Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Баева: При българския преход надеждите на хората се разминаха с реалността

Снимка: Мария Христова

Интересът към историята от страна на младите винаги е съществувал. Обнадеждаващо е, че тук ги виждам привлечени от възможността да работят самостоятелно и още по-задълбочено, коментира проф. Искра Баева по време на националната ученическа конференция по история, която се проведе в Кърджали и на която специалистът по съвременна история беше председател на журито. Тя оцени като изключително високо нивото на докладите и изрази съжаление, че няма ученици от София. Конференцията не губи от тяхната липса, те губят, че не участват в подобен форум, категорична е проф. Баева.
Историята трябва да се преподава и изучава като жива материя, а не като нещо, което отдавна е минало и вече застинало. И начинът да се направи това е като разказ, в който има начало, събитие, сюжет и завършек, а не като чиста фактология, смята проф. Баева. В този процес е съществено важно мястото на учителя, защото учебниците са мъртва материя, всичко зависи от учителите, смята тя.
 А учебникът за 10 клас, станал мишена за нападки през лятото заради периода на социализма в него, е един от най-добре написаните учебници, това потвърдиха и неговите критици и хората, които имаха претенции към периода, това коментира още историкът проф. Искра Баева. Само че бяха принудени да реагират заради едни идеологически постановки, които дойдоха отвън, не от образователната система, те дойдоха от политически сили, които са вън от управлението. Този спор приключи с одобряването на всички учебници. Единствената промяна, която сме направили, е да обединим два урока - този за икономическото развитие по времето на социализма и за демографското етническо развитие, каза проф. Баева.
Що се отнася до българския преход, още на петата година след 10 ноември 1989 г. се видя, че нещата в България не вървят по начина, по който на всички ни се искаше. Една основните разлики тук е, че при нас промените започнаха отгоре, а не от обществото, за разлика от другите европейски страни. Преди всичко се обърка голямата разлика и разминаването между нагласите и надеждите на обществото, че много бързо ще постигнем едно демократично общество, което да съчетава постиженията на социализма, ще премахне ограниченията и ще въведе демократични свободи. Вместо това ние получихме, да, демократични свободи, свобода на словото, но съпроводени с разрушения, а погледнато 30 години по-късно, вече виждаме и проблеми със свободата на словото, коментира проф. Искра Баева.

Кои са минусите на българския преход, кои са добрите му страни и защо не бива да пренебрегваме плюсовете и защо властта на ГЕРБ е толкова стабилна, може да чуете в цялото интервю на Станислава Георгиева с историка проф. Искра Баева в прикачения звуков файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Георги Кулов: Генерират се политически скандали, които да ерозират управлението на страната

Политически страсти и скандали разтресоха България в последните 24 часа - служебният министър поиска смяна на двама министри, опозицията поиска вот на недоверие на служебния кабинет, ПП-ДБ обмисля да поиска оставката на председателя на Народното събрание, управителят на Здравната каса подаде оставка, бившият вече главен секретар на МВР Живко..

публикувано на 19.04.24 в 16:07
Ани Стоянова

Пациентите в Кърджали избягват да подават сигнали и жалби

От 2007 година на 18 април се отбелязва Европейският ден за правата на пациента.  Идеята е на този ден да се прави равносметка как се прилагат основните пациентски права, формулирани в Европейската харта на правата на пациентите. Акцентите са профилактиката и правото на достъп до висококачествени здравни услуги. В област Кърджали..

публикувано на 19.04.24 в 12:45

Един "по-див ден" и наблюдение на лешояди, елени и зубри предлага "По-диви Родопи"

Един "по-див ден" ви очаква, ако откликнете на поканата на Фондация "По-диви Родопи" за еднодневна опознавателна разходка и наблюдение на диви животни на територията на Дивечовъден участък "Студен кладенец". Проявата е посветена на Деня на Земята и е отворена към всички природолюбители и търсачи на различни усещания. Събитието е и продължение на..

публикувано на 19.04.24 в 11:39

Георги Георгиев: Хората разбраха, че ПП-ДБ са същите като ГЕРБ и ДПС

Предстоящите избори за членове на Европейския парламент от Република България и за народни представители за Народно събрание, насрочени на 9 юни 2024 г., ще бъдат по-различни, защото хората са разбрали, че ПП-ДБ са същите като ГЕРБ и ДПС. Това каза депутатът и областен координатор за Кърджали и Хасково от ПП „Възраждане“ Георги Георгиев...

публикувано на 17.04.24 в 15:25

В Момчилград направиха първите номинации за кандидат-депутати на ДПС

Започнаха разширените заседания на ДПС по общини, на които се правят номинации за кандидати за народни представители за листата на Движението в 9-ти Многомандатен район Кърджали за извънредните парламентарни избори на 9 юни. След Момчилград, където заседаваха във вторник, 16 април, днес (сряда, 17 април) се събират партийният актив,..

публикувано на 17.04.24 в 11:57

Родопчани се завръщат към традиционния поминък в региона - тютюна

Наблюдава се  завръщане на родопчани към традиционния поминък в региона  - тютюна. Заради повишения интерес към тютюнопроизводството и трудния набор на документи за регистрация , в две  писма от НАТ  настояват пред Министерството на земеделието и храните за удължаване на срока за вписване  на тютюнопроизводителите в регистъра . През..

публикувано на 16.04.24 в 11:33
Цвета Караянчева

Караянчева: До края на месеца ще са ясни кандидатите за депутати на ГЕРБ

 “Тревожно е това, което наблюдаваме с хора, които изпълняват висши държавни длъжности и тяхното поведение е много неприятно. Очакваме компетентните органи да се произнесат.” Като динамична, интересна и тревожна определи ситуацията в страната в момента областният лидер на ГЕРБ Кърджали Цвета Караянчева. Според нея предсрочните парламентарни избори са..

публикувано на 11.04.24 в 15:33