Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. д-р Велизар Гочев : Образованието е нужно на човек, за да има критичен поглед



Образованието е единен целенасочен процес на обучение и придобиване на съвкупни знания, умения, ценности, социални убеждения и навици. В широкия си смисъл то е процес на формиране на ума, характера и физическите способности на дадена личност, а също така и предаване на знанията, натрупани с поколения.

Според статистика обаче само около 60% от студентите в България завършват своето висше образование и получават бакалавърска степен, вдъхновени от истории на самоуки предприемачи, които не са губили време в университета и въпреки това са завладели света. Въпреки, че според някои в днешния забързан свят образованието не винаги гарантира успех, тези така наречени самообучили се предприемачи не са представителна извадка на основната част от обществото, което се реализира в резултат именно на един продължителен процес на обучение, заяви проф. д-р Велизар Гочев, зам.-директор по учебната част на филиал  - Кърджали на Пловдивски университет „Паисий Хилендарски". Това, че 40% от студентите не завършват в никакъв случай не може да бъде притеснителен факт. Даже напротив. Би било притеснително ако 100% от студентите завършваха, допълни той.

В повечето западни страни привилегията да се учи в университет струва много пари и в крайна сметка завършилите са принудени да търсят високо платена работа, за да изплатят студентските си заеми. В България обаче таксите във ВУЗ-овете не са високи, така че тук не може да говорим за високи административни семестриални такси играещи ролята на предпоставка за прекъсване на обучението. Важно е тук да отбележа, че обществото не трябва да приема университета като Бюро по труда. На мен не ми допада ВУЗ-овете да бъдат държани отговорни за това какво се случва със  студентите след завършването им, каза Гочев.

По думите му, примерът е изключително важен в днешно време. Успехът на хора без сертификат или документ, който да осигурява знанието им в никакъв случай не бива да бъде демотивация за младите хора да учат. Въпреки, че до 20 години се очаква осезателна промяна в търсените от пазара професии, университетите винаги ще дават на желаещите умения или поне базови умения за по нататъшно развитие. Категорично образованието е нужно на човек за да има критичен поглед и да избере сферата в която иска да се развие, заключи Гочев.

Чуйте целия репортаж в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Мирослав Шопов

Лош път до яз. "Кърджали" тревожи бизнеса

Приоритетно разходване на средствата от бюджета за туризъм за обекти, които са с най-голяма посещаемост препоръчват бизнесмени от бранша. Имат подозрения, че с пари от 85-те хиляди за финансиране на дейности по Програмата за развитие на туризма в община Кърджали ще бъдат асфалтирани селски улици в неатрактивни за туристите села, за да се изпълнят..

публикувано на 17.04.24 в 13:43

Ученици: Трябва да сме активни граждани, ако искаме по-добър живот

Винаги има смисъл. И – не на апатията! Така с две изречения може да се обобщят уроците, които младежи са научили от участието си в проект за запознаване с работата на местните власти. Изводът, обобщен в няколкото думи изрече в ефира на Радио Кърджали един от участниците – Любо, ученик в СУ „П. Р. Славейков“ в Кърджали. Учениците Мелвин и..

публикувано на 16.04.24 в 16:56

Хотелите в Златоград са резервирани преди година за празника на чевермето

Под звуците на каба кайда в Златоград ще въртят чевермета и ще демонстрират как се приготвя качамак. Празникът на чевермето ще се състои на 10, 11 и 12 май. Очакват се хиляди гости, а хотелите и местата за настаняване са резервирани още от миналата година. Цената за килограм агнешко чеверме още не е определена, но търговците работят без..

публикувано на 16.04.24 в 14:21
Василка Рашкова

Нахапана от кучета: Чиновниците да плащат глобите от джоба си, а не от хазната

Кърджалийка осъди Общината, след като беше нахапана от бездомни кучета. Василка Рашкова получи обезщетение от 5000 лв., на което обаче не се зарадва. „ Исках делото да има друг ефект, не формален – ето ти парите и върви където си искаш. Въпросът е, че колко хора минават и ги съдят, плащат си делата и никой не прави нищо “, огорчена е жената...

публикувано на 16.04.24 в 09:47
Даниела Петрова

Даниела Петрова: Кърджали има всички дадености за развитие на туризма, но трябва да работим заедно

Редица идеи обмисля и ще предложи за ефективното изпълнение на Програмата за развитие на туризма в Община Кърджали за 2024 година Даниела Петрова, общински съветник, избрана с листата на партия „Възраждане“ и председател на комисията „Европейски проекти и туризъм“ в местния парламент. Програмата трябва да доведе до повишаване на интереса на..

публикувано на 16.04.24 в 08:42

Никола Райков: Любовта към добрата книга се създава в семейството

А сега ви срещам с автора на книги-игри Никола Райков, който е успял в САЩ и Китай. Той дори за известно време живее в Америка, където учи информационни технологии и поддържа сайт за кино рецензии, но се разочарава и връща у нас. Живее в малко българско селце, далеч от проблемите на големия град, заедно със съпругата си и сина си , за..

публикувано на 15.04.24 в 17:57

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

Във втората част на предаването, шеф готвач Пеньо Иванов ще ни каже как приготвя пиле салтимбока или пилешко печено със салвия и панирани домати . След това Билге Мехмед разговаря с Людмила Данова - учителката поет, която твори в кратката поетична форма апев, което прилича на японското хайку, но си е българско.  Очакват Ви и други..

публикувано на 14.04.24 в 17:22