Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Екскурзоводите са посланици на България в България

Ако чуете да разказват на чужденците-туристи в Пловдив, че “Столипиново” се нарича така, защото е оградено от сто липи, не се съмнявайте, че „информацията“ е от пътеводител от интернет сайт или пък я тиражира „голям професионалист“ в бранша.

Това споделя Румяна Стоева-Титерякова - екскурзовод с дългогодишна практика, член на Асоциация на екскурзоводите в България за Пловдив и Южна България. Румяна е завършила Руска филология в ПУ “Паисий Хилендарски” и Туризъм в Москва. Работните й езици са руски и немски, а помощни - полски и английски.

Най – сложен е българският турист, защото много знае и е капризен, сочи опитът на  Румяна. Тя е убедена, че ако се въведат глоби за псевдоекскурзоводите в Пловдив, общинската ни полиция ще може изцяло да се издържа от това перо.

Екскурзоводите са посланиците на България в България, подчертава Румяна Титерякова. И посочва, че те са дипломати, защото от това как представят града и страната си зависи бъдещото отношение на посрещнатите веднъж туристи – дали ще дойдат пак и ще доведат ли още хора. 

В Пловдив туристите ахкат, че са посетили най - стария жив град в Европа. Това е много добър бранд, който продава, споделя още Румяна. По думите й, действащите професионални екскурзоводи в Пловдив са около 30. А регистрираните в България са около 1200

На 21 февруари се отбелязва Международният ден на екскурзовода. Датата е определена от Световната федерация на асоциациите на екскурзоводите, като първото издание е през 1990 г. Тогава участие взимат 15 държави

В наши дни на все повече места по света се отбелязва Денят на екскурзовода. В различните държави са предвидени различни прояви, като една от основните са безплатни обиколки с екскурзовод за инвалиди, деца или широката общественост.

Защо екскурзоводът не може да бъде случаен човек, който просто знае чужд език? Колко необходимо е той да е ерудирана и широко скроена личност? Защо трябва добре да познава историята и географията на страната? Защо професията екскурзовод е в пряка връзка с дипломацията?

Чуйте интервюто на Антоанета Петричанска с Румяна Стоева-Титерякова в прикачения звуков файл.

Снимка




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Академичен народен хор с концерт в село Горнослав

Академичен народен хор при АМТИИ "Проф.Асен Диамандиев", ще изнесе концерт в с. Горнослав. Концертът е част от инициативата "Малките добри дела" и ще се проведе в събота, на Лазаровден. В разговора ни, диригента Николай Гурбанов, разказва за събитието и за последните успехи на Академичния хор, който през февруари 2024г. проведе тридневно турне в..

публикувано на 24.04.24 в 14:22
Така ще изглежда бъдещият храм

Марино поле поде кампания за строителство на православен храм

Жители на карловското село Марино поле започнаха кампания за изграждането на православен параклис. В селището никога не е имало храм, разказа пред Радио Пловдив общинската съветничка д-р Татяна Пелева, която е сред инициаторите. Мястото, на което ще бъде построен параклисът "Св. пророк Даниил", бе осветено през октомври 2023 година. Очаква се на..

публикувано на 24.04.24 в 14:03

Книгата „Добруджанският феникс“ с премиера в Пловдив

Преподавателят по български език и литература Стефка Станчева, представя днес първата си книга. В Пловдив тя е по покана на клуб „Аптека за душата“. Стефка Станчева е от Каварна, но живее и работи в София. Книгата „Добруджанският феникс“ е художествен разказ за личността на Яни Хаджиянев, български издател, писател, журналист,..

обновено на 24.04.24 в 12:29

Фотоизложба „Украйна: война и съпротива" в Епископската базилика

Фотоизложбата „Украйна: война и съпротива" ще бъде открита тази вечер от 18 часа в Епископската базилика на Филипопол.   Поводът е годишнината от руско-украинския военен конфликт.  Поместени са  снимки на украински и американски фотографи, които са стипендианти на  програма „Фулбрайт". Те хвърлят светлина върху дълбоките истории..

обновено на 24.04.24 в 11:22

Великите европейци - Джеймс Уат

Какво е за нас времето, означено с 8 часа и 17 минути? Нищо, според някои. Но не и според онези, на които влакът им тръгва точно в този час от гарата. И тъй като на всеки от нас влакът му все някога тръгва, добре е да не закъсняваме, тоест – да се замислим.    Великият британски писател Олдъс Хъксли, пише за великия шотландец и световен..

обновено на 24.04.24 в 10:36