Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тинчо Севдалинов: Моите учители във фолклора са моите родители и Веселин Джигов

Оркестър ПИМ
Снимка: орк. ПИМ



Родопският певец Тинчо Севдалинов днес работи с оркестър „ПИМ“. Един добър екип, най-добрите в България по думите му, с които се работи много добре. Певецът изброява постиженията им:

Преди две години Мария Фидева спечели първо място като вокалист  в надсвирването на оркестри. Взема първо място от журито и от публиката. Диляна Наскова, няма какво да я представям. Всякакъв жанр музика може да пее.

 Музикантите на оркестър „ПИМ“ са: Стоян Василе – клавир и акордеон. Най- младият в оркестъра е Васко Анастасов - гайда, завършил музикалната академия в Пловдив,  Атанас Александров – саксофонист и Асен Асенов – кларинет. По думите на Тинчо Севдалинов, един от най-добрите кларинетисти в България. Оркестър ПИМ

Моите учители във фолклора на първо място мога да кажа са моите родители и след това Веселин Джигов. Той ме имаше като негов син. И аз се върнах във Виевци заради него. От 1990 до 2001 година не бях част от Виевската група. Но винаги съм бил в добри отношения с моите колеги. Когато Веселин Джигов се разболя през 2001 година от коварната болест, аз работех на морето. Тогава той ми се обади и ме помоли ме да се прибера и да го заместя за един месец, защото е болен. Когато се срещнахме, той ми каза: "Ще те помоля само за едно нещо- да не разбиеш Виевската група, а да останеш тук. Така се върнах, иначе нямах намерение, разказва Тинчо Севдалинов.  Тинчо Севдалинов

За Роженският събор Тинчо разказва, че когато започне да се организира от родопчани, тогава може да се получи както е било едно време.

Събора не е това което беше през годините. Хората искат да се възстанови стария си събор. Родовете да се събират, да играят, да пеят, да се срещат и мисля, че това ще бъде най-доброто, ако се възстанови. Роженският събор както го познаваме родопчани… Аз съм участвал много години. От 1981 година… Защото 1979-та година създадохме Виевската група с Емил Узунски и от тогава постоянно сме участвали на съборите. Съборите бяха други! Хоратя бяха по- весели, всеки си идваше с рода, с чевермето, играене, пеене цяла нощ. Сега това го няма, спомян си Тинчо Севдалинов. 

Чуйте цялото интервю в прикачения зувков файл. 

Харесайте страницата на предаването "Полет над Родопите" във Facebook. Последвайте страницата и в Instagram


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Царството на дивите овце - муфлоните, е "Женда"

Единственото място в Родопите, където се срещат дивите овце - муфлоните, е Държавното ловно стопанство "Женда". Наричат го "Царството на муфлона". Някога в българските земи това е бил един от най-масово срещаните видове, който изчезва вследствие на лов. Преди няколко десетилетия започва възстановяването му. Държавно ловно стопанство "Женда" е..

публикувано на 19.04.24 в 16:56
ГКПП „Рудозем – Ксанти“

Кога ще отвори ГКПП Рудозем-Ксанти?

До края на май, 2024 г. пътят от гръцка страна при ГКПП Рудозем-Ксанти ще бъде звършен. Това прогнозира областният управител на Смолян Захари Сираков в ефира на Радио Кърджали. Той увери, че от българска страна всички процедури са изпълнени за отварянето на пункта и изрази надежда, че поне до средата на тази година "Рудозем-Ксанти" да бъде отворен за..

публикувано на 19.04.24 в 14:52
Мирослав Шопов

Лош път до яз. "Кърджали" тревожи бизнеса

Приоритетно разходване на средствата от бюджета за туризъм за обекти, които са с най-голяма посещаемост препоръчват бизнесмени от бранша. Имат подозрения, че с пари от 85-те хиляди за финансиране на дейности по Програмата за развитие на туризма в община Кърджали ще бъдат асфалтирани селски улици в неатрактивни за туристите села, за да се изпълнят..

публикувано на 17.04.24 в 13:43

Ученици: Трябва да сме активни граждани, ако искаме по-добър живот

Винаги има смисъл. И – не на апатията! Така с две изречения може да се обобщят уроците, които младежи са научили от участието си в проект за запознаване с работата на местните власти. Изводът, обобщен в няколкото думи изрече в ефира на Радио Кърджали един от участниците – Любо, ученик в СУ „П. Р. Славейков“ в Кърджали. Учениците Мелвин и..

публикувано на 16.04.24 в 16:56

Хотелите в Златоград са резервирани преди година за празника на чевермето

Под звуците на каба кайда в Златоград ще въртят чевермета и ще демонстрират как се приготвя качамак. Празникът на чевермето ще се състои на 10, 11 и 12 май. Очакват се хиляди гости, а хотелите и местата за настаняване са резервирани още от миналата година. Цената за килограм агнешко чеверме още не е определена, но търговците работят без..

публикувано на 16.04.24 в 14:21
Василка Рашкова

Нахапана от кучета: Чиновниците да плащат глобите от джоба си, а не от хазната

Кърджалийка осъди Общината, след като беше нахапана от бездомни кучета. Василка Рашкова получи обезщетение от 5000 лв., на което обаче не се зарадва. „ Исках делото да има друг ефект, не формален – ето ти парите и върви където си искаш. Въпросът е, че колко хора минават и ги съдят, плащат си делата и никой не прави нищо “, огорчена е жената...

публикувано на 16.04.24 в 09:47
Даниела Петрова

Даниела Петрова: Кърджали има всички дадености за развитие на туризма, но трябва да работим заедно

Редица идеи обмисля и ще предложи за ефективното изпълнение на Програмата за развитие на туризма в Община Кърджали за 2024 година Даниела Петрова, общински съветник, избрана с листата на партия „Възраждане“ и председател на комисията „Европейски проекти и туризъм“ в местния парламент. Програмата трябва да доведе до повишаване на интереса на..

публикувано на 16.04.24 в 08:42