приготвя качамак. Празникът на чевермето ще се състои на 10, 11 и 12 май. Очакват се хиляди гости, а хотелите и местата за настаняване са резервирани още от миналата година. Цената за килограм агнешко чеверме още не е определена, но търговците работят без..

публикувано на 16.04.24 в 14:21
Василка Рашкова

Нахапана от кучета: Чиновниците да плащат глобите от джоба си, а не от хазната

Кърджалийка осъди Общината, след като беше нахапана от бездомни кучета. Василка Рашкова получи обезщетение от 5000 лв., на което обаче не се зарадва. „ Исках делото да има друг ефект, не формален – ето ти парите и върви където си искаш. Въпросът е, че колко хора минават и ги съдят, плащат си делата и никой не прави нищо “, огорчена е жената...

публикувано на 16.04.24 в 09:47
Даниела Петрова

Даниела Петрова: Кърджали има всички дадености за развитие на туризма, но трябва да работим заедно

Редица идеи обмисля и ще предложи за ефективното изпълнение на Програмата за развитие на туризма в Община Кърджали за 2024 година Даниела Петрова, общински съветник, избрана с листата на партия „Възраждане“ и председател на комисията „Европейски проекти и туризъм“ в местния парламент. Програмата трябва да доведе до повишаване на интереса на..

публикувано на 16.04.24 в 08:42

Никола Райков: Любовта към добрата книга се създава в семейството

А сега ви срещам с автора на книги-игри Никола Райков, който е успял в САЩ и Китай. Той дори за известно време живее в Америка, където учи информационни технологии и поддържа сайт за кино рецензии, но се разочарава и връща у нас. Живее в малко българско селце, далеч от проблемите на големия град, заедно със съпругата си и сина си , за..

публикувано на 15.04.24 в 17:57