Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Има риск от изтичане на млади учители в страни от ЕС

Снимка: БГНЕС

Нови по-високи работни заплати от 1 септември за учителите. 

Ръст от 15% - първа стъпка към двойно повишение на възнагражденията в образованието. Така минималната работна заплата става 760 лева. Главен учител ще взима минимум 836 лв., а старши учителите – най-малко 792 лв. Повшението на заплатите в образованието е и като отзвук от проблемите в системата – учители в пенсионна или предпенсионна възраст и липсата на инетрес от страна на младите кадри към системата. Ще се стигне ли до по-високо качество на образованието – разговор с професор Сергей Игнатов, бивш министър на образованието.

Човек може ли да си представи – евтино училище, евтини учители и високо качество? Не може. Освен това – образованието, което държавата предоставя като услуга на обществото, е изключително скъпо. И не е възможно ниско платени хора да предоставят високо качество. В България има високо качество на образованието, защото в системата работят хора, които са съвършено отдадени, това е тяхната мисия. Но това няма да продължава вечно. В предучилищното образование средната възраст на преподавателите е 59 години, в училищната система – само 6% от учителите са под 30 години. След 10 години 50% от нашите преподаватели ще бъдат в пенсионна възраст. Въпросът е, как да привлечем лидерите от студентските скамейки, ако трудът на учитетя, не е високо платен. Според едно изследване в 137 страни по квалификация, българските учители са класирани на 4-то място, но получават най – ниските заплати в Европа, коментира професор Сергей Игнатов.

Нов риск пред Бълагрия – изтичане на млади учители към други страни на ЕС

Имаше една мечта през 90 – те години. Тогава се говореше, че България притежава високообразована и ниско платена работна ръка. Тази ръка отиде при инвеститорите, но не дойде тук. Ние в момента сме в много рискова ситуация. Учители, които преподават материя с универсален език, като математика, химия и физика, скоро ще тръгнат по пътя на българските лекари, предупреди професор Игнатов.

Той изрази увереност, че ако се стигне до края на мандата с двойно увеличение на заплатите, след 2-3 години учителската заплата ще бъде по- привлекателна.

Цялото интервю с професор Сергей Игнатов можете да чуете в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Далеч сме от епидемия, но е възможно това да се обсъди

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев допуска, че към края на седмицата е възможно здравните власти у нас да обсъдят обявяването на национална епидемия заради болните от коклюш. По думите му,  броят на заразените продължава да расте, като има регистрирани случаи в повече от половината страна. В 17 области има случаи на..

обновено на 24.04.24 в 11:49
Евелина Славкова

"Тренд": ГЕРБ-СДС водят с близо 10% на ПП-ДБ

Близо 10% ще е разликата между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ за предстоящите избори в полза на партията на Бойко Борисов. Това сочи последното изследване на социологическа агенция "Тренд", което е по поръчка на в. "24 часа" и "Нова броудкастинг груп". В изследването, което е проведено в периода 12-19 април, са участвали 1002 души. Изводът от проучването е,..

публикувано на 24.04.24 в 10:00

Бизнесът и културата търсят механизми за сътрудничество

Среща между бизнеса, културните институции и местната администрация в Пловдив търси механизми за симбиоза помежду си. Идеята е да се създадат значими връзки между индустриите и културния сектор.  Участниците ще имат възможност да се ангажират в динамични дискусии, да изследват нови бизнес възможности и да създадат партньорства...

публикувано на 24.04.24 в 09:52

В БСП не прощават поведение като на Григорова и Йончева

Социологът Юрий Асланов смята, че сглобяването на служебното правителство е трудно се само заради промените в конституцията, но и защото никой не очакваше разглобяване на сглобката. След като логиката се счупи, тя ще продължи да се чупи и за по- незначителни неща, каквото е служебното правителство, каза той в предаването "Ден след ден" на Радио..

публикувано на 23.04.24 в 15:59

Четенето на книги трябва да се насърчава

Книгите носят история, носят култура, носят идентичност, но най-вече ни помагат да развиваме себе си и своето критично мислене и умението да правим избори. Това каза в предаването "Ден след ден" на Радио Пловдив  Десислава Алексиева от Асоциация „Българска книга“, по повод днешния Международен ден на книгата и авторското право.  Все още не е..

публикувано на 23.04.24 в 15:49