Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тестовете като форма на изпит ще се променят и у нас

Снимка: БГНЕС

В програма „Точно днес” – образование в следващите минути като тема на предаването. Да започнем от матурите, които минаха за всички 12-класници през май.

Тази седмица образователният министър проф. Тодор Танев съобщи, че няколкостотин квестори изнасяли информация за матурите по български език и литература. Нарушенията били извършени главно в по-малките населени места след 8,30. Председателят на Синдиката на българските учители Янка Такева пък нарече абсурдни твърденията на просветния министър, че квесторите са изнасяли матурите, не споделям мнението на министъра – каза Такева, защото квесторите са учители от други училища. Кой изнесе матурите? Ще поразсъждаваме сега за стандартите за изпитване у нас с нашия събеседник, който поканихме да участва в програмата Боян Захариев – той е един от програмните директори на институт „Отворено общество”, занимавал се години наред с темата българско образование и неговата реформа, която пишем сега с новия закон.

Вие имахте повод да напишете и статия за матурите. Може ли да я разкажем съвсем накратко, кое е важно да се знае за тези матури и за пропуските в тях, очевидно е, че ги има?

Боян Захариев: Аз писах не само за матурите, а по принцип за т. н. стандартизирани тестове, те са не само при завършване на средно образование, има ги и за деца на най-различна възраст. И при нас ги има, примерно те са много важни за седмокласниците, защото с т. н. национално външно оценяване, където пак основните предмети, по които се изпитва, са български език и литература и математика, те пък кандидатстват по нататък в средните училища, за да продължат образованието си и там се води голяма битка заради т. н. елитни училища и кой ще попадне в тях. ...

Когато има масово оценяване, нищо чудно да има масово преписване, твърди Боян Захариев- програмен директор на "Отворено общество".  Той анализира матурите: Известно е наблюдението, че колкото повече тестовете се използват за оценяване на работата на учителите и училищата, толкова повече са стимулите за тях да манипулират резултатите. Боян Захариев коментира и новия Закон за предучилищното и училищното образование, който ще се гледа в пленарна зала на второ четене, преди лятната ваканция на депутатите. Искра Койчева с анкета за реформата в образованието, за уважението към учителя, и за мотивацията на учители днес. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Търсят ваксини срещу коклюш при джипита и в аптеките

След тревожните новини за разпространението на коклюш в страната ни каква е ситуацията в Пловдив и има ли достатъчно ваксини срещу заболяването коментираха в програма "Ден след ден" председателят на Регионалната фармацевтична колегия Димитрия Стайкова и  общопрактикуващия лекар д-р Георги Цигаровски, председател на РК на БЛС. Според..

публикувано на 24.04.24 в 16:44

Петима кандидат-студенти ще се борят за 1 място в МУ-Пловдив

Кандидатстудентската кампания 2024 за Медицински университет-Пловдив е открита, текат първите изпити за чуждестранните кандидати. Готов е справочникът за всички български кандидат-студенти, за четирите факултета на университета и в Медицинския колеж. Днес се проведе Ден на кандидат-студентите, в който участваха дванадесетокласници от Пловдив и..

публикувано на 24.04.24 в 13:15
Евелина Славкова

"Тренд": ГЕРБ-СДС водят с близо 10% на ПП-ДБ

Близо 10% ще е разликата между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ за предстоящите избори в полза на партията на Бойко Борисов. Това сочи последното изследване на социологическа агенция "Тренд", което е по поръчка на в. "24 часа" и "Нова броудкастинг груп". В изследването, което е проведено в периода 12-19 април, са участвали 1002 души. Изводът от проучването е,..

публикувано на 24.04.24 в 10:00

Бизнесът и културата търсят механизми за сътрудничество

Среща между бизнеса, културните институции и местната администрация в Пловдив търси механизми за симбиоза помежду си. Идеята е да се създадат значими връзки между индустриите и културния сектор.  Участниците ще имат възможност да се ангажират в динамични дискусии, да изследват нови бизнес възможности и да създадат партньорства...

публикувано на 24.04.24 в 09:52

В БСП не прощават поведение като на Григорова и Йончева

Социологът Юрий Асланов смята, че сглобяването на служебното правителство е трудно се само заради промените в конституцията, но и защото никой не очакваше разглобяване на сглобката. След като логиката се счупи, тя ще продължи да се чупи и за по- незначителни неща, каквото е служебното правителство, каза той в предаването "Ден след ден" на Радио..

публикувано на 23.04.24 в 15:59